Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak pokonać raka nerki

Rozwija się, nie dając żadnych objawów, przez co jest bardzo niebezpieczny. Chory nie musi być jednak skazany na przegraną. O tym, jak skutecznie walczyć z nowotworem nerki, rozmawiamy z wybitnym polskim onkologiem prof. Cezarym Szczylikiem.

Co roku w Polsce u około 5 tys. osób diagnozuje się nowotwór nerki. Czemu akurat ich ta choroba wybrała?

Ten, kto będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie, zasłuży moim zdaniem na Nagrodę Nobla. Obecnie nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić przyczyn jego powstawania. Wiemy, że ten problem najczęściej dotyka osób po 60. roku życia, ale jest to typowe dla większości nowotworów. Wiadomo także, że częściej chorują mężczyźni niż kobiety, ale nie potrafimy wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Na ten moment zauważamy jedynie, że osoby, które prowadzą niehigieniczny tryb życia, czyli piją alkohol, palą papierosy czy stosują inne używki, mało się ruszają albo przebywają w zanieczyszczonym środowisku, są w wyższej grupie ryzyka. Część chorych jest obciążona dziedzicznie, ale to niewielki odsetek.

Czyli nie możemy się przed nim uchronić?

Możemy, prowadząc zdrowy tryb życia, ale 100% gwarancji dać oczywiście nie mogę. W sytuacji gdy o konkretne wytyczne dotyczące profilaktyki trudno, ważne jest, aby skupić się na wykrywalności we wczesnym stadium rozwoju, gdyż wtedy są duże szanse na pełne wyleczenie. Wraz z postępem choroby szanse na wyzdrowienie maleją.

To jednak nowotwór bardzo trudny w diagnozie...

Niestety tak. Tylko 30% Pacjentów ma to szczęście, że wcześnie ich zdiagnozowano. Dzieje się tak, gdyż rak nerki bardzo długo potrafi rozwijać się, nie dając żadnych objawów, więc trudno zorientować się, że chorujemy. Tak naprawdę jedynie kontrolne badanie USG pokaże, że coś jest nie tak. Trzeba by jednak wykonywać je raz w roku. Zdarza się więc, że Pacjenci zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy sami są w stanie wyczuć w obrębie jamy brzusznej guz, ale wtedy osiąga on już duży rozmiar. Bywają nawet narośle wielkości 20 cm.

Jak można z nim walczyć?

Nowotwór nerki najczęściej występuje jako pojedynczy guz. W początkowym etapie choroby podstawową metodą walki jest chirurgiczne usunięcie nerki. Jeśli było to wczesne stadium rozwoju na tym etapie można zakończyć leczenie, oczywiście trzeba wykonywać co jakiś czas badania kontrolne, aby sprawdzić, czy nie ma wznowy. Z kolei gdy rak był w stadium zaawansowanym i dał już przerzuty, walka dopiero się zaczyna. Ten typ nowotworu często, atakuje płuca, kości, wątrobę, węzły chłonne, trzustkę, tarczycę, a nawet ośrodkowy układ nerwowy. Można zastosować radioterapię, ale to nie jest optymalne rozwiązanie. Lepsze efekty przynosi leczenie skojarzone w postaci napromieniania z jednoczesnym przyjmowaniem leków antyangiogennych. W Polsce część z nich jest refundowana przez NFZ, ale tylko w czasie pierwszej linii leczenia, czyli przez 18 miesięcy, i drugiej, która trwa 6 miesięcy od progresji raka po leczeniu pierwszą linią. Niestety na kolejną wznowę nie ma już leków w ramach refundacji. Trzeba też mieć na uwadze, że nie każdy typ raka nerki jest objęty leczeniem tymi lekami w ramach refundacji. To droga terapia i NFZ nie chce jej finansować wszystkim potrzebującym.

Jak działają te leki?

Hamują angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, które zaopatrują nowotwór w składniki odżywcze. Niszczą go w ten sposób.

To jedyna ścieżka terapeutyczna dla chorych?

Chorym można dodatkowo podawać przeciwciała monoklonalne, które pobudzają układ odpornościowy chorego, aby zaczął rozpoznawać komórki rakowe i je eliminował. Niestety ta terapia nie jest w Polsce dostępna w ramach refundacji.

Czy rak nerki to wyrok?

Sytuacja się poprawia. Pacjenci mogą przeżyć wiele lat, o ile są właściwie leczeni. Kiedyś medycyna oferowała tylko operację, dziś jest więcej możliwości, szkoda tylko, 
że nie w pełni oferuje je NFZ.

prof. dr hab. n. med.
Cezary Szczylik
onkolog

Nie pozwól, aby zaatakował Cię nowotwór - sprawdź programy profilaktyczne nowotworów TUTAJ.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności