Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jonoforeza

Jonoforeza jest bezbolesną metodą fizykoterapii, którą wykorzystuje się nie tylko przy rehabilitacji. Zabieg jest świetną formą relaksu, szczególnie gdy doskwierają nam dolegliwości bólowe.


Na czym polega jonoforeza?

Istotą jonoforezy jest wprowadzenie substancji aktywnych (leczniczych) w głębokie warstwy skóry. Wszystko odbywa się przy udziale pola elektrycznego (prąd stały o natężeniu 0,5-3 mA). Kluczową rolę odgrywa to, by forma podawanego leku (może to być żel, maść, płyn) podlegała dysocjacji elektrolitycznej.

Zabieg rozpoczyna się od aplikacji leku na okolicę ciała, która ma być poddana jonoforezie. Następnie fizjoterapeuta przykłada elektrody z podkładem gazowym: czynną w miejscu podania leku, bierną po przeciwnej stronie. Po uruchomieniu urządzenia, prąd zaczyna przepływać przez poddawane zabiegowi obszary, przenosząc substancję leczniczą bezpośrednio wchłanianą przez tkanki. Wówczas pacjent zaczyna odczuwać lekkie mrowienie - jest to prawidłowa reakcja.

Zabieg trwa ok. 10-15 minut. Pozwala na szybkie oraz dogłębne wchłonięcie aktywnej substancji leczniczej, przyspieszając proces powrotu do zdrowia i pełnej sprawności.


Kto powinien poddać się jonoforezie?

Jonoforeza w Warszawie cieszy się ogromną popularnością, z uwagi na szerokie spektrum zastosowań. Tym zabiegiem z zakresu fizykoterapii powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, które m.in.:

  • borykają się z zapaleniem stawów lub innymi zwyrodnieniami narządu ruchu,
  • odczuwają wzmożone napięcia i przykurcze,
  • cierpią z powodu bólu głowy,
  • mają obrzęki,
  • wykazują zaburzenia naczynioruchowe,
  • borykają się z rwą kulszową.


Czy jonoforeza jest bezpieczna?

Chociaż do zabiegu wykorzystywany jest prąd stały, jonoforeza przeprowadzana w Warszawie jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Oczywiście pod warunkiem, że pacjent nie wykazuje przeciwwskazań do jonoforezy. Terapii nie mogą poddać się osoby z chorobą nowotworową, ostrą niewydolnością serca czy zmianami w obrębie skóry.

Choć czasami może pojawić się rumień, opuchlizna czy świąd, zabieg nie ma żadnych efektów ubocznych.


Chcesz się poddać jonoforezie? Zapraszamy do warszawskiej placówki PROFEMED Sport i Rehabilitacja.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności