Powiększ czcionkę:

Drukuj

Ścieżka dla aktywnych

Badania z zakresu orzecznictwa sportowego pozwalają sprawdzić stan naszego zdrowia przed podjęciem aktywności. Dzięki nim możemy odpowiednio przygotować się do wysiłku i bezpiecznie czerpać przyjemność z uprawiania sportu.


W ostatnich latach coraz bardziej powszechne staje się amatorskie uprawianie różnych dyscyplin sportu i prowadzenie aktywnego trybu życia bez względu na wiek. W szkołach powstają klasy sportowe, dzieci zachęcane są do uczestniczenia w zawodach. Należy jednak pamiętać, że zajęcia sportowe są związane ze zwiększonym wysiłkiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Zanim przystąpimy do aktywnego zajmowania się wybraną dyscypliną sportu, należy przygotować organizm na pewne zmiany oraz sprawdzić, jaki jest nasz stan zdrowia.

Ocena zdrowia

Orzecznictwo sportoweWiększe bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej będzie zapewnione dzięki regularnemu wykonywaniu badań. Pozwolą one uniknąć złego wyboru dyscypliny oraz mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia niektórych schorzeń. Nie należy więc traktować ich jako uciążliwej formalności. Aby ocenić zdolność do uprawiania wybranej dyscypliny, przeprowadzane jest badanie wstępne, po którym można uzyskać orzeczenie lekarskie. Kolejne badania wykonywane są co 6 lub 12 miesięcy w zależności od wieku sportowca, dyscypliny oraz stanu zdrowia ocenianego w trakcie kolejnych wizyt. Z badań można skorzystać indywidualnie (nawet dzieci poniżej 7 lat), w grupach zorganizowanych, w ramach klubów i klas sportowych.

Aby usprawnić procedurę uzyskania orzeczenia, wprowadzona została ścieżka orzecznicza. Jako pierwsze przeprowadzane jest wstępne badanie sportowo-lekarskie, które ma na celu ocenę stanu zdrowia, jak i wychwycenie problemów mogących stanowić przeciwwskazanie do uprawiania danej dyscypliny sportu. W jego ramach wykonywane są badania dodatkowe obejmujące pomiary antropometryczne, przegląd stomatologiczny, orientacyjne badanie wzroku, pomiar ciśnienia tętniczego, spoczynkowe badanie EKG, konsultacje lekarza laryngologa i badania laboratoryjne. Niektóre dyscypliny, tj. sporty siłowe czy nurkowanie, ze względu na specyfikę wymagają dodatkowej oceny radiologicznej czy badania spirometrycznego.


Badanie fizykalne

Po wykonaniu należnych dla danej dyscypliny badań Pacjent trafia do lekarza medycyny sportowej, który przeprowadza dokładny wywiad dotyczący trybu życia, przebytych bądź bieżących chorób, urazów oraz innych obciążeń mogących mieć wpływ na zdolność do zwiększonego wysiłku. Następnie przeprowadzane jest pełne badanie fizykalne wraz ze szczegółową oceną układu kostno-stawowego. Jeżeli nie stwierdza się zmian patologicznych, wystawiane jest zaświadczenie o braku przeciwwskazań do uprawiania wybranej dyscypliny sportu.

Należy pamiętać, że aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej, nie można poprzestać na jednorazowym badaniu. Organizm może różnie zareagować na zwiększony wysiłek, warto też wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia kontuzji. Z tego względu przeprowadzane są badania okresowe po upływie 6 i/lub 12 miesięcy. Okres 6-miesięczny 
dotyczy przede wszystkim sportowców, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Jeśli badanie wstępne nazwiemy pierwszym etapem ścieżki orzeczniczej, to drugim etapem jest okresowe badanie po 6 miesiącach.

W jego zakres wchodzą pomiary antropometryczne, oznaczenie ciśnienia tętniczego oraz konsultacja lekarza medycyny sportowej, który ocenia, jak Pacjent toleruje zwiększony wysiłek. Etap trzeci to kontrola po 12 miesiącach z rozszerzonym spektrum badań (podobnie jak badanie wstępne). W przypadku pojawienia się problemów zdrowotnych wykonywane są badania w zależności od potrzeb. Etap czwarty to skrócone badanie po kolejnych 6 miesiącach. Jego zakres przypomina etap drugi. Kolejny jest etap piąty - badanie wykonuje się po 2 latach od wstępnego. W jego zakres wchodzą komplet badań dodatkowych wymaganych dla danej dyscypliny sportu oraz konsultacja lekarska, podczas której ponownie przeprowadzane są kompleksowe badanie fizykalne i wywiad dotyczący tym razem problemów, jakie pojawiają się w czasie treningów lub są z nimi związane.


Zaświadczenie w ręku

Na zakończenie każdego etapu, jeśli nie ma przeciwwskazań, wystawiane jest zaświadczenie o zdolności do uprawiania wybranej dyscypliny sportu. Tak skonstruowany proces orzeczniczy umożliwia zachowanie ciągłości obserwacji Pacjenta, pozwala łatwiej zauważyć odchylenia od normy. Jest bardziej efektywny niż pojedyncza wizyta za każdym razem u innego lekarza. Pomimo istnienia pewnych standardowych sposobów postępowania każda osoba traktowana jest indywidualnie; w zależności od stanu zdrowia bądź pojawiających się problemów zlecane są dodatkowe badania.

Aby cieszyć się ulubionym sportem, warto mieć pewność, że jest on dla nas bezpieczny. Dobrze jest rozważyć wykonanie badań przed rozpoczęciem aktywności czy zanim nasze dziecko zacznie uczęszczać na zajęcia sportowe.

lek. med. Ewa Rzeźnicka,
ortopeda, specjalista medycyny sportowej
PROFEMED Sport i Rehabilitacja


Tekst pochodzi z kwartalnika "Blisko Zdrowia" 3/2015

Pamiętaj: aby zapewnić sobie bezpieczeństwo 
podczas aktywności fizycznej, nie można poprzestać na jednorazowym badaniu. Dowiedz się więcej o badaniach medycyny orzeczniczej w Grupie LUX MED.

R_-WlSQK2eI

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności