Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak trenować bezpiecznie?

Prowadzenie aktywnego trybu życia sprzyja zdrowiu. Wysiłek fizyczny, uprawiany nawet hobbystycznie, przynosi wiele korzyści. Ćwiczenia kształtują sylwetkę i pozwalają schudnąć. Podczas ćwiczeń silnie wydzielają się endorfiny poprawiające nastrój. I wreszcie sport pozwala na odreagowanie sytuacji stresujących i zdenerwowania.


Jak trenować bezpiecznieWarto jednak mieć świadomość, że aktywność fizyczna powinna obejmować trening bezpieczny dla zdrowia. Tylko wtedy będzie można w pełni skorzystać z zalet, jakie są związane z uprawianiem sportów. Należy więc zadbać o to, by ćwiczenia nie powodowały żadnych kontuzji. O czym zatem należy pamiętać?

Bezpieczny trening to taki, który jest dostosowany do aktualnej formy organizmu. Jeśli nie jest on przyzwyczajony do ciężkich ćwiczeń, nie należy się zbytnio forsować. Intensywność należy stopniować, by nie doprowadzić do przeciążenia mięśni.

Kluczową rolę odgrywa również rozgrzewka. Każda forma sportu powinna być poprzedzona kilkoma prostymi ćwiczeniami, które przygotują mięśnie do dalszej pracy. W ten sposób uda się uniknąć mniej lub bardziej poważnych kontuzji.

Osoby, które chcą związać się ze sportem na dłużej, mogą poddać się specjalistycznym badaniom, będącym profesjonalną i kompleksową oceną medyczną predyspozycji fizycznych. Takie badania diagnostyczne przeprowadzane są w najlepszych klinikach w Polsce pod okiem lekarzy medycyny sportowej, fizjoterapeutów i trenerów osobistych.

A jaką formę sportu wybrać? Tutaj wszystko zależy już od naszych upodobań. Można postawić po prostu na bieganie czy jazdę na rowerze. Ciekawą opcją mogą okazać się jednak ćwiczenia na TRX, czyli trening wykonywany przy pomocy specjalnych taśm. Zaletą takiej formy aktywności jest wykorzystywanie własnego ciężaru ciała.Przed rozpoczęciem aktywności fizycznej poznaj możliwości swojego organizmu. Ćwicz bezpiecznie i osiągaj stawiane sobie cele - weź udział w programie Medycyna dla Sportu i Aktywnych.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności