Powiększ czcionkę:

Drukuj

Układ ruchu

Jak prasować?

Podobno niewiele osób lubi prasować, ale niestety większość z nas musi. Najlepsza pozycja jest taka, gdzie stoimy z możliwością podparcia jednej nogi na niskim krześle lub innej podpórce. Deska do prasowania powinna mieć regulowaną wysokość. Nawet prasując w odpowiedniej pozycji i z deską na odpowiedniej wysokości pamiętaj, aby co godzinę robić co najmniej 10 minut przerwy.

Jak sprzątać?

Sprzątanie to doskonała okazja do ruchu, spalamy wtedy znaczne ilości kalorii. Równocześnie pewne nieprawidłowe nawyki mogą powodować, że któryś z wiosennych porządków zakończy się wizytą w szpitalu z bardzo silnym bólem. Najlepsza pozycja podczas odkurzania lub zamiatania to pozycja wyprostowana z unikaniem pochylenia do przodu. Podczas mycia podłogi, gdy musimy się schylić często zmieniajmy rękę, którą pracujemy, nie klękajmy na jedno kolano, tylko na oba i stosujmy amortyzacyjne podkładki pod kolana, starajmy się też dźwigać jak najmniejsze ciężary - wiadro nie musi być pełne wody, aby umożliwić dokładne sprzątanie.
Mycie okien i wieszanie firanek zawsze wykonujmy w pozycji stojącej, używając stabilnych i wygodnych stopni lub drabinek. Najprostszy do użycia w tej sytuacji parapet nie gwarantuje nam ani stabilności, ani wygody. Dlaczego? Po pierwsze - nie należy unosić rąk powyżej poziomu głowy, po drugie - nie należy pracować z wyciągniętymi rękami - okno czy karnisz powinny być na tyle blisko, aby łokieć był zgięty, po trzecie - unikajmy nadmiernego prostowania i zginania kręgosłupa, zadzierania głowy i skrętów tułowia.

Jak stać?

Zazwyczaj nie lubimy stać, taka pozycja wydaje się być bardziej męcząca niż siedzenie lub chodzenie. Rzeczywiście pozycja stojąca może przeciążać nasz kręgosłup, gdy trwa ponad 30 minut. Po takim czasie postaraj się zmienić pozycję - usiądź lub zrób kilka kroków, czyli mikro spacer.
Prosta rada, aby łatwiej znosić niedogodności stania. Co kilka minut napinaj kolejne grupy mięśni nóg (uda, łydki) utrzymując wzmożone napięcie przez kilka sekund. Potem rozluźnij.
Podczas stania najlepiej stać opierając ciężar ciała na nodze wiodącej, czyli tej od której zacząłbyś się ślizgać na ślizgawce. Druga noga powinna być lekko ugięta lub podparta na podpórce (klasyczna pozycja „spocznij"). Dzięki podpórce (wysokość 10-15 cm) znacznie odciążysz mięśnie uda, miednicy oraz kręgosłup. Jeśli to tylko możliwe podczas stania należy korzystać z podparcia. Można oprzeć pośladki na wysokim krześle, plecy o ścianę, a także rękę o blat stołu.
Nawet poprawna pozycja nie zda się na wiele, gdy nie masz wygodnego, stabilnego obuwia. Stanie w butach na wysokim obcasie to kiepski pomysł, zbytnio obciążony jest wtedy kręgosłup lędźwiowy.
Pamiętaj także, że jeśli masz płaskostopie (czyli na mokrej posadzce po kąpieli możesz zobaczyć odbicie całych stóp, bez wcięcia w ich środkowej części), to stanie jest szczególnie obciążające i należy stosować wkładki korygujące.

Jak chodzić?

W wyniku ewolucji człowiek porusza się w pozycji pionowej. Rozwój cywilizacji postępuje znacznie szybciej niż zmiany ewolucyjne. Jakie podłoże jest najkorzystniejsze dla naszych stawów podczas chodzenia? Naturalne, czyli miejsca bez ingerencji człowieka. Podłoża sztuczne nie zapewniają tak dobrej amortyzacji wstrząsów podczas chodzenia. Obciąża to stawy nóg i kręgosłupa. Naturalne podłoże jest urozmaicone, co wymusza prace różnych grup mięśni i jest dla nich dobrym ćwiczeniem.
Czy chodzenie boso jest zdrowe? Tak, ale tylko na naturalnym podłożu. Miękka powierzchnia amortyzuje siły działające na stawy i pozwala dodatkowo na uruchamianie nowych grup mięśni, bo teren nie jest równy i układ ruchu musi mocniej zaangażować się w utrzymanie równowagi.
Bardzo ważne dla poprawnego chodzenia jest nie tylko podłoże, ale także obuwie i sposób naszego chodu. Chód powinien być energiczny, z wykonywanie przeprostu w stawie biodrowym nogi pozostającej z tyłu (zapobieganie przykurczom w stawach biodrowych). Ważne jest aby obuwie wygodne, stabilne, z amortyzująca podeszwą.

Chodzenie w butach na wysokim obcasie

Mimo tego, że nasze nogi prezentują się o wiele lepiej w butach na wysokim obcasie, to takie obuwie wpływa niekorzystnie na układ ruchu. Powoduje skrócenie mięśni łydki oraz zgrubienie i usztywnienie ścięgna Achillesa, mocno obciąża staw skokowy i kolanowy, prowadzi do obciążenia oraz bólów kręgosłupa lędźwiowego. Buty na obcasach sprawiają, że ciężar ciała spoczywa na śródstopiu i palcach, co prowadzić może do deformacji stóp, płaskostopia. Zbyt wąskie noski butów mogą prowadzić do powstania halluksów.
Jeśli nie chcesz rezygnować z obcasów - pamiętaj o ćwiczeniach stóp i stretchingu (ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek i ścięgno Achillesa, np.: stań w wykroku przed ścianą lub za krzesłem, rękoma oprzyj się o ścianę lub oparcie krzesła, tylna noga powinna być wyprostowana, ciężar ciała przenieś na nogę przednią, do przodu aż poczujesz rozciąganie w mięśniu łydki tylnej nogi. Wytrzymaj w tej pozycji około 15-20 sekund), niższym i szerszym obcasie na co dzień - obcasy powinny mieć wysokość 2-3 cm (najwięcej 4-5 cm); im szerszy obcas, tym lepszy punkt podparcia stopy, lepsza stabilizacja stopy; (wysoki obcas 8 cm i więcej zawsze jest niezdrowy, zatem but na wyższym ale szerszym obcasie też jest niezdrowy), chodzeniu boso - poprawia krążenie krwi w stopach, wzmacnia mięśnie nóg i wiązadła, jeśli możesz w ciągu dnia zmienić buty na wysokim obcasie na niższe, zrób to, np. podczas jazdy samochodem, w drodze do pracy itp.

Jak biegać?

Unikaj joggingu po twardym podłożu typu chodniki, asfalt. Najlepsze są naturalne podłoża typu trawa, ścieżka. Zawsze przed bieganiem rozgrzej ciało, stopy, zrób kilka skłonów. Bieganie bez rozgrzewki może skończyć się kontuzją.

Jak siedzieć?

W dzisiejszych czasach wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej, która może być przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa. Aby maksymalnie zmniejszyć przeciążenie kręgosłupa wynikające z długotrwałego siedzenia należy dobrze wybrać krzesło do pracy lub fotel do odpoczynku. Korzystne jest również zwiększenie czasu na aktywność fizyczną kosztem "relaksu" przed telewizorem czy komputerem.

Cechy prawidłowego krzesła do pracy:
1. możliwość regulacji w zakresie wysokości siedzenia, kąta ustawienia siedzenia, wysokości oparcia, kąta pochylenia oparcia, przesuwania w oparcia w przód i tył, wysokości podłokietników. Powinno posiadać kółka celem łatwego przesuwania się oraz powinno być obrotowe,
2. prawidłowe ustawienie krzesła przy pracy: - okolica lędźwiowa podparta - łokcie podparte - stawy kolanowe i biodrowe ugięte pod kątem 90 stopni, pośladki maksymalnie zagłębione pod oparcie, stopy całą stopą spoczywają na podłodze lub podnóżku, uda podparte przez siedzisko przy czym tył siedziska ustawiony jest nieco wyżej niż przód. Oparcie sięga do wysokości łopatek i podpiera odcinek lędźwiowy. Chodzi o jak najlepsze podparcie krzywizny lędźwiowej. Jeśli to konieczne można zastosować dodatkowe podpórki lędźwiowe. Łokcie oparte o podłokietniki tak aby odciążyć barki i kręgosłup szyjny.

Cechy prawidłowego fotela do wypoczynku:
1. pozycja półleżąca, zapewnienie podparcia głowy, kończyn i kręgosłupa lędźwiowego, ramion i stóp,
2. zapewnienie możliwości podparcie się podczas wstawania,
3. korzystne są fotele bujane, balansujące co dodatkowo wymusza pewną pracę mięśni.

Aby siedzieć prawidłowo wyprostuj cały kręgosłup, wyciągnij głowę i szyję ku górze, wzrok skieruj do przodu, brodę lekko cofnij, klatkę piersiową unieś i wysuń w przód (ramiona nie powinny być uniesione), uda i podudzia (całe nogi) wraz ze stopami ustaw w linii prostej (odległość między kolanem prawym i lewym powinna być taka sama jak między stopą prawa i lewą). Kolana nie mogą znajdować się wyżej niż biodra. Obie stopy postaw równo na podłożu lub wysuń jedną stopę do tyłu (pod krzesło), opierając ją na palcach, przez co kolano powinno znaleźć się niżej niż drugie. Palce stóp skieruj do przodu.
Jeśli podczas długotrwałego siedzenia przyjmujemy postawę nieprawidłową, zgarbioną z głową wysuniętą mocno do przodu, narażamy się przede wszystkim na bardzo duże obciążenie kręgosłupa, skutkujące bólami szczególnie w części lędźwiowej oraz szyjnej kręgosłupa (bóle mogą też promieniować do nóg lub rąk), bóle głowy, tworzenie się okrągłych pleców czy też ściśnięcie narządów wewnętrznych i oddechowych.

Jak siadać i wstawać?

Siadanie: oparcie o podłokietniki rękami, zajęcie pozycji z maksymalnie podpartym odcinkiem lędźwiowym, jak najbliższe dosunięcie się do stołu. Przy konieczności odwrócenia się nie skręcać kręgosłupa tylko obracać się na krześle.
Wstawanie: oprzyj się rękami o podłokietniki, wstań z prostym kręgosłupem bez wykonywania zamachu ciała do przodu.
W przypadku wykonywania zawodów związanych z pracą w pozycji siedzącej:

 • prawidłowe krzesło zapewniające podparcie odcinka lędźwiowego z zachowaniem lordozy lędźwiowej,
 • odciążanie odcinka szyjnego - podpieranie głowy,
 • oparcie łokci lub czasowy odpoczynek z odciążaniem przedramion,
 • unikanie pozycji ze skręconym kręgosłupem (prawidłowe ustawienie np. monitora komputerowego na wprost),
 • wygodne rozmieszczenie potrzebnych przedmiotów bez konieczności wykonywania ruchów skrętnych unoszenia rąk powyżej linii barków etc.,
 • dodatkowe akcesoria: podpórki pod nadgarstki (zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka), podpórki pod książki, podpórki lędźwiowe, podpórki pod stopy,
 • prawidłowe oświetlenie miejsca pracy.

Jak leżeć i spać?

1/3 czasu swojego życia spędzamy w łóżku. Dlatego bardzo istotny jest dobór prawidłowego materaca do spania. 
Łóżko: wysokie, z wolną przestrzenią pod brzegiem łóżka- umożliwienie wygodnego wstawania i kładzenia się. Najlepiej „do ścielenia" bez konieczności podnoszenia / schylania tak jak np. w przypadku chowania /wyciągania pościeli do wersalki. Podłoże nie za miękkie i nie za twarde, równe, jednolite (nie np. kilka poduszek).
Materac: o takim stopniu miękkości, że po położeniu na boku kręgosłup układa się w linii poziomej, a przy leżeniu na wznak całe ciało jest równo podparte.
Poduszka: plastyczna, równo podpierająca zarówno potylicę jak i kręgosłup szyjny.

Jak kłaść się i wstawać z łóżka?

Wstawanie: nie należy wstawać gwałtownie, czy zrywać się. Po przebudzeniu poruszać kończynami, przeciągnąć się, aby rozruszać stawy, obrócić się na bok, z ugiętymi kolanami opuścić nogi na podłogę, równocześnie podpierając się łokciem - unosimy tułów. Po przyjęciu pozycji siedzącej, chwilę siedzimy, a następnie opierając ręce na brzegu łóżka delikatnie wstajemy, można oprzeć ręce nad kolanami, wstajemy z wyprostowanymi plecami, pchając głowę w górę. Przy kładzeniu się- stosujemy powyższą technikę w odwrotnej kolejności. Nie rzucamy się gwałtownie do łóżka.
Ułożenie podczas snu: podczas snu co około pół godziny człowiek zmienia pozycję. Nie zaleca się spać na brzuchu, z powodu zbytniego obciążenia kręgosłupa szyjnego

Jak się ubierać?

Ubranie ograniczające swobodne poruszanie może zmienić prawidłowe wzorce ruchowe, a nawet prawidłowy tor oddechowy, co może być przyczyną przeciążenia narządu ruchu, dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Wskazane są ubrania z naturalnych, oddychających materiałów, lekkie, nie ograniczające swobodnych ruchów. Biustonosz powinien być dopasowany, odpowiednio podtrzymujący biust (obciążenie kręgosłupa piersiowego i szyjnego). U osób z problemami z kręgosłupem najlepiej aby był zapinany z przodu, u osób z problemem w zakresie kręgosłupa szyjnego, barków górna część odzieży np., bluzki powinny być zapinane z przodu, tak aby nie było konieczności unoszenia rąk powyżej barków podczas np. zakładania czy ściągania odzieży przez głowę.
Nieprawidłowe są:
1. Obuwie na twardych podeszwach, na wysokich obcasach, wykonane z „nieoddychających" materiałów, niestabilne, niedopasowane, zbyt ciasne lub zbyt duże.
2. Obcisłe biustonosze, gorsety, ubrania, paski utrudniające prawidłowy przeponowy tor oddychania.
3. Nieprzewiewana odzież sprzyjająca zaburzeniom termoregulacji.
4. Zbyt ciężka odzież- obciążająca dodatkowo kręgosłup.
5. Zbyt ciasna odzież krępująca ruchy np. ciasne dżinsy utrudniające przeprost w stawie biodrowym podczas chodzenia.

Na co uważać przy jeździe samochodem?

W czasie jazdy samochodem spędzamy czas w pozycji siedzącej, będącej obciążeniem dla kręgosłupa szczególnie odcinka lędźwiowego i szyjnego.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości możemy dobrać odpowiedni samochód, zająć optymalną pozycję siedzącą, nauczyć się prawidłowego wsiadania i wysiadania z samochodu, a w czasie długich podróży robić przerwy.
Ważne jest, aby samochód miał sprawne zawieszenie i fotel. Fotel przesuwany w przód i tył, z możliwością ustawienia kąta siedziska i oparcia, ustawienia wysokości siedziska, regulacją zagłówka, optymalnie- możliwość obrotu podczas wysiadania.
Regulacja fotela: kąt między udami a podudziami oraz udami i tułowiem- jednakowy 110-130 stopni. Ręce swobodnie wyciągnięte przy trzymaniu kierownicy kąt w stawie łokciowym około 30-45 stopni. Zagłówek- podparcie odcinka szyjnego, oparcie- podparcie odcinka lędźwiowego, pośladki wciśnięte do tyłu w fotel. Wysiadanie z samochodu- obrócić się na pośladkach do boku wysuwając kończyny dolne na zewnątrz. Oprzeć obydwie stopy, rękami chwycić się za brzegi karoserii i spokojnie podnieść się kierując wyprostowany tułów ku górze.
Jadąc w dalszą podróż należy pamiętać o przerwach i zmianie pozycji minimum co 2 godziny. Na postoju wysiądź z pojazdu, stań prosto, podeprzyj się pod boki i lekko wygnij plecy w tył, utrzymaj pozycję kilkanaście sekund. Rozluźnij i rozciągnij mięśnie ud, zrób krótki spacer, wykonaj ćwiczenia rozciągające tyły nóg.

Jak podnosić ciężkie przedmioty?

Odpowiednie techniki schylania się, podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów pozwalają uniknąć urazów kręgosłupa. Stosując poniższe zasady możesz bezpiecznie podnosić i przenosić ciężary: określ orientacyjnie wagę przedmiotu poprzez pchnięcie go nogą lub rękami. Jeśli wydaje Ci się zbyt ciężki, nie próbuj samodzielnie go przenosić lub jeżeli to możliwe podziel go na mniejsze części, ustaw się jak najbliżej przedmiotu, który zamierzasz podnieść. Stopy rozstaw na szerokość ramion to zapewni Ci stabilność ciała podczas podnoszenia. Obejmij mocno przedmiot rękami. Upewnij się, że trzymasz go dobrze. Zegnij kolana utrzymując proste plecy i wysoko brodę, napnij mięśnie brzucha i nie przestawaj oddychać. Podnoś ciężar stopniowo, wstając unieś go mięśniami nóg. Pamiętaj napinać mięśnie brzucha i nie zginać pleców. Podczas dźwigania unikaj pochyleń na boki i skrętów tułowia. Umieszczając przedmiot na wysokiej półce, przysuń się do niej, trzymaj łokcie blisko ciała i nie prostuj całkowicie rąk, kiedy już stawiasz przedmiot na półce. Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli podnoszony przedmiot znajdzie się nad Twoją głową. Przy przenoszeniu ciężarów plecy powinny być również wyprostowane. Trzymaj przenoszony przedmiot jak najbliżej tułowia. Ważne jest symetryczne i równomierne obciążenie kręgosłupa. Pamiętaj, że bezpieczniej jest pchać ciężkie przedmioty niż je ciągnąć. Rób przerwy! Stań, rozciągnij się, połóż dłonie na dolnej części pleców i lekko wychyl się do tyłu. Osoby cierpiące już na ból kręgosłupa, ze słabym gorsetem mięśniowym powinny zawsze przestrzegać poniższych zaleceń:

 • nie podnoś niczego, co powoduje ból lub wydaje ci się zbyt ciężkie,
 • jeśli to możliwe, poproś kogoś o pomoc,
 • używaj przedmiotów ułatwiających podnoszenie i przenoszenie typu wózki, taczki, pasy, rolki, dźwignie,
 • zmniejsz odległość do pokonania i skróć czas dźwigania,
 • zastanów się, czy jest możliwe rozłożenie jednego ciężaru na kilka lżejszych,
 • jeżeli dźwigasz dwie paczki, to powinny mieć podobny ciężar,
 • przy poważniejszych dolegliwościach kręgosłupa należy powstrzymać się od podnoszenia nawet kilkukilogramowych ciężarów.

Pchanie ciężkich przedmiotów

Pchanie przedmiotów znacznie mniej obciąża kręgosłup niż ciągnięcie. Podczas pchania wykorzystujemy siłę nóg, rąk i grzbietu. Podczas ciągnięcia stoimy i szarpiemy za ciężar, nie pracują nogi, obciążamy bardzo kręgosłup, który dodatkowo przyjmuje nienaturalną pozycję.
Podczas pchania ciężkich przedmiotów (np. mebli) używaj specjalnych podkładek z kółkami lub podkładek poślizgowych.
Lepiej toczyć walizkę na kółkach czy torbę z zakupami niż nosić ciężar w ręce.

Wady postawy u dzieci profilaktyka. Zdrowie pleców u dzieci

Ruch: długie spacery, bieganie, jazda rowerkiem, pływanie, wspólna gimnastyka najlepiej na świeżym powietrzu. Praca nad nawykiem utrzymywania prawidłowej postawy ciała: głowa uniesiona, łopatki ściągnięte, wciągnięty brzuch, napięte pośladki. Dostosuj krzesło, stolik, łóżko do wieku i wzrostu dziecka. Sen dzieci w wieku przedszkolnym powinien trwać minimum 10-11 godz. na dobę. Łóżko powinno być stabilne o dość twardym materacu a poduszka pod głowę mieć grubość jedynie taką, by wypełniać przestrzeń zawartą pomiędzy barkiem a uchem w pozycji leżenia na boku. Ubranie nie powinno być zbyt ciasne by nie krępowało swobodnych ruchów dziecka. Buty powinny być nowe, dobrane wielkością do stopy, mieć elastyczną podeszwę i usztywnioną cholewką.
Dieta powinna być bogatą w wapń i witaminy o dostosowanej kaloryczności. Nieprawidłowe nawyki: siedzenie z podwinięta nogą lub np. z kolanem przy brodzie, rysowanie z jedną ręką opartą, a łokciem z drugiej strony wiszącym poza blatem, długie przesiadywanie dziecka przed telewizorem czy komputerem. Obserwuj sylwetkę dziecka, a gdy zauważysz nawet najdrobniejsze niepokojące wady postawy zwróć się do ortopedy. W przypadku wad postawy dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach gimnastyki korekcyjnej pod okiem specjalistów. Konieczne jest systematyczne ćwiczenie w domu najlepiej wspólnie z dzieckiem. Korekcja wad postawy to proces bardzo długotrwały i przynoszący efekty tylko wtedy, gdy ćwiczenia wykonywane są poprawnie bez pośpiechu i systematycznie.

Zdrowe stopy u dzieci

1. Małe dziecko pobudzaj do ćwiczeń, łaskocząc je w podeszwy stóp - odruchowo przykurczy wtedy paluszki.
2. Nie pozwalaj dziecku siadać na podłodze z nogami podwiniętymi pod pupę. Pozycja taka sprzyja wykoślawieniu kolan.
3. Zachęcaj dziecko w lecie do zabawy na bosaka na trawie, kamykach, piasku - jest to gimnastyka wzmacniająca mięśnie stóp.
4. Nie pozwalaj dziecku, aby skakało na twardym podłożu (asfalt, beton). Podczas grania w gumę czy skakania na skakance
5. Zapobiegajmy otyłości u dzieci.
6. Nie narażaj dziecka na długie stanie w bezruchu, zwłaszcza w rozkroku, pogłębia się koślawość kolan i płaskostopie.
7. Podczas jazdy na rowerze siodełko może być ustawione wysoko, tak aby dziecko sięgając do pedałów palcami ćwiczyło stopy.
8. Zapewnij dziecku odpowiednie obuwie:

 • cholewka powinna sięgać ponad kostkę,
 • noski butów powinny być szerokie, obcas stabilny,
 • sztywny napiętek,
 • sznurowane, z miękkiej skóry (lub tworzyw naturalnych),
 • podeszwa grubsza i uginająca się, która amortyzuje wstrząsy podczas chodzenia, lekko wyprofilowane .

Niewłaściwe obuwie noszone przez dziecko może być w przyszłości przyczyną deformacji stóp.
Płaskostopie do 4 roku życia traktowane jest jako fizjologiczne, występujące u dzieci powyżej 5 roku wymaga korekcji. Zaniedbane płaskostopie w okresie intensywnego wzrostu, dziecka około 12-13 roku, może przynieść nieodwracalne skutki.

Trening - jak uniknąć kontuzji

Trening zaczynaj od rozgrzewki, kończ rozciąganiem. Intensywność treningu zwiększaj stopniowo. Obciążaj organizm na tyle na ile go stać. Nie przeciążaj organizmu nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Stopniowo zwiększaj obciążenie widząc konkretny cel. Ćwiczenia dopasuj do obecnych możliwości, a także potrzeb programu treningowego. W miarę jak poprawiają się nasze możliwości i kondycja fizyczna, możemy przystąpić do bardziej wymagających i skomplikowanych ćwiczeń. Rodzaj uprawianego sportu dostosuj do swoich możliwości (w tym do wieku). Ruch wymaga koncentracji. Wykonuj urozmaicone ćwiczenia, rozwijające wszystkie partie mięśniowe. Monotonne powtarzanie tego samego ćwiczenia może prowadzić do przeciążeń. Jeśli czujesz że twoje ciało wymaga odpoczynku lub pojawiają się dolegliwości - daj sobie czas na regenerację.
Odzież do treningu powinna być komfortowa, adekwatna do rodzaju uprawianego sportu oraz obecnych warunków atmosferycznych, a obuwie dopasowane do stóp oraz rodzaju treningu. Oceń wcześniej warunki otoczenia w których będziesz ćwiczył, aby uniknąć np. upadku. Dieta powinna być pełnowartościowa, dostosowana do zapotrzebowania organizmu w związku z obecnym programem ćwiczeń. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i dostarczenie elektrolitów.


Zapraszamy do pobrania aplikacji Zdrowie - Prosta Rzecz, która zawiera:
- ankietę, dzięki której ocenisz swoje ryzyko zachorowania na choroby układu ruchu
- quiz,w którym sprawdzisz swoją wiedzę na temat prawidłowego wykonywania codziennych czynności, bez narażania się na ryzyko urazu,
- porady, dzięki którym sprawdzisz, czy pracujesz, odpoczywasz, uprawiasz sport w sposób pozwalający na zachowanie zdrowia.

Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności