Powiększ czcionkę:

Drukuj

Krioterapia

Krioterapia jest jedną z najstarszych metod fizjoterapii. Już w średniowieczu wykorzystywano dobroczynne działanie lodu i śniegu do znieczuleń czy łagodzenia dolegliwości bólowych. Dziś, w zupełnie nowoczesnej formie, krioterapia w Warszawie cieszy się ogromną popularnością.


Na czym polega krioterapia?

Krioterapia w Warszawie oraz każdym innym mieście polega na obniżeniu temperatury tkanek. Celem krioterapii jest obniżenie temperatury skóry i tkanek głębiej położonych, a tym samym spowodowanie przekrwienia głębokiego okolicy poddanej zabiegowi. Krioterapia działa głównie przeciwbólowo i przekrwiennie. Pod wpływem działania niskich temperatur naczynia krwionośne powierzchowne zmniejszają swoją średnicę, jednocześnie zwiększają ją naczynia krwionośne głębokie. Dzięki temu mechanizmowi uzyskujemy przekrwienie struktur głęboko ułożonych. Taki stan utrzymuje się w danej okolicy około 4 godz. Do zabiegu wykorzystuje się ciekły azotu, mieszaniny par ciekłego azotu i schłodzonego powietrza lub schłodzone powietrze.

Jednym z rodzajów terapii jest terapia miejscowa - fizjoterapeuta „omiata" chore miejsce ciekłym azotem, wykonując okrężne ruchy; zabieg trwa 3-5 minut;

Wszystkie zabiegi przeprowadza się w seriach, najczęściej 2-tygodniowych. Cykl obejmuje zwykle 10-20 wejść realizowanych codziennie lub nawet 2 razy dziennie (z zachowaniem 4-godzinnej przerwy między seansami).


Kto może skorzystać z właściwości krioterapii?

Krioterapia jest zabiegiem, na który powinien skierować lekarz posiadający specjalizację rehabilitacji ruchowej, ortopeda, neurolog lub reumatolog. Zwykle wskazaniem do terapii są:

 • przewlekłe i ostre choroby stawów, (np. zwyrodnienie),
 • stany zapalne tkanek miękkich (np. ścięgien),
 • stany pourazowe,
 • choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona, rozsiane zapalenie mózgu, miastenia),
 • zespoły bólowe kręgosłupa.

Do przeciwwskazań zalicza się m.in. chorobę wieńcową, niewydolność układu krążeniowo-oddechowego, immunosupresja, nieleczone nadciśnienie krwi, odmrożenia, ostre choroby dróg oddechowych.


Jakie są efekty terapii?

Krioterapia dostępna w mieście Warszawa to szereg dobroczynnych właściwości. Istnieje wiele dowodów naukowych, które wskazują, że terapia zimnem:

 • obniża temperaturę tkanek organizmu,
 • nasila procesy przemiany materii,
 • zmniejsza dolegliwości bólowe (co wiąże się ze spadkiem przewodnictwa nerwowego),
 • zmniejsza napięcie mięśniowe,
 • hamuje procesy zapalne,
 • zwęża naczynia krwionośne i zwiększa lepkość krwi.


Chcesz skorzystać z krioterapii? Zapraszamy do warszawskiej placówki PROFEMED Sport i Rehabilitacja.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności