Powiększ czcionkę:

Drukuj

Stomatologia dziecięca, czyli jak dbać o zęby najmłodszych

Zdrowy uśmiech własnego dziecka to dla rodziców sprawa priorytetowa. Im wcześniej dziecko zostanie objęte opieką stomatologa, tym większa szansa iż nie dojdzie do problemów z zębami i zgryzem. 

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy wyrzynają się pierwsze ząbki, rodzice mogą uzyskać poradę, jak dbać o ich higienę. Stomatologia dziecięca zajmuje się pacjentem do uzyskania jego pełnoletności.


Próchnica - zagrożenie dla dziecięcych zębówstomatologia dziecięca

Ta choroba dotyczy już zębów mlecznych, które są bardzo podatne na to schorzenie. Niewystarczająca higiena jamy ustnej, słodkie pokarmy powodują powstawanie ubytków. Chorób zębów mlecznych nie należy lekceważyć. W razie potrzeby konieczne jest leczenie zachowawcze czy endodontyczne (kanałowe), by nie dopuścić do utraty zęba. Poza tym zaatakowane próchnicą zęby mleczne stanowią zagrożenie dla zębów stałych.

Wizyta w gabinecie dentystycznym nie jest przeżyciem traumatycznym. Życzliwe podejście lekarza, aranżacja gabinetu, środki znieczulające powodują, że dziecko nie jest narażone na stres.

Jednak warto zadbać o profilaktykę. Stomatologia dziecięca zajmuje się też profilaktyką próchnicy zębów mlecznych i stałych. Zaczyna się od nauki najmłodszych pacjentów prawidłowej higieny jamy ustnej i kształtowania nawyków żywieniowych. Główne zabiegi w profilaktyce to lakierowanie i lakowanie.

Lakierowanie polega na pokrywaniu zębów warstwą preparatu z fluorem, co wzmacnia zęby i uniemożliwia przedostawanie się bakterii.
Lakowanie to wypełnianie bruzd i zagłębień w zębach, skąd dziecku trudno usunąć resztki pokarmów. Specjalny lak „wygładza" zęby, umożliwiając utrzymanie prawidłowej higieny.


Nie tylko profilaktyka i leczenie

Stomatologia dziecięca walczy też ze skutkami urazów, jakie się przytrafiają małym pacjentom podczas upadków. Chodzi tu o leczenie stanów pourazowych, o kosmetyczną odbudowę koron zębów. Stomatolodzy dziecięcy zajmują się też diagnozowaniem wad zgryzu.

Zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej wykonasz w LUX MED Stomatologia.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności