Powiększ czcionkę:

Drukuj

Skleroterapia, czyli skuteczny sposób na pajączki

Z niepokojem zauważasz, że na Twoich nogach pojawiły się niebieskie naczynka, które zniechęcają do założenia spódnicy? Te naczynka, powszechnie zwane pajączkami, to jeden z objawów przewlekłej choroby żylnej.

Sleroterapia
Powstawaniu pajączków sprzyjają czynniki genetyczne, zmiany hormonalne (ciąża, hormonoterapia) oraz naturalna, związana z wiekiem utrata sprężystości skóry i jej ekspozycja na wysokie temperatury (opalanie, sauna, gorące kąpiele). Niekiedy towarzyszą one żylakom, a czasem są jedynym objawem schorzenia. Pajączki to poszerzenia najmniejszych naczyń żylnych, których nie można usunąć zabiegiem chirurgicznym, ale można im zaradzić w inny sposób - poprzez skleroterapię.

Bez skalpela

Ta nieoperacyjna metoda leczenia żylaków polegająca na podaniu do światła naczynia substancji chemicznych powodujących jego zamknięcie (obliterację) znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu żylaków, jak i teleangiektazji (pajączków). Znana jest ona od lat, zmieniają się jedynie środki chemiczne, którymi zamyka się naczynia. Te aplikowane obecnie są skuteczniejsze i bezpieczniejsze od swoich poprzedników.
Skleroterapię stosujemy zarówno w celu usunięcia pajączków, jak i żył większych rozmiarów: w leczeniu żylaków nawrotowych, niewydolnych perforatorów, a także głównych pni żył powierzchownych kończyn dolnych.

Zacznij od flebologa

Leczenie rozpoczynamy od wizyty u flebologa, który po zbadaniu Pacjentki zaleca zwykle wykonanie badania USG Doppler układu żylnego kończyn. Pozwala ono ocenić, czy można ograniczyć leczenie do zamykania drobnych naczyń, czy też konieczny jest zabieg operacyjny. Lekarz ustala również, czy nie ma przeciwwskazań do skleroterapii.

Najbardziej popularne zastosowanie skleroterapii to likwidowanie drobnych naczyń (pajączków) ze wskazań estetycznych. U osób starszych, obciążonych kardiologicznie, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, można uzyskać dobry efekt leczniczy przez wstrzykiwanie do światła żylaków specjalnie przygotowanej pianki. Dzięki tej metodzie można zamykać drobne naczynia powodujące często kłopotliwe krwawienia, jak również niewydolne pnie żylne. Leczenie licznych zmian wymaga zwykle kilku wizyt w gabinecie flebologa. Po zabiegu Pacjent przez kilka tygodni nosi specjalnie dopasowane pończochy ze stopniowanym uciskiem. Niektórzy Pacjenci zamiast pończoch stosują opaski elastyczne.

Weź pod uwagę, że...
Skleroterapia to zabieg bezpieczny, ale jak w przypadku każdej ingerencji w nasz organizm mogą się pojawić powikłania. Na szczęście te poważne, jak np.: reakcja uczuleniowa, zapalenie żył głębokich czy głębokie zmiany zapalne w okolicy nakłuć, zdarzają się wyjątkowo rzadko, częściej występują na skórze przebarwienia w miejscu zamkniętych naczyń, które zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach. Należy jednak o tym pamiętać, podejmując decyzję o zabiegu.

Przeciwwskazania do skleroterapii:

  • alergia na środek obliterujący,
  • czynne zapalenie żył, 
  • ciąża (szczególnie w trzecim trymestrze), 
  • karmienie piersią,
  • zakażenia skóry,
  • niedokrwienie kończyn.

lek. med. Jarosław Rosochacki,
specjalista chirurg, 
Szpital 
LUX MED

Tekst został opublikowany w kwartalniku "Blisko Zdrowia" 2/2014

Sprawdź, w których placówkach Grupy LUX MED wykonywana jest skleroterapia

Zobacz, na czym polega skleroterapia
F0ckaa8mGtg

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności