Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak stać?


Jak stać?Zazwyczaj nie lubimy stać, taka pozycja wydaje się być bardziej męcząca niż siedzenie lub chodzenie. Rzeczywiście pozycja stojąca może przeciążać nasz kręgosłup, gdy trwa ponad 30 minut. Po takim czasie postaraj się zmienić pozycję - usiądź lub zrób kilka kroków, czyli mikro spacer.


Prosta rada, aby łatwiej znosić niedogodności stania. Co kilka minut napinaj kolejne grupy mięśni nóg (uda, łydki) utrzymując wzmożone napięcie przez kilka sekund. Potem rozluźnij.
Podczas stania najlepiej stać opierając ciężar ciała na nodze wiodącej, czyli tej od której zacząłbyś się ślizgać na ślizgawce. Druga noga powinna być lekko ugięta lub podparta na podpórce (klasyczna pozycja „spocznij"). Dzięki podpórce (wysokość 10-15 cm) znacznie odciążysz mięśnie uda, miednicy oraz kręgosłup. Jeśli to tylko możliwe podczas stania należy korzystać z podparcia. Można oprzeć pośladki na wysokim krześle, plecy o ścianę, a także rękę o blat stołu.
Nawet poprawna pozycja nie zda się na wiele, gdy nie masz wygodnego, stabilnego obuwia. Stanie w butach na wysokim obcasie to kiepski pomysł, zbytnio obciążony jest wtedy kręgosłup lędźwiowy.
Pamiętaj także, że jeśli masz płaskostopie (czyli na mokrej posadzce po kąpieli możesz zobaczyć odbicie całych stóp, bez wcięcia w ich środkowej części), to stanie jest szczególnie obciążające i należy stosować wkładki korygujące.


Zapraszamy do pobrania aplikacji Zdrowie - Prosta Rzecz, która zawiera:

  • ankietę, dzięki której ocenisz ryzyko zachorowania na choroby układu ruchu,
  • quiz,w którym sprawdzisz swoją wiedzę na temat prawidłowego wykonywania codziennych czynności bez narażania się na ryzyko urazu,
  • porady, dzięki którym sprawdzisz, czy pracujesz, odpoczywasz, uprawiasz sport w sposób pozwalający na zachowanie zdrowia.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności