Powiększ czcionkę:

Drukuj
Grupa LUX MED > Biuro prasowe

Profilaktyka Raka Piersi – szerszy dostęp do nieodpłatnych badań profilaktycznych

Według danych WHO zachorowalność na raka piersi stanowi aż 22% wszystkich przypadków nowotworów wykrywanych u kobiet w Polsce . Grupa LUX MED poprzez uczestnictwo w Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, intensywnie działa na rzecz edukacji w zakresie chorób onkologicznych, docierając z serią bezpłatnych badań przesiewowych do kobiet w całej Polsce. Teraz dzięki poszerzeniu programu dostęp do świadczeń jest jeszcze łatwiejszy.

Projekt realizowany przez LUX MED Diagnostyka „Poprawa dostępności i jakości usług medycznych" jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego i wspiera działania „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi". Przeprowadzany jest w okresie październik 2014 - kwiecień 2016 i obejmuje obszar 15 województw.

Realizacja programu dzięki pozyskaniu Funduszy Norweskich i Mechanizmu EOG umożliwi m.in:

 • zwiększenie dostępności do świadczeń poprzez badania kobiet między 40 a 49 oraz 70 a 75 rokiem życia (standardowo Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi obejmuje kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia),
 • wysyłkę zaproszeń na mammografię - zaproszenia imienne są najbardziej skuteczną metodą informowania o badaniach,
 • szeroko zakrojone działania edukacyjne skierowane do kobiet,
 • rozbudowę infrastruktury o kolejne mammobusy,
 • zakup i wymianę mammografów w posiadanych mammobusach,
 • szkolenia dla personelu wykonującego badania,
 • zakup systemu informatycznego do wspomagania planowania logistycznego pracy mammobusów.

Rak piersi w Polsce
Przewiduje się, że w 2020 r. liczba nowych przypadków raka piersi u kobiet zwiększy się do ok.19 tys. przypadków.
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że do najczęstszych czynników ryzyka chorób onkologicznych u kobiet należą:

 • palenie tytoniu,
 • spożywanie alkoholu,
 • otyłość,
 • brak aktywności fizycznej.

„U pacjentek już po pierwszej diagnozie nowotworowej, wskaźnik przeżyć pięcioletnich jest jednym z najniższych w Europie i wynosi ok. 94,31%. Dla porównania w Islandii jest to 96,81%. To pokazuje jak wiele jeszcze pracy przed nami i jak ważne jest budowanie świadomości na temat choroby i działań profilaktycznych. W dalszym ciągu znaczącym problemem jest zbyt późne wykrycie choroby. Nowotwór wykryty we wczesnym stadium jest bowiem wyleczalny, natomiast zaawansowanie choroby zmniejsza szanse na przeżycie." - mówi dr Małgorzata Cymerman, LUX MED Diagnostyka

Dlaczego zgłaszamy się tak późno?
Systematyczne badania profilaktyczne, samokontrola oraz unikanie czynników ryzyka zwiększających zachorowalność są niezbędnymi elementami wspierającymi zdrowy i aktywny styl życia. Każda kobieta powinna mieć świadomość swego ciała, kontrolować zachodzące w nim zmiany i konsultować z lekarzem niepokojące ją symptomy. A to właśnie lęk przed chorobą jest najczęstszym powodem zbyt późnego wykonania badania - tak wskazuje 65% Polek. Z kolei 54% uważa, że są zdrowe i nie muszą korzystać z kontroli medycznej. Brak wiedzy w zakresie profilaktyki raka piersi potwierdza aż 52% kobiet .

„Mammografia jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale 50-69 lat. Jest to badanie o wysokiej czułości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania. Dzięki temu kobieta ma większe szanse na pełne wyleczenie i zachowanie piersi" - mówi dr Małgorzata Cymerman, LUX MED Diagnostyka.

Kompetentny i doświadczony świadczeniodawca
W ramach działalności z zakresu mammografii mobilnej i stacjonarnej LUX MED Diagnostyka wykonuje i opisuje największą liczbę zdjęć mammograficznych spośród wszystkich świadczeniodawców w Polsce. W 2014 roku w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przebadano niemal 240 tysięcy kobiet. Każdego miesiąca mammobusy odwiedzały około 200 miejscowości, realizując program badań przesiewowych dla pań. Sieć diagnostyczna posiada 15 mammobusów, które wyposażone są w nowoczesne systemy mammografii pośredniej. W każdym mammobusie znajduje się poczekalnia, przebieralnia oraz gabinet wyposażony w mammograf. Mammobusy spełniają wszystkie wymogi określone przepisami. Najwyższą jakość udzielanych świadczeń zapewnia wykwalifikowany zespół medyczny. Opisy badań wykonywane są przez kadrę wiodących w Polsce lekarzy - skrynerów, w tym audytorów klinicznych i ekspertów z Poznania, Bydgoszczy i Trójmiasta. Specjaliści LUX MED Diagnostyka opisują największą liczbę badań skryningowych w kraju, dzięki czemu posiadają największe doświadczenie w tym zakresie w Polsce.

Podwójny odczyt realizowany jest na nowoczesnych stacjach opisowych z monitorami o wysokiej rozdzielczości przeznaczonych do odczytu badań w technologii cyfrowej zgodnie z procedurą opracowaną na podstawie europejskich i amerykańskich wytycznych. Technicy elektroradiologii wykonujący badania odbyli wszystkie szkolenia przewidziane wymaganiami NFZ w zakresie mammografii i posiadają bogate doświadczenie potrzebne do wykonywania kilkuset badań mammograficznych miesięcznie.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności