Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak wrócić do sportu po kontuzji?

Mówi się, że sport to zdrowie. Jednak zbyt intensywna i częsta aktywność fizyczna, znacznie przewyższająca możliwości wydolnościowe, może prowadzić do poważnych urazów. Nierzadko zdarza się tak, że osoba uprawiająca sport, choć dopada ją szybkie uczucie zmęczenia, nie rezygnuje z dalszego treningu. W efekcie dochodzi do nadmiernego obciążenia mięśni czy stawów, a stąd już tylko o krok od kontuzji.


Statystki wskazują, że ponad 50% kontuzji stanowią urazy mięśni. Do Jak wrócić do sportu po kontuzjiczynników przyspieszających powstawanie tego typu problemów zalicza się przede wszystkim zbyt małą ilość odpoczynku, przetrenowanie, a także osłabienie i sztywność mięśni. Do tego dochodzą jeszcze złamania kości śródstopia, skręcenia kostek i uszkodzenia więzadeł stawu skokowego, uszkodzenia łąkotek i zerwanie wiązadeł krzyżowych w kolanie. Są to urazy, które mogą na dość długi czas wykluczyć sportowca z aktywnego trybu życia. By nie dopuścić do powstawania kontuzji lub zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, dobrze jest także poddać się kompleksowym badaniom, które zobrazują wytrzymałość organizmu (w tym także mięśni i kości). Dostępne w formie pakietów medycznych prowadzone są pod okiem specjalistów z zakresu ortopedii oraz medycyny sportowej. Takie badania obejmują test sprawności funkcjonalnej FMS (wraz z oceną kontroli motorycznej), jak również konsultacje z trenerem udzielającym wskazówek dotyczących bezpiecznego uprawiania aktywności.

W przypadku większości kontuzji powrót do sportu jest możliwy, jednakże sportowca czeka długa rehabilitacja. Zakończona współpraca z rehabilitantem nie oznacza, że od razu możemy powrócić do aktywności fizycznej z dawną intensywnością. Warto mieć świadomość, że realizowanie planów treningowych powinno odbywać się w sposób stopniowy. Należy tak rozplanować obciążenia, by po pierwszym ćwiczeniu ponownie nie doprowadzić do urazu. Tutaj świetnie sprawdzają się tzw. treningi wprowadzające, które pozwalają niejako na przyzwyczajenie się organizmu do aktywności fizycznej. W miarę upływu czasu intensywność ćwiczeń i obciążenie można zwiększyć.

Badania przeznaczone dla sportowców możesz wykonać w ramach programu Medycyna dla Sportu i Aktywnych.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności