Powiększ czcionkę:

Drukuj

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy

Z danych statystycznych NFZ z marca 2014 roku wynika, że rok wcześniej wykonano w Polsce 39 349 endoprotezoplastyk stawu biodrowego.Co robić, gdy jesteśmy już po tym zabiegu?


Endoprotezoplastyka stawu biodrowego polega na usunięciu chorych, zniszczonych elementów stawu i zastąpieniu ich implantami (metalowymi, ceramicznymi lub z tworzyw sztucznych). Elementy endoprotezy (panewka, główka, trzpień) mocowane są bezpośrednio do kości (technika bezcementowa) bądź z użyciem specjalnego cementu kostnego (technika cementowa).

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezyZmiany, uszkodzenia

Staw biodrowy jest stawem kulistym panewkowym. Głównymi jego elementami są głowa kości udowej oraz panewka utworzona przez kość miedniczną. Obie te powierzchnie pokryte są chrząstką stawową. Gdy dochodzi do zmian zwyrodnieniowych, chrząstka stawowa ulega uszkodzeniu. Powierzchnie tworzące staw stają się chropowate, nierówne, co doprowadza do ich ścierania. Pierwszymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, które odczuwamy, są:

  • 
ból w okolicy biodra,
  • 
ograniczenie ruchomości w stawie, 
  • sztywność po dłuższym bezruchu,
  • bóle nocne.

Kiedy choroba jest zaawansowana i leczenie zachowawcze nie jest skuteczne, lekarz podejmuje decyzję wymiany stawu biodrowego na sztuczny.


O co należy zadbać przed operacją?

Osoby otyłe powinny zadbać o redukcję masy ciała. Będzie to miało istotne znaczenie przy zmniejszeniu obciążenia protezy po operacji. Zabieg operacyjny powinien być poprzedzony programem ćwiczeń rehabilitacyjnych, które wzmocnią siłę mięśni.


Rehabilitacja 0-6 tygodni po zabiegu...

Już w drugim dniu po zabiegu lekarz podejmuje decyzję dotyczącą pionizacji chorego. Fizjoterapeuta prowadzi indywidualnie ustalony program usprawniania leczniczego. Uczy Pacjenta, jak zapobiegać zwichnięciu operowanego biodra, jak wstawać i siadać, aby poprawnie odciążyć staw. Rehabilitant uczy, jak poruszać się o kulach, aby nie dopuścić do uszkodzenia protezy (w przypadku protezy cementowej chodzenie o kulach zalecane jest od 1,5 do 3 miesięcy. Przy endoprotezie bezcementowej odciąża się operowaną kończynę od trzech do sześciu miesięcy). Prowadzona jest także nauka chodzenia po schodach. Wykonywane są ćwiczenia zapobiegające przykurczom w operowanej kończynie, zmniejszające ryzyko powstania zakrzepów oraz zwiększające siłę mięśni, jak również poprawiające ogólną wydolność organizmu. Pacjent otrzymuje instruktaż, jak powinien wypoczywać. Wie, że podczas leżenia należy układać operowaną kończynę w lekkim odwiedzeniu. Noga nie może być skręcona. Może spać na zoperowanym boku, gdy nie odczuwa bólu. Jeśli leży na stronie zdrowej, pod nogą operowaną wymagany jest klin, który będzie zapobiegał przywodzeniu uda.


...i 6-12 tygodni do pół roku po zabiegu

Pacjent wzmacnia siłę mięśni. Wykonuje ćwiczenia propriocepcji (czucia głębokiego). Odtwarzany jest prawidłowy stereotyp chodu. Unika przysiadów i ruchów rotacyjnych w operowanym stawie. Później wprowadzane są ćwiczenia funkcjonalne oraz dynamiczne.
Po powrocie ze szpitala do domu warto usunąć przedmioty stwarzające potencjalne ryzyko upadku: chodniki i przewody. Należy zapewnić krzesła z wysokim siedziskiem i podłokietnikami, zmienić przeznaczenie pomieszczeń, aby osoba operowana w początkowym okresie nie musiała korzystać ze schodów.

Indywidualny program usprawniania powinien być kontynuowany w domu. Pozwoli to odzyskać sprawność oraz zdolność do samodzielnego wypełniania czynności życia codziennego i w perspektywie ułatwi powrót 
do pracy.


Lekarz radzi

O czym warto pamiętać, aby zminimalizować ryzyko 
zwichnięcia protezy? Przestrzegaj następujących zasad:

  • 
nie zginaj biodra powyżej 90°,
  • unikaj zakładania nogi na nogę,
  • nie siadaj na meblach z niskim siedziskiem.


dr n. o kulturze fizycznej Marzenna Bazan,
Kierownik Działu Rehabilitacji Ośrodka Opiekuńczo--Rehabilitacyjnego LUX MED Tabita Warszawa

Tekst pochodzi z kwartalnika "Blisko Zdrowia" 3/2015


Program postępowania rehabilitacyjno-leczniczego po zabiegu wszczepienia endoprotezy z całodobową opieką lekarską prowadzony jest w ośrodku Tabita należącym do Grupy LUX MED.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności