Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak zapobiec przeciążeniom biegacza?

Bieganie dla wielu osób jest sposobem na życie. Nie tylko poprawia ich kondycję fizyczną, lecz także - dzięki racjonalnemu wysiłkowi fizycznemu i obcowaniu z naturą, sprawia ogromną przyjemność. Jeśli należysz do tej grupy pasjonatów, pamiętaj, że nie każdy może uprawiać ten rodzaj sportu, nie narażając swojego organizmu na urazy i dysfunkcje.


O przeciążeniach możemy mówić wówczas, kiedy mięśnie, stawy i ścięgna zmuszone są do Jak zapobiec przeciążeniom biegaczaintensywnej pracy, wykraczającej poza ich naturalne możliwości. Jeśli biegasz i nie planujesz dokładnie swojego wysiłku, z upływem czasu pojawią się zmiany przeciążeniowe, które będą wymagały interwencji fizjoterapeuty. Przeciążenia mięśniowe charakteryzuje bezpośrednie, strukturalne uszkodzenie tkanki mięśniowej powstające w wyniku zbyt intensywnego treningu.

Najbardziej typowe dla biegaczy przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego zlokalizowanego na bocznej powierzchni sprowadza się do odruchowego napięcia mięśnia pośladkowego, a co się z tym wiąże - zmniejszenia jego elastyczności. Inną poważną dysfunkcją jest przeciążenie mięśni zginaczy grzbietowych stawu skokowego.

Zapobieganie przeciążeniom biegacza to najlepszy sposób na uniknięcie bólu i wielotygodniowego leczenia przywracającego pełną sprawność. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania jest racjonalne planowanie treningu oraz rozgrzewka, a także zmienne tempo biegania, okresowe odpoczynki i właściwa dieta. Pomocne mogą się również okazać odpowiednio dobrane badania profilaktyczne, które pomogą zaplanować trening.Zapobiegnij przeciążeniom i urazom będących skutkiem biegania. Ćwicz bezpiecznie i osiągaj stawiane sobie cele - weź udział w programie Medycyna dla Sportu i Aktywnych.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności