Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak chodzić?

Jak chodzić?W wyniku ewolucji człowiek porusza się w pozycji pionowej. Rozwój cywilizacji postępuje znacznie szybciej niż zmiany ewolucyjne. Jakie podłoże jest najkorzystniejsze dla naszych stawów podczas chodzenia?


Naturalne, czyli miejsca bez ingerencji człowieka. Podłoża sztuczne nie zapewniają tak dobrej amortyzacji wstrząsów podczas chodzenia. Obciąża to stawy nóg i kręgosłupa. Naturalne podłoże jest urozmaicone, co wymusza prace różnych grup mięśni i jest dla nich dobrym ćwiczeniem.
Czy chodzenie boso jest zdrowe? Tak, ale tylko na naturalnym podłożu. Miękka powierzchnia amortyzuje siły działające na stawy i pozwala dodatkowo na uruchamianie nowych grup mięśni, bo teren nie jest równy i układ ruchu musi mocniej zaangażować się w utrzymanie równowagi.
Bardzo ważne dla poprawnego chodzenia jest nie tylko podłoże, ale także obuwie i sposób naszego chodu. Chód powinien być energiczny, z wykonywanie przeprostu w stawie biodrowym nogi pozostającej z tyłu (zapobieganie przykurczom w stawach biodrowych). Ważne jest aby obuwie wygodne, stabilne, z amortyzująca podeszwą.

Zapraszamy do pobrania aplikacji Zdrowie - Prosta Rzecz, która zawiera:

  • ankietę, dzięki której ocenisz ryzyko zachorowania na choroby układu ruchu,
  • quiz,w którym sprawdzisz swoją wiedzę na temat prawidłowego wykonywania codziennych czynności bez narażania się na ryzyko urazu,
  • porady, dzięki którym sprawdzisz, czy pracujesz, odpoczywasz, uprawiasz sport w sposób pozwalający na zachowanie zdrowia.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności