Powiększ czcionkę:

Drukuj

Miażdżyca

Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, która prowadzi do ostrego lub przewlekłego niedokrwienia serca oraz innych narządów. Spowodowane jest to powstawaniem blaszek miażdżycowych odpowiadających za zwężenie światła tętnic lub ich zamknięcie.


Przyczyny

Nie zostały do końca poznane przyczyny, które inicjują powstanie blaszek miażdżycowych, a w konsekwencji prowadzą do objawowej miażdżycy. Uważa się jednak, że znaczenie mają czynniki genetyczne, hormonalne, metaboliczne a także zakażenie niektórymi drobnoustrojami (m.in. Helicobacter pylori i Chlamydia pneumoniae).

Ryzyko zachorowania

Choć przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione, znanych jest wiele czynników zwiększających ryzyko zachorowania. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że miażdżyca najczęściej pojawia się u mężczyzn powyżej 55 roku życia oraz u kobiet po menopauzie.
Miażdżyca
Do dodatkowych czynników zalicza się:
- wysokie ciśnienie krwi,
- cukrzycę,
- wysoki poziom cholesterolu,
- siedzący tryb życia (brak aktywności fizycznej),
- otyłość spowodowaną niewłaściwym sposobem odżywiania się,
- palenie papierosów.

Charakterystyczne objawy

W wielu przypadkach miażdżyca jest chorobą podstępną, początkowo niedającą żadnych wyraźnych objawów. Dotyczy to głównie początków schorzenia. Niemniej jednak niekiedy pojawiają się symptomy, które świadczą o rozwijającej się miażdżycy. Są to: zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, problemy z oddychaniem, a nawet utrata przytomności.

Profilaktyka i leczenie

W pierwszej kolejności zaleca się zmianę stylu życia poprzez wprowadzenie zdrowej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej.
W przypadkach, gdy miażdżyca ma postać zaawansowaną, wówczas przeprowadza się leczenie operacyjne - wszczepienie by-passów bądź angioplastykę z wszczepieniem stentów.


Grupa LUX MED we współpracy z ekspertami w dziedzinie kardiologii opracowała program Choroba Niedokrwienna Serca, który pomaga zdiagnozować wiele schorzeń kardiologicznych.


Powiązane kategorie


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności