Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak przygotować się do biegania?

Bieganie to forma aktywności fizycznej, która - zdaniem wielu osób - nie wymaga żadnej filozofii. Wystarczy założyć buty i pokonywać kolejne kilometry.


W rzeczywistości jednak nie jest to takie proste. Bieganie wymaga odpowiedniego jak przygotować się do bieganiaprzygotowania. Dzięki temu możliwa jest prewencja urazów, które w wielu przypadkach bywają dość poważne.

Żeby bieganie bez kontuzji było możliwe, dobrze jest rozpocząć przygotowania od wykonania serii badań. Ciekawą opcją jest poddanie się specjalistycznym testom diagnostycznym, dzięki którym możliwe jest bezpieczne i zdrowe uprawianie tej formy aktywności. To propozycja, z której skorzystać powinien każdy świadomy biegacz - amator, jak i profesjonalista. Diagnostyka obejmuje m.in. analizę chodu i biegu, badanie stabilograficzne, a także konsultacje z trenerem. Wyniki testów pomogą odpowiedzieć m.in. na pytanie dotyczące doboru odpowiedniego obuwia czy też ustalić odpowiedni plan treningowy dostosowany do możliwości organizmu.

Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego obuwia dostosowanego do budowy stopy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić domową diagnostykę w tym zakresie, jednak profesjonalne testy znacznie ułatwią dobór butów.

Zdrowe bieganie powinno obejmować również odpowiednią rozgrzewkę. Jej brak bardzo często prowadzi do urazów.

Warto przygotować optymalny plan biegowy. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, zacznij od krótkich dystansów. Przebiegnij zaledwie kilka kilometrów. Pomiędzy treningami należy zrobić 1 dzień odpoczynku, by organizm miał możliwość pełnej regeneracji.

Zapobiegnij przeciążeniom i urazom będących skutkiem biegania. Ćwicz bezpiecznie i osiągaj stawiane sobie cele - weź udział w programie Medycyna dla Sportu i Aktywnych.Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności