Powiększ czcionkę:

Drukuj

Orzecznictwo sportowe dla dzieci i młodzieży

orzecznictwo sportoweKiedy badanie przez lekarza sportowego jest konieczne, a kiedy zalecane?


Ruch jest potrzebny do życia każdemu człowiekowi bez względu na wiek, podobnie jak woda, jedzenie czy powietrze. Wysiłek fizyczny ma szczególne znaczenie dla dzieci. Brak aktywności fizycznej wiąże się z większym ryzykiem rozwoju chorób cywilizacyjnych (takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca typu II). Ryzyko zgonu z ich powodu jest wyższe niż z powodu wypadków, urazów czy nagłego zgonu sercowego związanych z amatorskim uprawianiem sportu. Rodzice w trosce o zdrowie swoich pociech powinni zachęcać je do wszelkich form aktywności ruchowej. Jeżeli martwią się o stan zdrowia dziecka lub niepokoją ich jakiekolwiek objawy, warto skorzystać z porady sportowo-lekarskiej. Podobnie gdy organizatorzy zbiorowej aktywności ruchowej, np. w szkółkach piłkarskich czy na obozach sportowych, proszą o przyniesienie zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego, że dziecko może uprawiać daną aktywność sportową. Orzeczenie powinno być od lekarza sportowego.

Badania obowiązkowe

Z przepisów wynika, że badaniom sportowo-lekarskim obowiązkowo podlegają zawodnicy (również niepełnoletni) klubów sportowych, zrzeszeni w związkach sportowych. Zgodnie z ustawą o sporcie zawodnik to osoba uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy, którama licencję wydaną przez związek oraz jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem NNW.
Drugą grupą dzieci, które ustawowo wymagają orzeczeń sportowo-lekarskich, są kandydaci i uczniowie szkół sportowych. Przepisy precyzyjnie określają, że ubieganie się o przyjęcie do klasy lub szkoły sportowej wymaga dostarczenia orzeczenia od lekarza sportowego. Ustawa o systemie oświaty wprowadziła wymóg badań sportowo-lekarskich jako obowiązkowy element kwalifikacji kandydatów do tego rodzaju szkół zarówno do klas pierwszych, jak i wyższych, jeśli rozpoczynają się w nich zajęcia z konkretnej dyscypliny.

Badania zalecane

Warto, by dziecko uprawiające sport amatorsko skorzystało z porady sportowo-lekarskiej, szczególnie w razie występowania jakichkolwiek problemów zdrowotnych, takich jak np. przewlekła choroba (np. astma oskrzelowa, alergia, niedokrwistość i inne), nadwaga czy nieprawidłowości ortopedyczne (np. wada postawy). Jednak obowiązek uzyskania zaświadczeń dotyczy tylko zawodników. Zajęcia w szkółce tenisowej czy jeździeckiej są zwykle mniej obciążające niż zawody sportowe organizowane przez polski związek sportowy.
W poniższej tabeli znajduje się kilka najczęstszych aktywności sportowych uprawianych przez dzieci i młodzież wraz z oceną, czy kwalifikacja lekarza sportowego jest konieczna, czy tylko zalecana.

Dla konieczności wykonania badań sportowo-lekarskich decydujące znaczenie ma status zawodnika, a nie nazwa szkółki zawierająca np. przymiotnik „sportowa". Zajęcia w szkółce tenisowej, udział w obozie żeglarskim, zajęcia sportowe z trenerem osobistym lub wynajętym instruktorem nie spełniają definicji „współzawodnictwa sportowego organizowanego przez polski związek sportowy", a skoro tak, to badania sportowo-lekarskie w ich przypadku nie są obligatoryjne. Jednak zaleca się je przeprowadzić, aby ocenić wyjściowy stan zdrowia. Później warto regularne badać wpływ uprawiania sportu na organizm.

Zalecana kwalifikacja lekarza sportowego

AKTYWNOŚĆ
KOMENTARZ
SKS w szkole, np. po lekcjach lub wieczorami, z nauczycielem WF lub wynajętym trenerem, na terenie szkoły
Dzieci biorące udział w zajęciach nie są zawodnikami zrzeszonymi w związku sportowym. Sport szkolny podlega lekarzom podstawowej opieki.

Zawody międzyszkolne (dzieci trenujących tylko na WF lub np. w ramach SKS-u po lekcjach)

Obóz turystyczny, połączony z intensywną wędrówką po górach
Uczestnicy obozu nie są zawodnikami zrzeszonymi w związku sportowym. Obóz nie jest współzawodnictwem sportowym.
Zawody sportowe w ramach zajęć w szkole, np. szkolny dzień sportu
Dzieci szkolne biorące udział w zawodach szkolnych nie są zawodnikami zrzeszonymi w polskim związku sportowym. Sport szkolny podlega lekarzom pierwszego kontaktu.
Zawody sportowe poza szkołą

Obowiązkowa kwalifikacja lekarza sportowego

AKTYWNOŚĆ
KOMENTARZ
Zawody organizowane przez polski związek sportowy
W zawodach mogą brać udział tylko zawodnicy z licencją polskiego związku sportowego, których wymóg badań sportowo-lekarskich wynika z ustawy o sporcie.
Kwalifikacja do klasy sportowej
Wymóg badań wynika z ustawy o systemie oświaty.

Zalecana lub obowiązkowa kwalifikacja lekarza sportowego

AKTYWNOŚĆ
KWALIFIKACJA
KOMENTARZ
Trening siłowy
Niezrzeszni w klubie trenujący - zalecana; zawodnicy klubu z licencją - obowiązkowa
Jeżeli osoba biorąca udział w zajęciach nie jest zawodnikiem, nie podlega obowiązkowym badaniom. Sam trening nie jest współzawodnictwem sportowym.
Trening sztuk walki

Obóz tzw. sportowy, profilowany,np. konny, pływacki, żeglarski, karate, w ramach którego nie są przewidziane zawody

Niezrzeszeni w klubie uczestnicy obozu - zalecana; zawodnicy klubu z licencją - obowiązkowa
O statusie zawodnika decyduje posiadanie licencji polskiego związku sportowego. Jeżeli osoba biorąca udział w zajęciach nie jest zawodnikiem, nie podlega obowiązkowym badaniom, zwłaszcza, że obóz sportowy nie jest współzawodnictwem sportowym.
Obóz narciarski, niezależnie od tego, czy szkółka jest zrzeszona, np. w PZN, SITN, czy też nie

dr n. med. Ernest Kuchar
specjalista medycyny sportowej oraz chorób wątroby
Grupa LUX MED

Chcesz poznać szczegółową ofertę orzecznictwa sportowego Grupy LUX MED? Zajrzyj TUTAJ

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności