Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak pracuje nasz mózg?

Mózg pracuje nieprzerwanie, nawet podczas snu. Można to łatwo zaobserwować, wykonując badanie EEG. O tym, jak pracuje nasz mózg i jak można to zbadać, rozmawiamy z lek. med. Ewą Jakubowicz, neurologiem dziecięcym z Centrum Medycznego PROFEMED w Krakowie.

1. Co to jest EEG?

Jak pracuje mózg - EEGTo badanie, którego celem jest ocena czynności bioelektrycznej mózgu. Zazwyczaj wykonujemy je w okresie tzw. czuwania, ale czasami są powody do przeprowadzenia EEG w czasie snu. Badanie to jest proste, bezpieczne i nie ma żadnych skutków ubocznych. Można je wykonywać w każdym wieku, od noworodka po osoby starsze, również u kobiet w ciąży. Zdecydowanie dokładniejsza ocena polega na badaniu Video-EEG, kiedy jednocześnie możemy oceniać czynność bioelektryczną mózgu i filmować zachowanie Pacjenta. Pozwala to na obiektywną ocenę potencjalnych zakłóceń (tzw. artefaktów) i pełniejszą weryfikację zmian dzięki temu, że obraz jest zsynchronizowany. Często jednocześnie monitorujemy też zapis EKG.

2. Kiedy lekarz kieruje na badanie EEG?

Kiedy np. podejrzewa odchylenia od normy w zakresie działania układu nerwowego. Czasami jest uzupełnieniem kompletu badań diagnostycznych, najczęściej przy podejrzeniu padaczki lub konieczności wykluczenia innych stanów napadowych. Lekarze sięgają też po EEG przy trudnościach szkolnych, zaburzeniach nerwicowych po urazach głowy, w przypadku utraty przytomności, przy nawracających omdleniach, czasami przy bólach i zawrotach głowy, w stanach lękowych, zaburzeniach pamięci oraz w leczeniu depresji. W okresie rozwojowym, kiedy układ nerwowy dojrzewa, zapis EEG zmienia się wraz z wiekiem.

3. Jakich informacji potrzebuje lekarz, wystawiając skierowanie na takie badanie?

Ważne są choroby dziedziczne w rodzinie, nawet do trzeciego pokolenia. Warto wiedzieć, na co leczą się rodzice i dziadkowie oraz czy w rodzinie były choroby przewlekłe. Należy też przypomnieć sobie o urazach głowy. W przypadku małych dzieci ważny jest wywiad okołoporodowy. I oczywiście bieżące objawy, które skłaniają nas do wizyty u neurologa. Historia choroby trwa czasem latami, dlatego ważne są poprzednio wykonane badania EEG do porównania, jeżeli były wykonywane. Należy pamiętać o nazwach systematycznie zażywanych leków.

4. Czy badanie wymaga jakiegoś przygotowania?

Tak. Tego dnia powinniśmy być wypoczęci i wyspani. Należy zjeść lekki posiłek. Nie wolno w tym dniu pić coli, żadnych napojów energetyzujących ani alkoholu. Włosy powinny być umyte, bez żelu i lakieru. Kobiety nie powinny tuszować rzęs. Obecnie używa się czepków automatycznych, przypominających czepki na basen, które są wygodne i łatwe do założenia. Nie używa się igieł ani nie podaje kontrastu. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne.

5. Kiedy wykonujemy badanie w czasie snu?

Zwykle u dzieci do 5. roku życia, ponieważ nie są w stanie prawidłowo spełniać poleceń. EEG powinno być wykonane w naturalnej porze snu. Nie podajemy leków nasennych, by nie modyfikować czynności bioelektrycznej mózgu. Badanie w okresie snu powinno mieć zarejestrowane wszystkie fazy: czuwanie, senność, zasypianie, sen fizjologiczny NREM i REM oraz budzenie. W niektórych sytuacjach przeprowadzamy EEG podczas snu u dorosłych, ale częściej są to badania po tzw. deprywacji snem, czyli przeprowadzamy je rano po bezsennej nocy.

6. A jeżeli wynik badania EEG będzie nieprawidłowy?

Ocena zapisu EEG, charakter wykrytych zmian i ich kwalifikacja, jest niezwykle trudna. Jedynie lekarz specjalista neurolog lub psychiatra posiadający licencję do opisywania takich badań jest osobą kompetentną do wyciągania wniosków. Dlatego nie można stawiać znaku równości pomiędzy zmianami w zapisie EEG a rozpoznaniem choroby. Zdarza się, że u zupełnie zdrowych osób można ujawnić nieprawidłowości i odwrotnie - czasami Pacjenci klinicznie chorzy mają zapis prawidłowy. Stąd konieczność oceny nie tylko wyniku badania EEG, ale też stanu klinicznego Pacjenta, wywiadu oraz pozostałych badań dodatkowych. Pamiętajmy też, że zapisy dziecięce powinien opisywać neurolog lub psychiatra dziecięcy, a nie specjalista dla dorosłych.


lek. med. Ewa Jakubowicz
neurolog dziecięcy
PROFEMED Kraków

Tekst pochodzi z kwartlanika "Blisko Zdrowia" 3/2016


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności