Powiększ czcionkę:

Drukuj

Choroba niedokrwienna serca

Niedokrwienie serca jest wynikiem niedostatecznego dostarczania tlenu i substancji odżywczych w stosunku do zapotrzebowania serca wynikającego z obciążenia pracą.


Przyczyny

Niedokrwienie serca najczęściej wynika ze:

  • zmian miażdżycowych naczyń wieńcowych, w efekcie których dochodzi do ograniczenia przepływu krwi, co oznacza zmniejszenie dostarczania tlenu,
  • zaburzeń rytmu serca, kiedy dochodzi do skracania się fazy rozkurczu mięśnia sercowego,
  • skurczu naczyń wieńcowych (dochodzi do nich np. w czasie tzw. anginy Prinzmetala),
  • chorób prowadzących do obniżenia stężeniu tlenu we krwi, np. w przebiegu chorób płuc prowadzących do upośledzenia wymiany pęcherzykowej czy też niedokrwistości.

Ryzyko zachorowania

Jednym z ważniejszych czynników ryzyka jest płeć oraz wiek. Statystycznie na niedotlenienie serca bardziej narażeni są mężczyźni powyżej 55 roku życia. W przypadku kobiet ryzyko zachorowania wzrasta po menopauzie.
Kolejnym czynnikiem ryzyka zachorowania jest obciążenie genetyczne. Jeśli u rodziców lub rodzeństwa istniały przypadki zawału serca, udaru mózgu, tętniaka aorty czy niedokrwienia kończyn to wówczas istnieje podwyższone ryzyko chorób będących skutkiem miażdżycy, a wiec także choroby wieńcowej serca.

Charakterystyczne objawy

Zmniejszona podaż tlenu do serca może wywoływać:

  • bóle w klatce piersiowej będące objawem dławicy piersiowej,
  • duszność i obrzęki związane z niewydolnością krążenia,
  • kołatanie serca jako wyraz zaburzeń rytmu serca

Warto także mieć świadomość, że schorzenie to bywa określane mianem „cichego zabójcy". A to dlatego, że nie zawsze daje wyraźne objawy, zaś sam problem wykrywany jest dopiero podczas badania EKG.

Pierwsza pomoc i leczenie

Leczenie niedotlenienia serca jest procesem złożonym. W pierwszej kolejności należy wyeliminować ból oraz podjąć działania prowadzące do zwiększenia podaży tlenu do serca.


Eksperci kardiologii Grupy LUX MED opracowali program profilaktyczny, który pomaga zdiagnozować wiele schorzeń kardiologicznych.


                                                        Jak rozwija się choroba niedokrwienna serca - zobacz film

o7NVdgJYI1A

Powiązane kategorie


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności