Powiększ czcionkę:

Drukuj

Sezon na kleszcza

Wiosna i lato sprzyjają wyprawom do lasu, piknikom na łące oraz odpoczynkowi na działce. Te miejsca lubią też kleszcze. Jak się przed nimi chronić? Co zrobić, gdy znajdziemy u siebie kleszcza?


Jak usunąć kleszczaNasilenie aktywności kleszczy przypada na okres od marca do września, jednak ukąszenia mogą zdarzyć się także zimą. Kleszcze pojawiają się, gdy temperatura otoczenia przekroczy 5°C. Pajęczak ten bytuje najczęściej na spodniej części liści drzew lub krzewów w okolicy ich wierzchołków, na gałęziach, ale nie tylko - można go też znaleźć w trawie i chwastach. W Polsce najbardziej znane są dwa gatunki: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić, jak je usuwać i jak zapobiec ewentualnym powikłaniom związanym z kontaktem z kleszczami.

Kleszcze lubią ciepło

Należy pamiętać, że kleszcz wędruje po ciele i szuka zawsze ciepłych miejsc. Najbardziej lubi pachwiny, pachy, rejony za uszami i szyję. Gdy już znajdzie odpowiednie miejsce, wkłuwa się, wstrzykując środek znieczulający - to właśnie dlatego często nie czujemy, że zadomowił się w naszym ciele. Wybierając się np. na wycieczkę do lasu, pamiętajmy o właściwym ubraniu siebie i dziecka. Najlepiej załóżmy czapkę na głowę i zasłońmy jak największą powierzchnię skóry - oczywiście jest to trudne do zaakceptowania w lecie, warto jednak zadbać o odpowiednią ochronę. Możemy też zastosować specjalne „odstraszacze" zapachowe. Po powrocie z wycieczki powinniśmy zawsze dokładnie obejrzeć siebie i dziecko, szczególną uwagę zwracając na ulubione miejsca bytowania kleszczy. Jeśli zauważymy pajęczaka, pamiętajmy, żeby jak najszybciej się go pozbyć.

Jak usunąć kleszcza

Można do tego zastosować wąskie szczypczyki, pęsetę anatomiczną albo specjalne przyrządy typu pompka lub haczyk. W przypadku usuwania kleszcza z wykorzystaniem pęsety narzędzie należy umieścić jak najbliżej skóry. Kleszcza wyciągamy, wykonując delikatny ruch ku górze w kierunku prostopadłym do powierzchni skóry. Pamiętajmy, by usunąć go w sposób zdecydowany, unikając szarpnięć. Kleszcza możemy także wyciągnąć z wykorzystaniem specjalnego urządzenia - pompki. W tym celu należy mocno wcisnąć gumowy tłok, tworząc podciśnienie, a następnie przyłożyć końcówkę urządzenia do ciała w miejscu wczepienia się kleszcza i powoli odciągać tłok do wskazanej pozycji. Innym sposobem jest użycie specjalnego haczyka, który wsuwamy pomiędzy skórę i kleszcza, jak najbliżej skóry, aż do lekkiego zaklinowania się kleszcza w szczelinie. Następnie lekko unosimy haczyk i przekręcamy go 2-3 razy wokół osi. Podczas wyjmowania kleszcza nie należy stosować wazeliny ani innych substancji tłustych, które wprawdzie ułatwiają usunięcie, ale jednocześnie prowokują wydzielanie przez owada substancji zwiększających ryzyko zakażenia.

Samoobserwacja to podstawa

Ugryzienie kleszcza może zakończyć się powikłaniem w postaci boreliozy. Nie ma tutaj skutecznej metody zapobiegania oprócz wymienionych wcześniej metod chroniących nas przed samym kleszczem. Cały czas pamiętajmy także o samoobserwacji. Jeśli zauważymy u siebie lub u dziecka rumień wędrujący, tj. czerwony okrąg/pierścień wokół miejsca ugryzienia, któremu dodatkowo towarzyszą gorączka powyżej 38°C, zmęczenie, ból głowy, ból pleców i kończyn, kaszel, katar, objawy żołądkowo-jelitowe, utrata łaknienia, nudności, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jednym z najcięższych powikłań związanych z ugryzieniem kleszcza jest kleszczowe zapalenie mózgu. Może nas przed nim uchronić szczepionka. Musimy jednak pamiętać, że aby była ona skuteczna, powinna przebiegać zgodnie ze schematem:

  • pierwsza dawka szczepionki - dowolny dzień, 
  • po 1-3 miesiącach szczepienie drugą dawką,
  • po 5-12 miesiącach od drugiego szczepienia podajemy trzecią dawkę szczepionki.


dr n. o zdr. Monika Tomaszewska,
Dyrektor Departamentu Pielęgniarstwa i Położnictwa, Grupa LUX MED

Tekst pochodzi z kwartalnika "Blisko Zdrowia" 2/2015

Z myślą o osobach, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu bez obaw o swoje zdrowie, specjaliści chorób zakaźnych LUX MED przygotowali pakiet szczepień przeciwko wirusowi kleszczowego zapalenia mózgu Bezpieczny wypoczynek.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności