Powiększ czcionkę:

Drukuj

Ortodoncja, czyli sposób na proste i zdrowe zęby

Śnieżnobiałe zęby to nie wszystko. Każdy, kto troszczy się o swój uśmiech powinien mieć na uwadze jego wygląd. Tym bardziej, że wady zgryzu i nieprawidłowości w ustawieniu uzębienia to nie tylko kwestie estetyczne. Dlatego warto zgłosić się do specjalisty z zakresu ortodoncji, który przywróci piękny uśmiech.


Czym jest ortodoncja?ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wszelkich nieprawidłowości związanych ze zgryzem. Chodzi m.in. o niewłaściwe ułożenie zębów, nieprawidłową wielkość i kształt, a także zaburzenia związane z budową kości szczęki i żuchwy. Leczenie ortodontyczne obejmuje zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.


Ortodoncja u dzieci

Leczenie ortodontyczne przeprowadza się u dzieci pomiędzy 8 a 12 rokiem życia. Wskazaniami do konsultacji z ortodontą są m.in.:

  • niewłaściwe nawyki - zgrzytanie zębami, ssanie palca,
  • nieprawidłowe ułożenie żuchwy względem szczęki górnej - przodozgryz, tyło zgryz, zgryz otwarty,
  • nieprawidłowe ułożenie zębów - stłoczenia, przerwy,
  • nieprawidłowa praca języka skutkująca np. złą wymową.

W leczeniu ortodontycznym u dzieci wykorzystuje się przede wszystkim ćwiczenia mięśni oraz ruchome (wyjmowane) aparaty.


Leczenie ortodontyczne u młodzieży i dorosłych

Do leczenia ortodontycznego młodzieży i osób dorosłych zmuszają nieco inne problemy związane z uzębieniem. Zalicza się do nich m.in.:

  • zgrzytanie zębami,
  • asymetria w ułożeniu zębów,
  • odsłanianie się szyjek zębowych,
  • bóle stawów skroniowo-żuchwowych.

W niektórych przypadkach leczenie ortodontyczne jest niezbędne do podjęcia leczenia protetycznego lub implantologicznego.

W zależności od problemu, ortodonta może zlecić założenie systemu szyn ortodontycznych czy aparatu ruchomego. Najczęściej jednak zakładane są stałe aparaty ortodontyczne.

Jeśli chodzi o stałe aparaty, pacjenci mają do wyboru kilka możliwości. Najbardziej powszechne są aparaty z metalowymi zamkami. Mniej widoczne są aparaty ceramiczne i kryształowe, na które decydują się osoby chcące zachować pełną estetykę uśmiechu w trakcie leczenia. Trzeba jednak wiedzieć, że koszt założenia jednego łuku w tym przypadku odpowiada 2-krotności ceny aparatu metalowego (za jeden łuk).


Dlaczego leczenie ortodontyczne jest tak ważne?

O leczeniu ortodontycznym należy pomyśleć zawczasu, ponieważ zbagatelizowane wady zgryzu mogą być przyczyną nieodwracalnych zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, próchnicy na powierzchniach stycznych, a także uciążliwych dolegliwości ze strony układu trawiennego.

Decydując się na leczenie ortodontyczne trzeba mieć świadomość, że pojawienie się efektów wymaga czasu. Pacjent musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przywracanie prawidłowego zgryzu może trwać od roku do kilku lat - w przypadku aparatu ruchomego lub od 1,5 do 2 lat - w przypadku aparatu stałego.

Należy także wiedzieć, że leczenie ortodontyczne nie kończy się wraz ze zdjęciem aparatu. By utrzymać efekty, koniecznością jest także noszenie aparatu retencyjnego.

Usługi z zakresu ortodoncji wykonasz w LUX MED Stomatologia.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności