Powiększ czcionkę:

Drukuj

Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa (należy do grupy entezopatii) rozwija się wtedy, kiedy dojdzie do uszkodzenia ścięgna w wyniku zbytniego przeciążenia jak i w wyniku wielu innych czynników. Ścięgno jest słabo ukrwione, co powoduje, że jego leczenie jest długotrwałe.

Ścięgno Achillesa składa się z wielu włókien zbudowanych z kolagenu, dzięki czemu jest ono bardzo mocne. Ścięgno to łączy dwa mięśnie podudzia (łydki) z kością pięty.
Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele człowieka. Umożliwia ono chodzenie, bieganie, skakanie oraz wchodzenie po schodach i schodzenie ze schodów. Zapalenie ścięgna Achillesa jest wynikiem urazu tego ścięgna. Zazwyczaj rozwija się przez jakiś czas, gdy ścięgno jest nadmiernie obciążane. Schorzenie to dotyka przeważnie osoby uprawiające sport, zwłaszcza biegaczy. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, zwykle między 30 a 40 rokiem życia.


Objawy zapalenia ścięgna Achillesa

Głównym objawem zapalenia ścięgna Achillesa jest ból, zwykle w dolnej części łydki. Może również pojawić się sztywność. Ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa jest zazwyczaj silniejszy zaraz po obudzeniu i może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Początkowo ból pojawia się po rozpoczęciu i na końcu treningu, natomiast w trakcie treningu znika. Z czasem, gdy uszkodzenie ścięgna postępuje, ból może się pojawiać również w trakcie treningu i doskwierać przez cały czas. Może też wystąpić obrzęk oraz bolesność dotykowa.

Jeśli pojawia się nagły ból pięty lub łydki, pięta jest obrzęknięta, zasiniona i bolesna, mogło dojść do całkowitego zerwania ścięgna Achillesa. W takim przypadku należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa jest częstym urazem biegaczy i osób uprawiających sporty wymagające biegania.
Zazwyczaj jest spowodowane nadmiernym obciążeniem ścięgna. Wraz z wiekiem ścięgno Achillesa staje się mniej elastyczne i gorzej radzi sobie z obciążeniem związanym z bieganiem. W niektórych przypadkach początkowo powstają bardzo małe naderwania i jeśli osoba nadal biega, naderwania nie goją się, a ścięgno ulega osłabieniu.
Ryzyko zapalenia ścięgna Achillesa jest większe w następujących okolicznościach:

 • zbyt szybkie zwiększanie dystansu i tempa biegu,
 • rozpoczynanie treningu zbyt szybko po okresie nietrenowania,
 • dodanie do rutynowego treningu wchodzenia po schodach lub biegania pod górkę,
 • zmiana podłoża, po którym się biega - na przykład biegi po trawie zostają zastąpione przez biegi po asfalcie,
 • zmiana obuwia lub noszenie niewłaściwego obuwia,
 • słabe mięśnie łydki,
 • układanie stóp do wewnątrz w trakcie biegania (nadpronacja),
 • noszenie obuwia na wysokich obcasach.

Diagnozowanie zapalenia ścięgna Achillesa

Lekarz lub fizjoterapeuta zapyta pacjenta o objawy i przeprowadzi badanie. Może także przeprowadzić wywiad lekarski. Fizjoterapeuta jest specjalistą, który zajmuje się utrzymywaniem i poprawianiem ruchomości i sprawności pacjenta.

Lekarz lub fizjoterapeuta może zbadać podudzia i poprosić o wykonanie ćwiczeń, które pozwolą ocenić, jak funkcjonuje ścięgno. Może to być skakanie lub naciskanie na kłąb stopy (poduszka pod palcami) przy jednoczesnym odrywaniu pięty od podłogi.

Badania te zazwyczaj wystarczą lekarzowi lub fizjoterapeucie do zdiagnozowania zapalenia ścięgna Achillesa. U niektórych osób może być jednak konieczne wykonanie innych badań. Główne sposoby zostały wymienione niżej.

 • Badanie USG. Wykorzystuje ono fale dźwiękowe do stworzenia obrazu wnętrza ścięgna Achillesa.
 • Rezonans magnetyczny (MRI). W badaniu tym pole magnetyczne i fale radiowe są wykorzystywane do tworzenia obrazów wnętrza ścięgna Achillesa.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa

Leczenie jest uzależnione od tego, jak poważny jest uraz. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa mogą ustąpić dopiero po 3-6 miesiącach.

Co może zrobić pacjent

Jest wiele sposobów radzenia sobie z zapaleniem ścięgna Achillesa. Główne sposoby to:

 • Ograniczenie intensywności i częstotliwości treningów. Pozwala to ścięgnu odpocząć.
 • Noszenie niewielkiej podkładki pod pięty w każdym bucie. Zmniejsza to obciążenie ścięgna Achillesa.
 • Noszenie obuwia profilaktycznego i wkładek. 
 • Bieganie lub ćwiczenie na miękkim podłożu. 
 • Codzienne rozciąganie ścięgna Achillesa. Lekarz lub fizjoterapeuta pokaże, jak to robić.

Jeśli ból lub obrzęk jest silny, można zastosować okład lodowy lub przyłożyć lód owinięty ręcznikiem w celu zmniejszenia obrzęku i zasinienia. Nie należy nakładać lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może to ją uszkodzić.

Leczenie farmakologiczne

Jeśli pacjentowi doskwiera ból, można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak paracetamol (acetaminofen) lub ibuprofen. Należy zawsze czytać ulotki dołączane do opakowań, a w razie pytań zwracać się do farmaceuty.

Zabiegi fizjoterapii

Celem fizjoterapii jest wzmocnienie i rozciągnięcie ścięgna Achillesa. Fizjoterapeuta opracuje program obejmujący ćwiczenia rozciągające. Aby terapia była skuteczna, ćwiczenia należy wykonywać codziennie przez co najmniej miesiąc.
Fizjoterapeuta może zastosować inne techniki, które pomogą zmniejszyć ból i przyspieszą gojenie ścięgna Achillesa, takie jak masaż i akupunktura.
Jeśli zapalenie ścięgna Achillesa nie ustępuje po zastosowaniu tych metod, lekarz lub fizjoterapeuta może skierować pacjenta do specjalisty, który zaproponuje zewnątrzustrojową terapię falami uderzeniowymi. Jest to stosunkowo nowa metoda leczenia i wielu lekarzy nie wie jeszcze o jej dużej skuteczności.
Terapia ta polega na przesyłaniu fal uderzeniowych o dużej energii przez skórę do chorego obszaru ścięgna za pomocą specjalnego aparatu. Więcej informacji na temat tej metody leczenia można uzyskać od lekarza.

Zabiegi chirurgiczne

Jeśli inne metody leczenia okażą się nieskuteczne i objawy będą utrudniały codzienne funkcjonowanie, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. Operacja polega na usunięciu uszkodzonego obszaru ścięgna i naprawieniu go.

Zapobieganie zapaleniu ścięgna Achillesa

Jest wiele sposobów zapobiegania zapaleniu ścięgna Achillesa. Główne sposoby to:

 • Należy wybierać obuwie do biegania z podpiętkami, dopasowane do rodzaju stopy.
 • Przed rozpoczęciem treningu biegowego lub innego należy chwilę pochodzić i się porozciągać, aby rozgrzać mięśnie łydek.
 • Gdy rozpoczyna się bieganie, należy stopniowo zwiększać czas treningu i tempo biegu - nie należy robić obu tych rzeczy jednocześnie. 
 • Nie należy biegać sprintem lub po górach, jeśli nie jest się do tego przyzwyczajonym.
 • Po treningu organizm musi spokojnie powrócić do normalnej temperatury.
 • Jeśli kształt stopy powoduje zwiększone obciążenie ścięgna Achillesa, należy nosić wykonaną na zamówienie wkładkę do buta. Więcej informacji na ten temat można uzyskać od lekarza lub fizjoterapeuty.


  Uszkodziłeś ścięgno Achillesa? Zobacz jak możemy Ci pomóc

Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności