Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jesienią pozbądź się żylaków - wiosną odsłoń nogi

Opuchnięte nogi po wielogodzinnych podróżach, nocne skurcze łydek, siatka drobnych 
naczynek pojawiających się pod skórą po słonecznych kąpielach i żylaki niepozwalające 
odkrywać nóg to zmora wielu z nas.


Przewlekła niewydolność żylna dotyka ponad połowy dorosłych Polaków. Jej najlepiej rozpoznawalne objawy to żylaki, ale również poszerzenia drobnych naczynek, tzw. pajączki, czy po prostu obrzęki pojawiające się wokół kostek szczególnie wieczorem. Nieleczona z czasem powoduje uszkodzenie skóry, przebarwienia, a nawet otwarte rany. Pogarszają one jakość naszego życia, a czasami są przyczyną groźnych powikłań.

Od estetyki 
po zdrowie

Pozbądź się żylakówJesień i zima to najlepsze pory roku na zajęcie się leczeniem żylaków. Warto przyjrzeć się uważnie swoim nogom i wykorzystać ten czas na wizytę u specjalisty oraz podjęcie leczenia. Skuteczne leczenie żylaków to przede wszystkim prawidłowa diagnostyka. Każdy Pacjent z objawami niewydolności żylnej wymaga przebadania przez doświadczonego flebologa, a następnie zrobienia USG--Doppler obu kończyn dolnych. Dokładna diagnostyka pozwala precyzyjnie dobrać rodzaj terapii do stopnia zaawansowania choroby, śledzić postępy leczenia i zapobiegać nawrotom.
W ramach Centrum Leczenia Chorób Żył Szpitala LUX MED zajmujemy się zarówno problemami żył z pogranicza estetyki, takimi jak pajączki i drobne poszerzenia żylne, jak i operacjami żylaków. Pajączki, czyli poszerzenia drobnych naczynek krwionośnych, są leczone za pomocą skleroterapii. Zabieg polega na wstrzyknięciu do poszerzonego naczynka środka powodującego jego zamknięcie. Dla precyzyjnego wykonania zabiegu stosuje się specjalne urządzenia pozwalające zamykać pajączki o nawet najmniejszej średnicy.

Leczenie 
żylaków podudzi

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do nas z powodu żylaków podudzi. 
Istnieje kilka metod leczenia tego schorzenia. Operacje wykonywane najbardziej rozpowszechnioną metodą klasyczną polegają na tzw. strippingu, czyli wprowadzeniu specjalnej sondy do światła naczynia i usunięciu mechanicznym zmienionej chorobowo żyły. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu przewodowym. Cięcie wykonuje się w okolicy pachwiny, gdzie odnajduje się ujście niewydolnej żyły odpiszczelowej, podwiązuje ją i przecina. Do żyły wprowadza się stalową sondę i przywiązuje do niej koniec naczynia, a następnie usuwa się cały niewydolny odcinek. Niestety metoda ta wiąże się z dolegliwościami po zabiegu, krwiakami wchłaniającymi się czasami przez wiele tygodni i z częstymi nawrotami.
Drugą z metod, którą można zastosować u większości chorych, jest leczenie falą radiową VNUS Closure Fast. Polega ona na wprowadzeniu do chorego naczynia cewnika emitującego fale radiowe bezboleśnie zamykające żyłę. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Położenie cewnika kontroluje się za pomocą ultrasonografu, a mocą, z jaką działa fala elektromagnetyczna na ścianę naczynia, steruje komputer. Dodatkowo, jeśli to konieczne, wykonując drobne nacięcia, usuwamy żylaki na udzie i podudziu. Pacjent wraca do domu już w kilka godzin po zabiegu, a następnego dnia może powrócić do swoich normalnych zajęć. Warto podkreślić, że skuteczność zabiegu wykonywanego tym sposobem jest 10-krotnie wyższa niż zabiegów tradycyjnych. Jest to metoda traktowana jako „złoty standard" zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Szczególnie zalecana jest osobom starszym i Pacjentom z obciążeniami.


lek. med. Jarosław Rosochacki,
specjalista chirurg, flebolog,
Szpital LUX MED


Dowiedz się więcej na temat metod leczenia żylaków w Szpitalu LUX MED.Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności