Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jesteś piłkarzem? Dowiedz się, jak zapobiec kontuzjom

Piłka nożna to sport, którego uprawianie można określić mianem kontuzjogennego. Ciągłe bieganie za piłką może spowodować uraz stawu skokowego, a zderzenie z innym sportowcem skutkować może nie tylko urazem głowy, ale również uszkodzeniem kolana. Dlatego celem każdego piłkarza powinno być zmniejszenie ryzyka kontuzji, by na długi czas nie wykluczyć się z rozgrywek. 

W działaniach zapobiegawczych niezwykle ważna jest prewencja Jak zapobiec kontuzjom na boiskuurazów skrętnych stawu skokowego/kolanowego. U piłkarzy bardzo często dochodzi do uszkodzenia łąkotki. Jest to przypadłość, która objawia się silnym bólem i obrzękiem, a w przypadku poważnego urazu zachodzi konieczność jej operacyjnego usunięcia. Nierzadko zdarzają się również skręcenia kostki, które są efektem nieodpowiedniego postawienia stopy w czasie biegu.

W ramach działań zapobiegawczych, istotne znaczenie ma również prewencja urazów mięśniowych. Szacuje się, że aż 50% przypadków to urazy przeciążeniowe, które mogą być spowodowane zbyt dużą intensywnością treningów.

Chcąc uniknąć kontuzji, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednie przygotowanie do rozgrywek. Istotne znaczenie ma nie tylko dbałość o kondycję, ale również właściwie przeprowadzona rozgrzewka. Zminimalizować ryzyko kontuzji może również poddanie się specjalistycznym badaniom, które uwzględniają nie tylko technikę kopnięcia czy wyskoku, ale również tzw. propriorecepcję, czyli czucie głębokie mięśni szkieletowych, ścięgien i stawów piłkarza. Badania takie są wykonywane m.in. w ramach programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności