Powiększ czcionkę:

Drukuj

Zespół Brugadów

Zespół Brugadów to niezwykle rzadka choroba genetyczna serca. Polega na zaburzeniu przepływu prądów jonowych w mięśniu sercowym. Charakteryzuje się skłonnością do występowania napadowych, groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca.


Przyczyny

Uważa się, że w zespole Brugadów występuje niewłaściwe działanie kanałów sodowych w komórkach mięśnia serca. Jest to efekt mutacji genów odpowiadających za kodowanie białka - elementu budulcowego jednego z kanałów jonowych błony komórkowej.

Ryzyko zachorowania

Zespół Brugadów jest chorobą genetyczną. Dlatego prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy tych osób, w rodzinie których stwierdzono przypadki tego dość rzadkiego schorzenia.
Choroba najczęściej ujawnia się między 20. a 40. rokiem życia. Choć chorobę dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący, statystki wskazują, że zespół Brugadów znacznie częściej ujawnia się wśród mężczyzn (84% przypadków).

Charakterystyczne objawy

Zespół Brugadów to choroba, która w wielu przypadkach przebiega bez żadnych objawów. Najczęściej jednak pojawiają się objawy związane z występującymi u tych chorych zaburzeniami rytmu, do których zalicza się:

  • zawroty głowy,
  • kołatanie serca,
  • omdlenia.

Istnieje także wiele czynników, które mogą sprowokować zaburzenia rytmu serca w przebiegu zespołu Brugadów. Zalicza się do nich: gorączkę, spożywanie alkoholu, zażywanie kokainy, przyjmowanie beta-blokerów, leków przeciwdepresyjnych.

Leczenie

Celem leczenia jest zapobieżenie występowaniu napadowych zaburzeń rytmu serca, które mogą prowadzić do nagłego zgonu sercowego. Dlatego leczenie polega na wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora - urządzenia, którego zadaniem jest przerywanie groźnej arytmii serca.
W przypadku zespołu Brugadów farmakologiczne leczenie antyarytmiczne nie daje pożądanych rezultatów.

Eksperci Grupy LUX MED opracowali programy profilaktyczne, które pomagają zdiagnozować wiele schorzeń kardiologicznych.

Powiązane kategorie


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności