Powiększ czcionkę:

Drukuj

Profilaktyka w rękach pracodawcy

Bardzo często osoby zarządzające kadrami w firmach zadają nam pytanie: „Mamy już wykupione pakiety medyczne, ale czy możemy zrobić coś jeszcze, aby zadbać o zdrowie i kondycję naszych pracowników?".


W dalszych rozmowach okazuje się, że dodatkowe możliwości zadbania o zdrowie pracowników są bardzo różnorodne. Oto przykłady niektórych z nich.

Pod okiem dietetyka

Dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną jest kluczowym obszarem Profilaktyka w rękach pracodawcynaszego życia, który ma ważny wpływ na zdrowie. Warto zadać sobie pytanie, czy sposób, w jaki nasi pracownicy się odżywiają, może wpływać na ich wydajność w pracy? Odpowiedź oczywiście brzmi: tak. Dlatego warto ich w tym wesprzeć. Możemy zorganizować dla naszej firmy współpracę z dietetykami, którzy ocenią np. menu zakładowej stołówki, jak również codzienne nawyki żywieniowe pracowników. Zaproponowanie „dietetycznego jadłospisu" w menu będzie pierwszym krokiem do zdrowszego odżywiania. Nie zalecamy jednak drastycznych zmian, szczególnie na samym początku, gdyż pracownicy lubią samodzielnie dokonywać wyborów żywieniowych.
Jeśli ocena codziennej diety wykaże nieprawidłowości, a grupa chętnych do zmiany nawyków będzie duża - można zaprosić dietetyków na dyżury w firmie, aby pracownicy mogli skorzystać z konsultacji pozwalających im monitorować stosowanie zaleceń w czasie pracy.

Ergonomia w pracy

Zarówno w pracy biurowej, jak i fizycznej nasz kręgosłup oraz stawy podlegają wielu obciążeniom i napięciom. W natłoku zajęć przybieramy najwygodniejszą 
pozycję, niekoniecznie najzdrowszą dla naszego układ ruchu. Przyczyną późniejszych dolegliwości (bóle pleców, karku, nadgarstków) może być albo niezbyt ergonomiczny układ stanowiska pracy, albo też brak umiejętności korzystania z ergonomicznych udogodnień, takich jak regulowane krzesła biurowe czy podnośniki. 
Możemy zatem zaprosić do współpracy ergonomistów, którzy ocenią oba elementy. Wyniki takiej oceny pozwolą nam zmodyfikować stanowiska i/lub zaplanować odpowiednie szkolenia z umiejętności unikania nadmiernych obciążeń oraz z ćwiczeń relaksacyjnych. Dzięki takiemu podejściu zmniejszymy ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych i urazów.

Stres pod kontrolą

Stres jest naturalną reakcją organizmu na sytuację zagrożenia. Niestety, reakcja ta wyzwala się także wskutek pojawiających się w naszych głowach myśli - niekoniecznie odzwierciedlających „prawdziwe" zagrożenie. W efekcie wiele codziennych ataków hormonów stresu jest wynikiem naszego sposobu myślenia, wyjaśniania przyczyn różnych zdarzeń i obaw o ich konsekwencje. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia i nie da się go uniknąć, ale można się nauczyć go ograniczyć. Osoby, które poznały mechanizmy powstawania reakcji stresowej i wypracowały skuteczne techniki redukowania napięcia, znacznie lepiej funkcjonują w pracy i w życiu codziennym, rzadziej także zapadają na różne choroby - od przeziębienia po depresję. Zorganizowanie takiego szkolenia na temat stresu dla pracowników będzie dobrą inwestycją, bo - jak pokazuje szereg badań - brak kontroli nad stresem w miejscu pracy powoduje realne straty finansowe w firmie.

Codzienna 
porcja ruchu

Aktywność fizyczna jest fundamentem sprawnego funkcjonowania naszego organizmu, a tymczasem mamy coraz mniej okazji do ruchu. W pracy pomagają nam maszyny, w biurach częściej siedzimy, niż chodzimy, a nowe technologie pozwalają nam załatwiać wiele spraw z poziomu kanapy. Nasz umysł na myśl o regularnej aktywności, uprawianiu sportu czy zaplanowaniu treningu po dniu w pracy szybko podsuwa wiele wymówek. A przecież w zwiększaniu ilości codziennego ruchu nie musi chodzić o zaplanowany sport - jeśli mamy kłopot z mobilizacją, wystarczy poszukać angażującej nas ruchowo alternatywy. Zamiast kolejnej narady - możemy przedyskutować dany temat w czasie krótkiego spaceru wokół biura. Jeden na kilka telefonów do współpracowników możemy zastąpić pójściem do tej osoby. A gdy mamy do pokonania kilka pięter - wybierzmy schody zamiast windy. Kiedy idziemy po centrum handlowym, przyspieszmy kroku, aby zwiększyć obciążenie układu krwionośnego - w efekcie szybciej zrobimy zakupy i będziemy miały dodatkowy trening.
To tylko kilka prostych rad, jakie mogą otrzymać pracownicy w ramach programu zachęcającego do poszukiwania ruchu każdego dnia. Dodatkowo w firmie można poszukać rozwiązań umożliwiających np. dojazd do pracy rowerem. Uchwyty, daszek, prysznic są może inwestycjami, ale takimi, które się opłacają - ominięcie korków i lawina endorfin po porannej przejażdżce jednośladem szybko wyzwoli w pracownikach zapał do pracy i kreatywność


dr. n. med. Grzegorz Juszczyk,
Dyrektor Działu Profilaktyki,
Grupa LUX MED

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności