Powiększ czcionkę:

Drukuj
Grupa LUX MED > Aktualności

Bieżące

2018-09-11

Sezon bez grypy? Twoja w tym głowa! Skorzystaj ze szczepień profilaktycznych

Zbliża się sezon, w którym w szczególny sposób jesteśmy narażeni na działanie wirusów i bakterii. Jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych jest grypa. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową poprzez kichanie, kaszel czy rozmowę. Źródłem zarazków mogą być również wszelkiego rodzaju powierzchnie, z którymi kontakt miały osoby chore. Mając wcześniej kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią, przenosimy zarazki do organizmu przez dotknięcie dłonią oczu, ust albo nosa.

Jak przebiega grypa?

Okres od zainfekowania do rozwoju objawów wynosi od 1 do 4 dni. Źródłem zakażenia jesteśmy już na dzień przed pojawieniem się objawów - wtedy może dojść do przeniesienia wirusa na 5 do 20% osób, z którymi mamy kontakt.

Osoba dorosła zakażona wirusem może go przenosić na innych przez 3 do 5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych, natomiast dziecko może być źródłem zakażenia nawet przez 7 dni.
Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres między październikiem i lutym.

Nie daj się chorobie i pomyśl o zaszczepieniu się przeciw grypie!

Szczepionka przeciw grypie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobie. Nie zawiera aktywnych form wirusa i nie może spowodować zachorowania na grypę. Ponieważ wirus grypy wciąż się zmienia, ważne jest, aby szczepić się co roku. Najlepszą porą na zaszczepienie się jest jesień, jeszcze przed oczekiwanym sezonem zachorowań.

Dzięki szczepionce możesz chronić siebie, bliskich i inne osoby z Twojego otoczenia. Ten sezon możesz spędzić bez grypy - Twoja w tym głowa!

Wejdź na Portal Pacjenta i umów się na kwalifikację do szczepienia przeciw grypie.
Jak to zrobić?

1. Kliknij w zakładkę „Chce umówić wizytę lub badanie\":

\"\"

2. Wybierz \"Pozostałe usługi - Wizyta w placówce\":

\"\"

3. W zakładce: „Zarezerwuj wizytę lub badanie\" wybierz z listy rozwijanej: „Kwalifikacja - do szczepienia p/grypie\":

\"\"

Nie posiadasz jeszcze konta na Portalu Pacjenta? Załóż je w kilku prostych krokach!

1. Wejdź na https://portalpacjenta.luxmed.pl i kliknij \"Załóż konto\":

\"\"

2. Wypełnij formularz:

\"\"

3. Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomieniem o założeniu konta, a na telefon SMS z hasłem (poczekaj około 2-5 minut).

4. Od teraz na Portalu możesz m.in. rezerwować i odwoływać wizyty, sprawdzać grafiki lekarzy i adresy placówek.

5. Aby uzyskać pełen dostęp do wszystkich funkcjonalności online, zgłoś się do recepcji dowolnej placówki LUX MED lub Medycyny Rodzinnej i podpisz regulamin Portalu Pacjenta.

Jak dodatkowo zapobiegać grypie?

Istnieje kilka prostych zasad, których przestrzeganie może pomóc w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się grypy:

  • higiena rąk: częste mycie rąk wodą z mydłem, a najlepiej dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu, po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem lub dotykaniem ust i nosa, po powrocie do domu, po toalecie nosa lub zasłanianiu ust podczas kichania i kaszlu.
  • izolacja chorych - osoba chora powinna pozostać w domu i ograniczyć swoje kontakty z innymi do niezbędnego minimum przez 7 dni lub co najmniej do 24 godzin po ustąpieniu gorączki i ostrych objawów ze strony dróg oddechowych (jeśli choroba trwa dłużej niż 6 dni).

Pamiętaj również aby:

  • po oczyszczeniu nosa wyrzucić chusteczkę do kosza i dokładnie umyć ręce;
  • unikać kontaktu twarzą w twarz z innymi osobami; 
  • unikać tłumu i masowych zgromadzeń; 
  • unikać dotykania niemytymi rękami ust, nosa i oczu; 
  • często dokładnie wietrzyć pomieszczenia.

powrót

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności