Powiększ czcionkę:

Drukuj
Grupa LUX MED > Biuro prasowe

„Zdrowi – gotowi – sport!” – polscy olimpijczycy zachęcają do świadomego i bezpiecznego uprawiania sportu

08.06.2016

Niemal połowa Polaków uprawia sport. Najnowsze badania TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków" pokazują, że Polakom brakuje odpowiedniego przygotowania do uprawiania sportu. 54 proc. respondentów opiera plan treningu wyłącznie na własnej wiedzy i doświadczeniu, a tylko 6 procent uprawiających sport Polaków konsultuje się z lekarzem medycyny sportowej. Co 3. respondent uważa, że badania z zakresu medycyny sportowej są przeznaczone wyłącznie dla zawodowych sportowców. Polscy Olimpijczycy oraz Grupa LUX MED rozpoczynają kampanię edukacyjną „Zdrowi - gotowi - sport!", by uświadamiać społeczeństwu potrzebę regularnych badań i kontroli stanu zdrowia, które są podstawą bezpiecznego treningu i właściwą drogą do osiągnięcia osobistych celów związanych z aktywnością fizyczną i sportem.

Aktywni, ale nie przygotowani - to kluczowy wniosek z badań przeprowadzonych przez TNS Polska w ramach kampanii „Zdrowi - gotowi - sport!", prowadzonej przez Grupę LUX MED. Do profesjonalnego, odpowiedzialnego podejścia do zdrowia i treningów przekonują Polaków olimpijczycy: badmintoniści, szermierze, wioślarze i kolarze. Wyczynowi sportowcy doskonale zdają sobie sprawę z wagi regularnych badań towarzyszących intensywnej aktywności fizycznej. Stała i profesjonalna kontrola medyczna jest dla nich nie tylko kwestią zdrowia i samopoczucia, ale także zawodowych osiągnięć.

- Jesteśmy bardzo zaangażowani w kształtowanie postaw prozdrowotnych Polaków. W Polsce wiele mówimy o leczeniu, ale zdecydowanie za mało o profilaktyce. Zdrowy sport to klucz do zdrowia, dlatego tak bardzo wierzę w naszą akcję. Jesteśmy Głównym Partnerem Medycznym Polskiego Komitetu Olimpijskiego i największym prywatnym świadczeniodawcą w kraju, dlatego czujemy się w obowiązku by wspierać Polaków w bezpiecznym uprawianiu sportu - mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

Trenujesz jak amator? Badaj się jak zawodowiec
O sportowej kondycji i zdrowiu decydują - częstotliwość treningów, ich objętość i stopień intensywności. Olimpijczycy zaangażowani w kampanię odkreślają, że w przygotowaniach do zawodów nie koncentrują się jedynie na zadaniach sportowych. Ich intensywny trening wymaga bowiem przełączenia stylu życia na sportowy tryb wysokiej dbałości o organizm. Oznacza to świadome planowanie odżywiania, odpowiednio wyważone proporcje pomiędzy wysiłkiem, a regeneracją, stałą kontrolę medyczną, regularne konsultacje ze specjalistami z zakresu medycyny, fizjoterapii i ergonomii ruchu.

Aleksandra Socha, polska szablistka, olimpijka, wielokrotna Mistrzyni Polski, Europy i Świata, jest pod stałą opieką lekarzy i fizjoterapeutów, ale jak sama podkreśla najważniejsza jest profilaktyka:
- Profilaktyka to klucz do sukcesu, to dzięki niej możemy się uchronić od kontuzji i poznać nasz organizm. Sprawdzając kondycję, zwiększamy szanse, by cieszyć się sportem przez długie lata. Dziś możemy zbadać właściwie wszystko, dzięki rozszerzonej morfologii możemy dobrać odpowiednią dietę i suplementację. Ważne jest, aby decyzje dotyczące diety i treningu podejmować na podstawie wyników badań i konsultacji z lekarzem. Każdy organizm jest inny, dlatego lepiej nie dobierać diety, suplementów oraz planu treningowego samemu, czy też za radą koleżanki lub na podstawie informacji znalezionych w intrenecie.

Robert Korzeniowski, menedżer programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych Grupy LUX MED, sugeruje, by badać się dwa razy w roku, wykonując podstawowe badania laboratoryjne parametrów krwi i moczu oraz konsultując się ze specjalistami medycyny sportowej z dziedzin, takich jak interna, kardiologia czy ortopedia. Warto także na drodze testów sprawdzić wydolność i sprawność funkcjonalną organizmu. W czasie intensywnej aktywności fizycznej bezcenna jest opieka fizjoterapeutów:
- Porady fizjoterapeutów są szczególnie cenione przez profesjonalnych sportowców. Fizjoterapeuci umieją w porę dostrzec pierwsze symptomy przeciążenia i zapobiec kontuzji. Poradzą, jak odbierać sygnały od własnego organizmu i kiedy warto odpuścić - a to zarówno dla sportowca zawodowego, jak i ambitnego amatora bywa bardzo trudne! - zauważa Robert Korzeniowski.

Polacy wiedzą najlepiej
Z najnowszego raportu „Zdrowi - gotowi - sport!" wynika, że Polacy coraz więcej czasu spędzają aktywnie, przy czym najczęściej decydują się na jazdę na rowerze (45 proc.), bieganie (25 proc.), grę w piłkę nożną (17 proc.), trening siłowy (16 proc.) oraz pływanie (14 proc.). Co 4. Polak trenuje z dużą częstotliwością: 7 proc. uprawia sport codziennie lub prawie codziennie, a 17 proc. kilka razy w tygodniu.

Ponad połowa Polaków uprawiających sport przyznaje, że swoje treningi opiera na własnej wiedzy oraz doświadczeniu (54 proc.). Rzadziej przy planowaniu treningu brane są pod uwagę wskazania trenera (16 proc.), bezpłatne programy i porady treningowe z różnych źródeł  (11 proc.).

Niewiele lepiej wyglądają statystyki dotyczące wykonywania specjalistycznych badań lekarskich przez aktywnych Polaków. Na badanie serca i kręgosłupa zdecydowało się jedynie 19 proc. respondentów, badaniom układu oddechowego i wydolnościowym poddało się 16 proc. Często, ale nie zawsze, dopiero pojawienie się urazu, kontuzji lub bólu uniemożliwiającego trening motywuje Polaków do odwiedzenia lekarza.

Z badań wynika, że w przypadku pojawienia się dolegliwości utrudniających aktywność fizyczną, 34 proc. Polaków decyduje się skorzystać z porady lekarza, 30 proc. przerywa trening do czasu ustąpienia dolegliwości, 25 proc. zażywa suplementy diety lub leki bez recepty, a jedynie 15 proc. udaje się do fizjoterapeuty. Podsumowując - mniej niż połowa aktywnych Polaków korzysta z profesjonalnych porad w przypadku wystąpienia bólu, kontuzji, urazu lub wyczerpania fizycznego.

Badanie opinii
Ogólnopolskie badanie TNS Polska „Aktywność sportowa Polaków" zostało przeprowadzone w dniach 20-25 maja 2016 r. na próbie reprezentatywnej dla populacji Polaków w wieku 18-50 lat. Badanie wykonano metodą wywiadów bezpośrednich CAPI. Badanie zostało zrealizowane przy wsparciu Grupy LUX MED.

Strona kampanii: www.luxmed.pl/sport

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności