Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak się ubierać?

Jak się ubierać?Ubranie ograniczające swobodne poruszanie może zmienić prawidłowe wzorce ruchowe, a nawet prawidłowy tor oddechowy, co może być przyczyną przeciążenia narządu ruchu, dolegliwości bólowych kręgosłupa.


Wskazane są ubrania z naturalnych, oddychających materiałów, lekkie, nie ograniczające swobodnych ruchów. Biustonosz powinien być dopasowany, odpowiednio podtrzymujący biust (obciążenie kręgosłupa piersiowego i szyjnego). U osób z problemami z kręgosłupem najlepiej aby był zapinany z przodu, u osób z problemem w zakresie kręgosłupa szyjnego, barków górna część odzieży np., bluzki powinny być zapinane z przodu, tak aby nie było konieczności unoszenia rąk powyżej barków podczas np. zakładania czy ściągania odzieży przez głowę.

Nieprawidłowe są:
1. Obuwie na twardych podeszwach, na wysokich obcasach, wykonane z „nieoddychających" materiałów, niestabilne, niedopasowane, zbyt ciasne lub zbyt duże.
2. Obcisłe biustonosze, gorsety, ubrania, paski utrudniające prawidłowy przeponowy tor oddychania.
3. Nieprzewiewana odzież sprzyjająca zaburzeniom termoregulacji.
4. Zbyt ciężka odzież- obciążająca dodatkowo kręgosłup.
5. Zbyt ciasna odzież krępująca ruchy np. ciasne dżinsy utrudniające przeprost w stawie biodrowym podczas chodzenia.

Zapraszamy do pobrania aplikacji Zdrowie - Prosta Rzecz, która zawiera:

  • ankietę, dzięki której ocenisz ryzyko zachorowania na choroby układu ruchu,
  • quiz,w którym sprawdzisz swoją wiedzę na temat prawidłowego wykonywania codziennych czynności bez narażania się na ryzyko urazu,
  • porady, dzięki którym sprawdzisz, czy pracujesz, odpoczywasz, uprawiasz sport w sposób pozwalający na zachowanie zdrowia.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności