Powiększ czcionkę:

Drukuj
Grupa LUX MED > Aktualności

Bieżące

2018-02-12

Sezon grypowy - rozwiązania w Grupie LUX MED w okresie wzmożonej zachorowalności

Informujemy, że liczba zachorowań na grypę stale rośnie. W krajach sąsiadujących sytuacja nabrała statusu epidemii. LUX MED obserwuje gwałtowny wzrost liczby zachorowań nie tylko Pacjentów, ale również personelu medycznego.

W efekcie okresowo wydłuża się czas oczekiwania na połączenie z Infolinią. Ponadto w niektórych regionach może wydłużyć się czas oczekiwania na wizytę u lekarzy internistów oraz pediatrów w Centrach Medycznych, a także czas oczekiwania na wizytę domową.

Pragniemy poinformować, że podejmujemy szereg działań, aby zminimalizować powstające opóźnienia. Przepraszamy za niedogodności. Przygotowaliśmy szereg rozwiązań, które ułatwiają korzystanie z opieki medycznej w okresie wzmożonej zachorowalności:

Objawy grypy

Najczęstsze objawy: ogólne to gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czoła i oczu), uczucie rozbicia i osłabienia, złe ogólne samopoczucie; ze strony dróg oddechowych to ból gardła, suchy kaszel; czasem także uczucie zatkania nosa i wyciek wydzieliny z nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

Powyższym objawom mogą towarzyszyć (zwłaszcza u dzieci) - nudności, wymioty i/lub łagodna biegunka.
Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet ponad 2 tygodnie. Ok 50% zakażeń przebiega bez objawów.

Jak zarażamy się grypą?
Grypą można się zakazić od chorego człowieka lub osoby, u której zakażenie przebiega bez wyraźnych objawów. Wirus jest przenoszony w powietrzu w drobnych kropelkach wydzieliny z dróg oddechowych, które wdychamy przebywając w bliskiej odległości od chorego, a także na skórze rąk, którymi dotykamy chorego lub skażone przez niego przedmioty (np. klamki, meble itp.). Ze skóry rąk wirus przedostaje się do dróg oddechowych podczas dotykania ust, nosa i oczu, przez kontakt bezpośredni (np. ręce, którymi chory często dotyka nosa i ust), możliwe także zakażenie przez kontakt ze skażonymi przedmiotami.
Aby uniknąć zakażenia, należy unikać bliskiego kontaktu z chorymi, a także dotykania martwych zwierząt (świń, ptaków domowych i dzikich), spożywania surowego lub niedogotowanego mięsa oraz surowych jaj chorych ptaków.

Jak zapobiegać grypie?
a) higiena rąk: częste mycie rąk wodą z mydłem, a najlepiej dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu, po każdym skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem lub dotykaniem ust i nosa, po powrocie do domu, po toalecie nosa lub zasłanianiu ust podczas kichania i kaszlu.
b) maseczka na twarz (np. chirurgiczna, dentystyczna lub inna specjalnego przeznaczenia medycznego) - stałe noszenie maseczki w przypadku bliskiego kontaktu z chorym na grypę w pomieszczeniu (np. w domu, szpitalu lub przychodni) zmniejsza ryzyko zachorowania.
c) izolacja chorych - osoba chora powinna pozostać w domu i ograniczyć swoje kontakty z innymi do niezbędnego minimum przez 7 dni lub co najmniej do 24 godzin po ustąpieniu gorączki i ostrych objawów ze strony dróg oddechowych (jeśli choroba trwa dłużej niż 6 dni).
d) inne zasady higieny na czas sezonu grypy:

  • zasłaniać chusteczką usta podczas kaszlu i kichania,
  • po oczyszczeniu nosa wyrzucić chusteczkę do kosza i dokładnie umyć ręce; 
  • unikać kontaktu twarzą w twarz z innymi osobami; 
  • unikać tłumu i masowych zgromadzeń; 
  • unikać dotykania niemytymi rękami ust, nosa i oczu; 
  • często dokładnie wietrzyć pomieszczenia.

powrót

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności