Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak zapobiec urazom mięśniowym u tenisistów?

Osoby trenujące tenis - zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie, narażone są na częste urazy. Specyfika tego sportu związana z koniecznością realizowania ciężkich planów treningowych sprawia, że większość kontuzji ma charakter przeciążeniowy. Dość często pojawiające się urazy dotyczą nie tylko stawów, lecz także mięśni.


Tenis jest sportem (na pewno nie jedynym), w którym mięśnie narażone są na oddziaływanie Jak zapobiec urazom mięśniowym?znacznych sił. Powstają one podczas nagłych przyspieszeń i hamowań, towarzyszą wyskokom czy uderzeniom. Siły te powodują więc znaczne przeciążenie mięśni, co z kolei prowadzi do urazów.

U sportowców profesjonalnych dość częstą przypadłością (poza urazami mięśni kończyn) jest przeciążenie mięśnia prostego brzucha. Do jego powstawania dochodzi na skutek wykonywania liftowanego serwisu. W tym przypadku mięsień jest zmuszony do znacznego rozciągnięcia (aby uderzenie osiągnęło określoną moc) i jeśli nie jest wystarczająco elastyczny, dojdzie do jego przeciążenia. Dolegliwość objawia się występowaniem przeszywającego bólu podczas wykonywania serwisu lub podczas siadania z pozycji leżącej.

Na szczęście prewencja urazów mięśniowych jest możliwa. Warto jednak mieć świadomość, że wymaga to od tenisisty odpowiedniego przygotowania, by jego tkanka mięśniowa była w dostatecznym stopniu elastyczna. Nie chodzi tutaj o to, by sportowiec był rozciągnięty niczym olimpijska gimnastyczka. Najważniejsze, by mięśnie po prawej i lewej stronie były jednakowo rozwinięte, podobnie zresztą jak mięśnie odpowiadające za wykonywanie przeciwstawnych ruchów (np. prostowanie i zginanie).By zapobiec urazom i zmniejszyć ryzyko kontuzji, każdy sportowiec (nie tylko tenisista) powinien poddać swoje ciało specjalistycznym analizom. Ćwicz bezpiecznie i osiągaj stawiane sobie cele - weź udział w programie Medycyna dla Sportu i Aktywnych.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności