Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jesteś tenisistą? Uważaj na kręgosłup

Kręgosłup stanowi rusztowanie naszego ciała. Jeśli nie jest odpowiednio silny oraz obudowany podtrzymującymi go mięśniami, wówczas nietrudno o mniej lub bardziej poważne urazy. Szczególnie w przypadku sportowców, którzy swoje ciało wystawiają na ciężką próbę wytrzymałościową. Uwagę na kręgosłup powinni zwrócić tenisiści, bowiem niedostatecznie wzmocniony może być bardziej podatny na obciążenie.


Podczas gry w tenisa na urazy narażony jest przede wszystkim lędźwiowy odcinek Kręgosłup tenisistykręgosłupa. Rodzaj urazu uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju nawierzchni kortu. Jeśli gra odbywa się na nawierzchni twardej, wówczas nietrudno o przeciążenie stawów międzykręgowych. Jeśli gra toczy się na kortach ziemnych, zwykle dochodzi do przeciążenia mięśni. Nadwyrężone ludzkie rusztowanie jest poważnie narażone na złamanie zmęczeniowe w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa. Do uszkodzenia dochodzi na skutek powstających i powtarzanych mikrourazów.

Na czym będzie więc polegała prewencja zmian przeciążeniowych kręgosłupa? Tenisiści powinni pamiętać, że kluczowe znaczenie ma tutaj osiągnięcie maksymalnej elastyczności kręgosłupa oraz jego odpowiedniej stabilizacji. Istotne znaczenie ma również przygotowanie organizmu do tego, by był w stanie sprostać kolejnym obciążeniom. Warto zadbać przede wszystkim o wzmocnienie mięśni tułowia w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Wraz z dobrze rozwiniętymi mięśniami przepony oraz mięśniami dna miednicy będą odciążały kręgosłup, zmniejszając ryzyko urazów. Należy więc zadbać o odpowiedni plan treningowy oraz włączyć zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutów. By uzyskać kompleksową pomoc, warto zgłosić się do klinik współpracujących z lekarzami z zakresu medycyny sportowej.


Zminimalizuj ryzyko kontuzji związanych z grą w tenisa. Ćwicz bezpiecznie i osiągaj stawiane sobie cele - weź udział w programie Medycyna dla Sportu i Aktywnych.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności