Powiększ czcionkę:

Drukuj
Dla Pacjentów > O zdrowiu

O programie

Wykwalifikowani instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED realizują w olsztyńskich szkołach podstawowych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. W ramach VIII już edycji kampanii edukacyjnej „Umiem Pomóc", która w tym roku gości w województwie warmińsko-mazurskim, ratownicy przeszkolą około 450 uczniów z sześciu placówek. Doświadczeni instruktorzy z wieloletnim stażem ćwiczą z dziećmi, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową, pokazują schematy postępowania w przypadku drgawek lub zakrztuszeń oraz uczą obsługi defibrylatora zewnętrznego AED. Ideą przedsięwzięcia jest nie tylko wyposażenie dzieci w konkretną wiedzę, ale także wypracowanie w nich przeświadczenia o konieczności reakcji, gdy są świadkami sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy.

Niepokojące statystyki
Według badań, zrealizowanych w 2018 r. przez agencję badawczą Kantar Public, 85 proc. ankietowanych twierdzi, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest potrzebna, jednak aż 69 proc. dorosłych Polaków nigdy nie uczestniczyło w tego rodzaju kursach i źle ocenia swoje kwalifikacje w zakresie ratowania ludzkiego zdrowia i życia. 72 proc. ankietowanych chciałoby, aby ich dziecko uczestniczyło w tego typu warsztatach.

UMIEM POMÓC w Olsztynie
Z możliwości bezpłatnej nauki pierwszej pomocy pod okiem instruktorów Akademii Ratownictwa LUX MED w Olsztynie skorzysta ok. 450 dwunastolatków. W programie bierze udział sześć olsztyńskich szkół. Wszystkie placówki otrzymają plakaty z zasadami pierwszej pomocy oraz certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu. Uczniowie zaś praktyczne karty, obrazujące zasady postępowania z poszkodowanym oraz gadżety wzmacniające ich bezpieczeństwo.

Słuszność akcji dostrzegli między innymi przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty, grupa posłów i senatorów oraz lokalne media, udzielając akcji wsparcia patronackiego.

O kampanii słów kilka...
Kampania „Umiem Pomóc" jest realizowana od 2011 roku. Dotychczas w jej ramach przeszkolonych zostało 4 600 uczniów z Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia oraz Rzeszowa. W tym roku warsztaty z udzielania pierwszej pomocy odbywają się w Olsztynie.

Obejrzyj film z poprzedniej edycji

HDyAQhYsZOg

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności