Powiększ czcionkę:

Drukuj

Zator naczyń mózgowych

Zator naczyń mózgowych spowodowany jest powstawaniem skrzepliny pochodzącej z jamy serca lub dużych naczyń.


Przyczyny

Przyczyny powstawania zatorów naczyń mózgowych są złożone.
Tworzenie się zakrzepów mogących być następnie materiałem zatorowym może być spowodowane takimi chorobami serca jak m.in. zawał mięśnia sercowego, zaawansowane wady zastawek, niewydolność serca czy migotanie przedsionków. Wówczas zatory mają charakter kardiogenny.
Niekiedy zatory naczyń mózgowych mogą zostać wywołane przez zakrzepy pochodzące ze zmian miażdżycowych w innych tętnicach na przykład w aorcie czy tętnicach mózgowych.
W niektórych sytuacjach może pojawić się tzw. zator paradoksalny. Dochodzi do niego wówczas, gdy materiał zatorowy przedostaje się do naczyń mózgowych z układu żylnego kończyn dolnych przez otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej.

Czynniki ryzyka

Prawdopodobieństwo zatorów naczyń mózgowych zwiększa się z wiekiem. Ryzyko rośnie dodatkowo na skutek prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia - niewłaściwej diety, braku aktywności fizycznej, palenia papierosów.

Charakterystyczne objawy i skutki

Zator naczyń mózgowych prowadzi najczęściej do niedokrwiennego udaru mózgu. Objawia się to:

  • nagłym bólem głowy, utratą przytomności,
  • zaburzeniem czucia,
  • pogorszeniem widzenia,
  • niedowładem lub porażeniem kończyn, także mięśni twarzy

Niekiedy dochodzi nawet do zaburzeń podstawowych funkcji życiowych, np. oddychania.

Leczenie

W przypadku zatoru naczyń mózgowych najważniejsza jest profilaktyka. Istotne znaczenie ma więc leczenie tych wszystkich chorób, które mogą prowadzić do powstawania skrzeplin.
Ważne jest także podawanie leków przeciwzakrzepowych, np. zawierających kwas acetylosalicylowy.


Eksperci Grupy LUX MED opracowali program profilaktyczny, który pozwala określić stopień zagrożenia wystąpieniem groźnych schorzeń naczyniopochodnych.

Powiązane kategorie


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności