Powiększ czcionkę:

Drukuj
Dla Pacjentów > O zdrowiu

Aktualności

 • Szkolenia w Liceum Ogólnokształcącym oraz Technikum Mechatronicznym im. Leopolda Staffa w Warszawie zakończone. W ramach akcji edukacyjnej „Umiem pomóc" realizowanej przez Akademię Ratownictwa Grupy LUX MED 230 uczniów z ośmiu klas drugich uczestniczyło w czterogodzinnych zajęciach, w czasie których zdobywali przede wszystkim praktyczną wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele przyjęli projekt z entuzjazmem.

  Uczniowie z dużym zainteresowaniem i aktywnie brali udział w zajęciach. Z pewnością szkolenia podniosą ich umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Bez wahania mogę polecić uczestnictwo w akcji innym szkołom" - mówi Tomasz Pawlak, profesor Przysposobienia Obronnego w Liceum i Technikum im. Leopolda Staffa.

  Obie szkoły otrzymały certyfikaty poświadczające udział w szkoleniu, natomiast uczniowie dostali potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.

  Zwiń
 • Grupa LUX MED otrzymała tytuł „Odpowiedzialnej Inicjatywy Miesiąca" za przygotowanie i prowadzenie akcji edukacyjnej UMIEM POMÓC. Opiniotwórczy portal csr.pl, który promuje praktyki odpowiedzialnego biznesu, docenił ideę akcji - bezpłatne szkolenia dla uczniów z zakresu pierwszej pomocy oraz jej skalę. W sumie zajęcia odbyły się w 24 szkołach w Warszawie, Katowicach i Krakowie. W blisko 100 szkoleniach prowadzonych przez ratowników Akademii Ratownictwa LUX MED uczestniczyło ponad 2000 nastolatków. Dzięki „Umiem pomóc" uczniowie polskich szkół potrafią przełamać lęk i właściwie udzielić pierwszej pomocy. W marcu zakończył się drugi etap akcji „Umiem pomóc" prowadzonej w Krakowie i Katowicach, w ramach którego kolejnych 800 uczniów szkół średnich nauczyło się jak ratować życie i postępować w sytuacji zagrożenia. W pierwszym etapie - w roku szkolnym 2011/2012 w Warszawie przeszkolono 1200 młodych ludzi. Akcja rozwija się dynamicznie - w trzeciej edycji szkolenia będą prowadzone w szkołach średnich we Wrocławiu, a w planach są następne miasta.

  Umiem pomóc" to innowacyjny program edukacyjny stworzony przez Akademię Ratownictwa LUX MED, zainaugurowany w 2011 roku w stolicy i konsekwentnie realizowany w kolejnych szkołach w Polsce. Celem akcji jest skuteczna edukacja jak największej liczby nastolatków w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Młodzi ludzie, którzy chcą pomagać, ale nie wiedzą jak się zachować w przypadku zagrożenia życia, potrzebują profesjonalnego szkolenia i wsparcia. Naszą ambicją jest, by każdy uczestnik akcji mógł rzeczywiście powiedzieć o sobie: „Umiem pomóc" - i zrobić to, gdy zajdzie potrzeba - wyjaśnia Marzena Kowalska, Dyrektor Marketingu i Komunikacji Korporacyjnej Grupy LUX MED.

  Akcja jest przygotowana i prowadzona przez profesjonalnych ratowników z wieloletnim doświadczeniem, poprzedziły ją badania dotyczące poziomu wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu pierwszej pomocy, następnie opracowany został program szkoleń dostosowany do wymagań młodzieży i przygotowany komplet materiałów informacyjnych dla szkół oraz uczestników. W ramach akcji działa także strona internetowa www.umiempomóc.pl. Potwierdzeniem sukcesu i sensu projektu są pozytywne opinie dyrekcji szkół, nauczycieli i uczniów.

  Akcja „Umiem pomóc" doskonale wpisuje się w działania LUX MED w zakresie odpowiedzialności społecznej. Nasza firma w sposób konsekwentny wspiera edukację w zakresie szeroko pojętego dbania o zdrowie, m.in. prowadzimy szkolenia z pierwszej pomocy zarówno dla profesjonalistów, jak i ogółu społeczeństwa. W tym projekcie bezpłatnie pomagamy szkołom średnim i skutecznie uczymy jak ratować życie. Cała akcja opiera się na zaangażowaniu i profesjonalizmie ratowników Akademii Ratownictwa LUX MED, którzy bardzo dobrze radzą sobie w pracy szkoleniowej z uczniami. Sukces „Umiem pomóc" to zasługa naszych ratowników!" - podsumowuje Marzena Kowalska. Teraz zostaliśmy docenieni także przez zewnętrzny, opiniotwórczy portal csr.pl, który dostrzegł potencjał akcji i wyróżnił „Umiem pomóc" tytułem „Odpowiedzialnej Inicjatywny Miesiąca". To dla nas ważny sygnał, że „warto pomagać"


  Władze lokalne miast, w których prowadzona jest akcja „Umiem pomóc" również doceniają i wspierają tę inicjatywę - w Warszawie otrzymaliśmy patronat Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w Krakowie Prezydenta Jacka Majchrowskiego, w Katowicach Prezydenta Piotra Uszoka, a w skali ogólnopolskiej projekt wspiera Ministerstwo Zdrowia.

  Zwiń
 • Młodzież katowickich szkół średnich zostanie przeszkolona w tym semestrze z pierwszej pomocy w ramach akcji edukacyjnej „Umiem pomóc". Przedsięwzięcie Akademii Ratownictwa LUX MED doceniły władze lokalne. „Umiem pomóc" objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Katowice - Piotr Uszok. „To bardzo cenna inicjatywa, której długofalowe efekty będą z pewnością budujące. Edukacja w zakresie pierwszej pomocy jest niezwykle istotna i dlatego gorąco ją popieram" - napisał Prezydent Uszok przyznając naszej akcji patronat. W ub. roku Akademia Ratownictwa LUX MED przeszkoliła w Warszawie ok. 1200 uczniów szkół średnich. W tym semestrze praktyczne zajęcia jak ratować ludzkie życie odbędą się w wybranych szkołach w Katowicach i Krakowie.

  Zwiń
 • Już ponad 300 młodych osób zostało przeszkolonych w warszawskich szkołach średnich w ramach zainicjowanej w końcu września akcji edukacyjnej „Umiem pomóc". Docelowo w tym semestrze szkoleniami z pierwszej pomocy, które prowadzi Akademia Ratownictwa Grupy LUX MED, zostanie objętych około 1500 osób. 13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego promujący wiedzę o ratowaniu życia, nie tylko wśród profesjonalistów, ale w szerokich kręgach społeczeństwa. Tego dnia zajęcia w ramach akcji „Umiem pomóc" będą się odbywały w stołecznym Liceum im. Stanisława Staszica, dzień wcześniej - w Liceum im. Jana Kochanowskiego. Młodzież uczą zawodowi ratownicy, którzy na co dzień ratują ludzkie życie.

  Uczniowie, nauczyciele i dyrekcje szkół są bardzo zadowoleni z pierwszych efektów akcji. Sukces szkoleń wynika między innymi z faktu, że zajęcia prowadzą wykwalifikowani ratownicy Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, którzy dzielą się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami z akcji ratowniczych. „Po wypadku najważniejsze są pierwsze minuty. Bardzo istotne jest, by - zanim na miejsce dotrze karetka - udzielić poszkodowanemu pomocy. Szkolimy młodzież, by wiedziała jak się zachować" - mówi lek. med. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED. „Wśród młodych ludzi, ten temat budzi duże zainteresowanie. Być może kontakt z nami spowoduje, że niektórzy zechcą w przyszłości pogłębiać swoją wiedzę i zostać wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi" - dodaje.
  Zainteresowanie akcją edukacyjną „Umiem pomóc" dowodzi, jak potrzebne są szkolenia z pierwszej pomocy - zwłaszcza wśród młodzieży, która w tym wieku wykazuje się dużą empatią, jest otwarta i chłonna. Przedsięwzięcie ruszyło 21 września br. Honorowy patronat objęła nad nim prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, Do tej pory przez Akademię Ratownictwa Grupy LUX MED przeszkolonych zostało ponad 300 uczniów liceów i techników. Łącznie, w pierwszym etapie akcja obejmie prawie 1500 osób z 12 warszawskich szkół, a w przyszłym roku ma zostać rozszerzona na wybrane miasta w Polsce. Młodzież w czasie czterogodzinnych zajęć zdobywa przede wszystkim praktyczne umiejętności. „Teraz już nie boję się pomóc osobie, która uległa wypadkowi. Wiem co, w jakiej kolejności należy zrobić i kiedy zadzwonić np. pod numer 112" - mówi uczeń Liceum im. Leopolda Staffa, które jako jedno z pierwszych włączyło się do akcji. W ramach „Umiem pomóc" wszystkie szkoły otrzymują certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz plansze szkoleniowe. Uczniowie natomiast dostają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.
  Akcję „Umiem pomóc" poprzedziły badania opinii przeprowadzone wśród młodzieży. Ich wyniki pokazały, że ponad połowa młodych ludzi nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie. 63 procent nie zrobiłoby tego, ponieważ boi się, że mogłoby zaszkodzić poszkodowanemu, ale aż 84 procent chciałoby nauczyć się jak reagować w sytuacji wymagającej ratowania życia.

  Zwiń
 • Kolejne warszawskie szkoły wzięły już udział w zajęciach z pierwszej pomocy, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED. Pod koniec listopada i w grudniu uczniowie klas drugich liceów im. Mikołaja Kopernika, Jana Kochanowskiego, Władysława IV, Juliusza Słowackiego oraz Stanisława Staszica, a także gimnazjum im. Jana Gutenberga w praktyce uczyli się jak ratować życie.

  Pierwszy pilotażowy etap akcji edukacyjnej „Umiem pomóc" powoli dobiega końca. W grudniu i styczniu w zajęciach z pierwszej pomocy będzie jeszcze uczestniczyć młodzież z dwóch warszawskich szkół.

  Zwiń
 • Wykwalifikowani instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED prowadzą w olsztyńskich szkołach podstawowych szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. W warsztatach weźmie udział około 450 uczniów z sześciu placówek. Ideą przedsięwzięcia jest nie tylko wyposażenie dzieci w konkretną wiedzę jak postąpić, gdy zagrożone jest czyjeś zdrowie lub życie, ale także wypracowanie przeświadczenia o konieczności reakcji, gdy są świadkami sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy.

  Podczas teoretycznych i praktycznych zajęć dzieci uczą się, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową oraz jak postępować w przypadku drgawek lub zakrztuszeń. Warsztaty obejmują również naukę obsługi defibrylatora zewnętrznego AED.

  Patronat Honorowy nad tegoroczną edycją akcji objął Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty. Kampania zyskała także wsparcie grupy posłów i senatorów z warmińsko-mazurskiego okręgu wyborczego oraz lokalnych mediów.

  Inicjatywa jest realizowana od 2011 roku. Dotychczas w jej ramach przeszkolonych zostało 4 600 uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania, Torunia oraz Rzeszowa.

  Zapraszamy do śledzenia aktualności.

  Zwiń
 • Już za kilka dni ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED przybędą do Rzeszowa, aby szkolić uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jest to niezwykle ważna inicjatywa, gdyż jak wskazują badania prawie 63% młodych Polaków nie podjęłaby działań w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, ze strachu, że mogłaby zaszkodzić poszkodowanej osobie.

  Jak podkreśla lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, lęk przed udzielaniem pierwszej pomocy jest bardzo poważnym problemem wśród młodzieży. Eksperci Akademii Ratownictwa LUX MED są zgodni, że tylko regularne szkolenia z pierwszej pomocy, ukierunkowane na praktyczne ćwiczenia, są w stanie przełamać strach przed rozpoczęciem akcji ratunkowej.

  Obecnie jest finalizowana rekrutacja rzeszowskich szkół, które wezmą udział w projekcie. Już wkrótce na naszej stronie zostanie podana lista partnerów oraz patronów VII edycji akcji „Umiem Pomóc".

  Zapraszamy do śledzenia aktualności.

  Zwiń
 • Już ponad 500 uczniów szkół średnich z Katowic i Krakowa zostało przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Dobiega końca II etap akcji edukacyjnej „Umiem pomóc" prowadzonej przez Akademię Ratownictwa LUX MED.

  Docelowo w obu tych miastach zostanie przeszkolonych prawie 800 osób. Do połowy marca wykwalifikowani ratownicy będą prowadzić zajęcia jeszcze w pięciu szkołach - liceach i technikach. W sumie, dzięki dotychczasowym działaniom prowadzonym w Warszawie, Katowicach i Krakowie, blisko 2000 nastolatków zyskało szansę praktycznego nauczenia się jak ratować ludzkie życie.

  „Umiem Pomóc" to innowacyjny program edukacyjny stworzony przez Akademię Ratownictwa LUX MED, który został zainicjowany w Warszawie we wrześniu 2011 r. W stolicy wzięło w nim udział 11 szkół - ponad 1 200 uczniów. Kolejne 800 osób zostanie przeszkolonych podczas drugiego etapu akcji prowadzonego w Krakowie i Katowicach. Zarówno nauczycie, jak i uczniowie pozytywnie oceniają szkolenia i formę prowadzonych zajęć. Dzięki nim teraz młodzi ludzie nie tylko chcą pomagać, ale też potrafią udzielać pierwszej pomocy.

  Profesjonalnie prowadzone zajęcia wzbogaciły młodzież zarówno w wiedzę, jak i umiejętności praktyczne. Szkoła i miasto zyskały grupę młodych ludzi przygotowanych do udzielania pierwszej pomocy, która często decyduje o ludzkim życiu - podsumowuje Justyna Buchta, Dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie.

  Akcja „Umiem pomóc" zyskała aprobatę nie tylko młodzieży i środowisk szkolnych, ale także władz regionalnych - Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz Prezydenta Katowic Piotra Uszoka, którzy patronują temu przedsięwzięciu. Od początku program jest prowadzony także pod patronatem Ministra Zdrowia, a w stolicy wspiera nas Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

  „Umiem pomóc" rozwija się etapami. Po Warszawie, Krakowie i Katowicach szkolenia z pierwszej pomocy będą realizowane w kolejnych miastach. Inicjatywę tę, zdaniem nauczycieli i uczniów oraz władz lokalnych i ministerialnych, należy kontynuować w szkołach w całej Polsce.

  Te entuzjastyczne reakcje potwierdzają wartość akcji „Umiem pomóc". Dlatego planujemy działania w kolejnych miastach - mówi Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED. Wspieramy szkoły w wysiłkach edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, dając młodzieży możliwość uczenia się od wykwalifikowanych ratowników, którzy na co dzień ratują ludzkie życie. Jednak nie tylko przekazujemy wiedzę i prezentujemy podstawowe techniki ratownicze, staramy się też kształtować postawy zaangażowania i odpowiedzialności - dodaje Anna Rulkiewicz.

  Zapraszamy kolejne szkoły do udziału w akcji - warto umieć pomagac!

  Podziękowania

  Zwiń
 • Ministerstwo Zdrowia objęło honorowym patronatem akcję edukacyjną „Umiem pomóc", której celem jest podniesienie umiejętności młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. To bardzo ważne potwierdzenie społecznej wartości projektu realizowanego przez Akademię Ratownictwa Grupy LUX MED.

  Od końca września br. już około 800 młodych osób zostało przeszkolonych w warszawskich szkołach średnich w ramach „Umiem pomóc". Młodzież w czasie czterogodzinnych zajęć zdobywa przede wszystkim praktyczną wiedzę z pierwszej pomocy. Dotychczas w szkoleniach wzięli udział uczniowie klas drugich z pięciu szkół: Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Batalionu AK Parasol, Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego oraz Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Mechatronicznego im. Leopolda Staffa. Akcja obejmuje w pierwszym etapie łącznie 12 szkół, czyli ok. 1500 osób w Warszawie, a w przyszłym roku zostanie rozszerzona na wybrane miasta w Polsce. Młodzież szkolą wykwalifikowani instruktorzy Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED.

  Patronat Ministerstwa Zdrowia potwierdza społeczną wartość projektu i wagę działań non profit Grupy LUX MED, która w profesjonalny sposób uczy młodych ludzi ratować życie i pomaga szkołom w realizacji programu w ramach przedmiotów „Przysposobienie obronne" i „Edukacja dla bezpieczeństwa". Wcześniej o patronacie zdecydowała również prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz - Waltz doceniając ideę kształtowania postaw wśród młodzieży w zakresie pierwszej pomocy. „Liczymy, że inne samorządy również poprą nasze działania, jeśli rozpoczniemy szkolenia w kolejnych miastach" - mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

  Wszystkie szkoły biorące udział w akcji „Umiem pomóc" otrzymują certyfikaty. Uczniowie natomiast dostają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.


  Zwiń
 • Blisko 500 uczniów z Wrocławia wie już jak udzielać pierwszej pomocy. Zakończył się właśnie III etap akcji edukacyjnej „Umiem pomóc", prowadzonej przez Akademię Ratownictwa LUX MED w 6 wrocławskich szkołach średnich. Wcześniej została przeszkolona młodzież z Warszawy, Katowic, Krakowa i Piaseczna - w sumie ponad 2 500 osób. Sukcesem projektu jest zarówno imponująca liczba uczestników szkoleń, jak i wiedza oraz praktyczne umiejętności młodych ludzi, którzy są teraz dobrze przygotowani i potrafią ratować życie.

  „Umiem Pomóc" to sukcesywnie rozwijający się program edukacyjny stworzony przez Akademię Ratownictwa LUX MED, realizowany od 2011 roku. Jego celem jest efektywne szkolenie uczniów szkół średnich w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Wyróżnia go skala działań - tysiące uczestników, zasięg - 31 szkół w 5 miastach, ponad setka praktycznych warsztatów, a przede wszystkim osoby prowadzące - profesjonalni ratownicy medyczni i lekarze, którzy na co dzień ratują życie.

  Młodzi uczestnicy szkoleń we Wrocławiu doceniają zwłaszcza ten aspekt akcji i możliwość bezpośredniej oraz indywidualnej współpracy w ramach zajęć praktycznych z ratownikami medycznymi.
  „To były ciekawe zajęcia z ratownikami, szczególnie gdy mogliśmy trenować udzielanie pierwszej pomocy na fantomie. Co okazało się nie takie proste. Ale teraz już wiem jak się zachować" - Jacek, uczeń LO nr VIII we Wrocławiu.
  „Ratowanie życia to potrzebna umiejętność. Przed szkoleniem z ratownikami Umiem Pomóc, nie wiedziałam co robić, gdy ktoś potrzebował pomocy" - Anna, uczennica Liceum Sportowego GIMBASKET we Wrocławiu.
  Uczniowie po zakończeniu kursu otrzymują spersonalizowane karty, na których opisane są poszczególne etapy ratowania życia.

  Dla LUX MED, organizatora akcji, ważna jest również opinia dyrekcji szkół oraz nauczycieli, dla których jest to ciekawe uzupełnienie programu nauczania.
  „Akcja UMIEM POMÓC to cenna inicjatywa dla uczniów. Szkolenie prowadzone przez ratowników LUX MED w naszej szkole przebiegało bardzo profesjonalnie - zwłaszcza zajęcia praktyczne i indywidualna nauka z każdym z uczniów okazały się najbardziej interesujące i efektywne." - mówi Ireneusz Jóźwiak, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

  W czasie III etapu akcji interesujące były także zajęcia „Umiem pomóc" w Zespole Szkół RCKU w Piasecznie - szkole, której uczniowie kształcą się w zakresie ratownictwa medycznego.
  „Chcę zostać ratownikiem medycznym i dlatego wybrałem Liceum RCKU. Zajęcia UMIEM POMÓC prowadzone przez zawodowych ratowników były bardzo ciekawe. Bezpośrednio od nich dowiedziałem się jak wygląda ta praca i jak jest trudna. Szkolenie pokazało podstawowe zachowania, jak udzielać pierwszej pomocy." - podsumowuje Piotr, uczeń szkoły w Piasecznie.

  „Umiem pomóc" to akcja ogólnopolska, która w kolejnych etapach odwiedza wybrane miasta. Władze lokalne doceniają jej potencjał i patronują działaniom w szkołach: Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie, Prezydent Jacek Majchrowski w Krakowie, w Katowicach - Prezydent Piotr Uszok, a we Wrocławiu - Urząd Miasta. Od początku akcji także Ministerstwo Zdrowia wspiera „Umiem pomóc" swoim patronatem.

  „Umiem pomóc" planuje realizować szkolenia w kolejnych miastach Polski.

  Zajęcia w ramach „Umiem pomóc" trwają cztery godziny. Praktyczne, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, prowadzone są w ramach przedmiotu Przysposobienie Obronne lub Edukacja dla Bezpieczeństwa. Akademia Ratownictwa LUX MED zapewnia także materiały: plansze szkoleniowe, certyfikaty dla szkół poświadczające udział w zajęciach, a dla uczniów spersonalizowane karty, zawierające podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych. Akcja jest obecna także w Internecie - na www.umiempomoc.pl znajdują się wszelkie informacje o samym programie, materiały szkoleniowe oraz odbywają się konkursy promujące wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Naklejki z kodami QR, które otrzymują uczniowie, automatycznie przekierowują zainteresowanych z telefonu komórkowego na www.umiempomoc.pl

  Akcja „Umiem pomóc" została poprzedzona badaniami dotyczącymi poziomu wiedzy i umiejętności uczniów z pierwszej pomocy, które przeprowadził Instytut 4P reaserch mix. Wyniki pokazały, że młodzi ludzie wiedzą, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ale aż 63 procent nie podjęłaby żadnego działania samodzielnie, głównie ze względu na obawę o bezpieczeństwo poszkodowanego. Aż 75 procent respondentów nie jest do końca pewnych jak właściwie reagować. Jednocześnie prawie cała młodzież - 99 procent - jest przekonana, że każdy człowiek, a nie tylko wykwalifikowany personel, powinien umieć podjąć działania ratujące życie. Uczniowie deklarują, że to właśnie w szkole chcą uczyć się pierwszej pomocy, nie tylko od nauczycieli, ale przede wszystkim od wykwalifikowanych instruktorów.

  Zwiń
 • Po raz pierwszy w akcji „Umiem pomóc" wzięli udział młodsi uczniowie, tym razem nie z liceum, ale z drugich klas gimnazjum. Szkolenie w Niepublicznym Gimnazjum nr 9 im. Roberta Schumana cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży, która aktywnie brała udział w praktycznych zajęciach z ratownikami Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED. Uczniowie z entuzjazmem ćwiczyli prawidłowe udzielanie pierwszej pomocy przy użyciu fantomów.


  Zwiń
 • Kraków to kolejne miasto, gdzie zostanie zrealizowany II etap akcji edukacyjnej „Umiem pomóc". Uczniowie pięciu krakowskich szkół średnich będą uczestniczyli w szkoleniach z pierwszej pomocy prowadzonych przez ratowników Akademii Ratownictwa LUX MED. Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski w pełni popiera takie działania i dostrzega potrzebę kształcenia uczniów w tym zakresie, stąd honorowy patronat dla „Umiem pomóc" także w Krakowie. W ub. roku Akademia Ratownictwa LUX MED przeszkoliła w Warszawie ok. 1200 uczniów szkół średnich. W tym semestrze, oprócz Krakowa zajęcia odbędą także w Katowicach. We wszystkich tych miastach lokalne władze patronują naszej akcji.

  Zwiń
 • Ponad połowa młodych ludzi nie udzieliłaby pierwszej pomocy samodzielnie. 63 procent nie zrobiłoby tego, ponieważ boi się, że mogłoby zaszkodzić poszkodowanemu, ale aż 84 procent chciałoby nauczyć się jak reagować w sytuacji wymagającej ratowania życia - takie są wyniki badań przeprowadzonych przez instytut 4P research mix na zlecenie Grupy LUX MED.

  W odpowiedzi rusza właśnie akcja edukacyjna „Umiem pomóc", której pierwszy - pilotażowy etap skierowany jest do młodzieży szkół średnich w Warszawie, a kolejne będą organizowane w wybranych miastach w Polsce. Inicjatorem i organizatorem jest Akademia Ratownictwa Grupy LUX MED, która w samej stolicy przeszkoli około 1500 młodych osób. Patronat nad akcją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz.

  Badanie wśród młodzieży zostało przeprowadzone w sierpniu w formie ankiet internetowych. Wyniki pokazują, że choć młodzi ludzie zdają sobie sprawę jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, to część z nich boi się podejmować działania, głównie ze względu na bezpieczeństwo poszkodowanego. Aż 84 procent badanych chce się jednak nauczyć udzielania pierwszej pomocy, 96 procent uważa, że takie zajęcia powinien prowadzić wykwalifikowany instruktor ratownictwa, a ponad połowa (62 procent) chciałaby wziąć w nich udział w szkole.

  Obecnie aż 2/3 młodych ludzi nie jest do końca pewne jak zachować się udzielając pierwszej pomocy - mimo, że nieco ponad połowa twierdzi, iż nieźle się orientuje na czym pierwsza pomoc polega (58 procent) i ocenia swoje umiejętności jako raczej wystarczające (54 procent). Znacznie gorzej młodzież wypada natomiast w szczegółowych pytaniach, np. jak zatamować krwotok,
  w jakiej pozycji ułożyć rannego, jakie czynności wykonać na miejscu wypadku. Tylko 24 procent ankietowanych potrafiło prawidłowo odpowiedzieć na wszystkich 5 pytań z tego zakresu. Oznacza to, że nawet jeśli młodzi ludzie deklarują, iż mają wiedzę, to gdyby znaleźli się w sytuacji wymagającej działania, pierwszej pomocy by nie udzielili lub nie zachowaliby się prawidłowo. Jednocześnie prawie cała młodzież (99 procent) stanowczo jest zdania, że każdy człowiek, a nie tylko wykwalifikowany personel, powinien umieć podjąć działania ratujące życie.

  Młodzi ludzie mają zróżnicowane, czasami ambiwalentne postawy wobec norm, przepisów i obowiązków. Charakteryzują się jednak empatią w stosunku do innych, co przejawia się m.in. w pozytywnych postawach wobec udzielenia pierwszej pomocy. Zdecydowana większość docenia społeczną wagę takich zachowań i chciałaby umieć kompetentnie pomagać" - komentuje wyniki badań dr Paweł Wójcik, Wiceprezes 4p research mix. Akcja Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED jest odpowiedzią na te potrzeby i wychodzi naprzeciw obecnym trendom - w programach szkolnych wprowadza się coraz więcej zajęć obejmujących swym zakresem pierwszą pomoc.

  Chcemy wesprzeć szkoły, dając młodzieży do dyspozycji nasz potencjał, wiedzę i umiejętności. Zależy nam również na tym, by odpowiedzieć na wrażliwość młodych ludzi, którzy odczuwają potrzebę poznania i świadomego, rzetelnego nauczenia się zachowań w przypadkach zagrożenia życia, technik ratowniczych czy podstawowej wiedzy medycznej" - mówi Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.

  Pierwszy etap akcji „Umiem pomóc" obejmie warsztaty dla młodzieży z 12 warszawskich szkół. Zostaną one przeprowadzone od września do początku grudnia tego roku. Specjaliści Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED przeszkolą klasy drugie 9 liceów i jednego technikum. Testowo w przedsięwzięciu uczestniczą również dwa gimnazja. Czterogodzinne zajęcia odbędą się w ramach przedmiotu Przysposobienie Obronne (Edukacja dla Bezpieczeństwa). „Chcemy na przykładzie szkół Warszawy zebrać doświadczenia i przekonać się co dla młodzieży jest najtrudniejsze. To pomoże nam przy planowaniu i realizacji akcji na szerszą skalę w późniejszym etapie" - dodaje Prezes Grupy LUX MED.

  Zdaniem Anny Rulkiewicz edukowanie i kształtowanie postaw młodych ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy może pozytywnie wpłynąć w przyszłości na zmianę obecnej sytuacji i podniesienie świadomości oraz umiejętności ratowniczych w Polsce. „Przekonanie to wynika z naszego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu szkoleń z pierwszej pomocy realizowanych dla różnych grup wiekowych" - wyjaśnia Prezes Grupy LUX MED.

  W ramach akcji „Umiem pomóc" - wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach, zostaną też wyposażone w plansze szkoleniowe, które będą służyć młodzieży. Uczniowie natomiast dostaną potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych.

  www.umiempomoc.pl

  Zwiń
 • Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Poznaniu rozpoczęli szkolenia z zakresu pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Wszystko w ramach kolejnej, V edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Umiem Pomóc" organizowanej przez Akademię Ratownictwa LUX MED. Praktyczne szkolenie dla młodzieży przeprowadzi zespół wykwalifikowanych ratowników Akademii.

  „Umiem Pomóc" to już V edycja

  Kampania „Umiem Pomóc" powstała z myślą o młodych ludziach, dla których największym problemem w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia jest strach przed podjęciem działania, wynikający przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy. Celem szkoleń, prowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników jest zapoznanie uczniów klas drugich szkół średnich z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Inicjatywa Akademii Ratownictwa LUX MED, która co roku odbywa się w innym, wybranym regionie Polski, pomaga również uczniom w pokonywaniu obaw, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy.

  Poznań uczy się zasad udzielania pierwszej pomocy

  W tegorocznej, V edycji kampanii do udziału zgłosiło się 9 szkół ponadgimnazjalnych Poznania. Ratownicy Akademii Ratownictwa LUX MED podzielą się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych warsztatów, w których uczestniczyć będzie około 500 uczniów.
  W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

  Lista szkół:

  • XXVIII Liceum Ogólnokształcące
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 28
  • XXX Liceum Ogólnokształcące
  • Liceum Profilowane - Zespół Szkół Handlowych (profil policyjny i pożarniczy)
  • Technikum - Zespół Szkół Handlowych (spec. celna)
  • Publiczne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 8
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 4
  • Technikum Łączności - Zespół Szkół Łączności

  Zwiń
 • Rusza 4. edycja kampanii „Umiem Pomóc", która tym razem swoim zasięgiem obejmie Trójmiasto. W inauguracyjnych warsztatach z udzielania pierwszej pomocy udział weźmie prawie 120 uczniów klas drugich z Gdańska. W ciągu najbliższych tygodni, eksperci Akademii Ratownictwa LUX MED przeszkolą łącznie ponad 500 uczniów z Gdańska, Gdyni i Sopotu.

  7 listopada br. w Szkołach Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum w Gdańsku odbędzie się inauguracja 4. edycji kampanii „Umiem Pomóc", której celem jest nauka zasad udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz przełamanie bierności w sytuacji zagrożenia ludzkiego życia. Już w trakcie pierwszych warsztatów przeszkolonych zostanie prawie 120 uczniów z XVIII Liceum Ogólnokształcącego i Technikum nr 18 w Gdańsku.

  Jak podkreśla lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, lęk przed udzielaniem pierwszej pomocy jest bardzo poważnym problemem wśród młodzieży. Badania wskazują, że prawie 63% młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, ponieważ boi się, że mogłaby zaszkodzić. Eksperci Akademii Ratownictwa LUX MED są zgodni, że tylko regularne szkolenia z pierwszej pomocy, ukierunkowane na praktyczne ćwiczenia, są w stanie przełamać lęk młodzieży przed podjęciem działania. Dlatego po warsztatach w Warszawie, Piasecznie, Krakowie, Katowicach oraz we Wrocławiu przyszedł czas na Trójmiasto.

  W trakcie inauguracji kampanii zaprezentowany zostanie paradokumentalny film nagrany na terenie szkoły, który przedstawia reakcje trójmiejskiej młodzieży na zainscenizowaną przez organizatorów sytuację zagrożenia ludzkiego życia oraz pokaz pierwszej pomocy. Film będzie można zobaczyć na kanale YouTube Grupy LUX MED.

  Cieszę się, że tym razem uczniowie trójmiejskich szkół średnich będą mieli możliwość praktycznego zapoznania się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Umiejętność pokonania lęku przed działaniem w nagłych sytuacjach i koniecznością ratowania ludzkiego życia oraz szybka pomoc i powiadomienie służb medycznych mają tu kluczowe znaczenie. Mam nadzieję, że dzięki trójmiejskim warsztatom młodzież nabędzie podstawowych umiejętności umożliwiających ratowanie i podtrzymanie ludzkiego życia oraz zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia do momentu przybycia ekipy medycznej - mówi patronujący kampanii Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.

  Poparcie dla kampanii wyrazili Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Sopotu oraz Prezydent Miasta Gdyni.

  Patronami medialnymi kampanii są Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trojmiasto.gazeta.pl oraz Radio Gdańsk.

  Zwiń
 • www.umiempomoc.pl bierze udział w prestiżowym konkursie Webstarfestiwal. Strona akcji edukacyjnej prowadzonej przez Akademię Ratownictwa Grupy LUX MED jest obecnie jednym z liderów w kategorii - strona społeczna. Celem projektu „Umiem pomóc" jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W jego ramach uczniów warszawskich liceów i gimnazjów szkolą wykwalifikowani ratownicy. Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy zajęć są aktywni także w wirtualnym świecie.

  Webstarfestiwal to prezentacja najlepszych polskich stron internetowych w 16 kategoriach, które są oceniane zarówno przez profesjonalne jury, jak i samych internautów. Szczególnie brana pod uwagę jest oryginalna grafika, mechanizm działania, funkcjonalność, zawartość merytoryczna a także atrakcyjność. www.umiempomoc.pl spełnia wszystkie kryteria rywalizacji i w tej chwili jest jednym z liderów rankingu w swojej kategorii, wyprzedzając m.in. takich konkurentów jak akcja „Mazury, cud natury" czy „Unicef". Konkurs trwa do 1 grudnia, a laureatów Webstarfestiwal poznamy na uroczystej gali 8 grudnia 2011. Aby głosować na stronę promującą wiedzę na temat ratowania życia wystarczy wysłać SMS o treści WSF.W2102 pod numer 7268. Szczegóły konkursu można znaleźć pod adresem http://www.webstarfestival.pl/glosowanie/internauci.

  Strona www.umiempomoc.pl jest efektywnym narzędziem dla organizatorów i uczestników akcji edukacyjnej Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED. Młodzi ludzie, do których przedsięwzięcie jest skierowane, doceniają formę i treści tam prezentowane.
  Na www.umiempomoc.pl internauci znajdują m.in. informacje dotyczące projektu, aktualności z przebiegu szkoleń, a przede wszystkim instrukcje postępowania w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy. Na stronę można trafić w łatwy sposób dzięki naklejkom z kodami QR przekazywanym uczniom biorących udział w zajęciach, a także umieszczanym na planszach szkoleniowych. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszył się konkurs oparty na koncepcie przywracania oddechu interaktywnemu fantomowi - wirtualnej ofierze wypadku. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą jak ratować życie, w zamian mogli wygrać atrakcyjne nagrody - nowoczesne telefony komórkowe.

  Zwiń
 • Część klas drugich z warszawskiego liceum im. Jana Kochanowskiego już przeszkolona z pierwszej pomocy w ramach akcji „Umiem pomóc". Film z zajęć prowadzonych przez Akademię Ratownictwa Grupy LUX MED można obejrzeć na portalu www.orange.pl.

  Zwiń
 • „Umiem pomóc" - akcja edukacyjna Akademii Ratownictwa LUX MED wkracza w III etap. Po sukcesie w Warszawie w 2011 roku oraz Krakowie i Katowicach w roku szkolnym 2012/2013, teraz rozpoczynają się szkolenia we Wrocławiu. Dotychczasowe efekty są imponujące - ratownicy medyczni odwiedzili ponad 20 szkół średnich, 2100 młodych ludzi wie już, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.

  W akcji we Wrocławiu weźmie udział 6 szkół i 500 uczniów. Tak jak w innych miastach, władze lokalne Wrocławia wspierają „Umiem pomóc", która odbywa się pod patronatem Urzędu Miasta, a w skali ogólnopolskiej patronuje jej od początku Ministerstwo Zdrowia.

  Akademia Ratownictwa LUX MED opracowała i realizuje innowacyjny program edukacyjny „Umiem Pomóc" z myślą o uczniach klas drugich szkół średnich. Pierwszy etap rozpoczął się w Warszawie we wrześniu 2011 r. Wzięło w nim udział 11 szkół, w sumie ponad 1 200 uczniów. II etap w roku szkolnym 2012/2013 był prowadzony w Krakowie i Katowicach w 10 placówkach dla 800 młodych osób. Akcja rozwija się sukcesywnie - to tysiące uczniów przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy w trzech miastach Polski.

  Kolejne edycje „Umiem pomóc" pokazują, że nasza inicjatywa jest potrzebna. Każdy z tych młodych ludzi posiada teraz umiejętności, które pozwolą mu udzielić pierwszej pomocy - oznacza to, że szanse osób poszkodowanych w wypadkach rosną,. Konsekwentnie prowadzimy akcję w poszczególnych miastach, gdzie jako LUX MED jesteśmy obecni - rozszerzamy jej zasięg, szkolimy całe klasy, a jednocześnie kształtujemy postawy młodych ludzi, którzy nie obawiają się już reagować i pomagać w sytuacjach kryzysowych - powiedziała Anna Rulkiewicz, prezes Grupy LUX MED.

  To, co wyróżnia akcję „Umiem pomóc" jest kontynuacja projektu już trzeci rok na takim samym profesjonalnym poziomie oraz coraz liczniejsza liczba przeszkolonych uczniów.

  Zwiń
 • Ponad 600 uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Toruniu nauczy się zasad udzielania pierwszej pomocy. Praktyczne warsztaty i wykłady dla młodzieży przeprowadzi zespół wykwalifikowanych ratowników Akademii Ratownictwa LUX MED w ramach VI edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Umiem Pomóc".

  W bezpłatnych zajęciach wezmą udział wybrane szkoły ponadgimnazjalne z Torunia, które zgłosiły chęć udziału. W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymają certyfikaty poświadczające udział w zajęciach oraz materiały edukacyjne. Uczniowie natomiast uzyskają potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

  „Zdecydowana większość ankietowanych, czyli 96% uczniów, którzy przystąpili do zeszłorocznej edycji w Poznaniu, uznała, że regularne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy są bardzo potrzebne. W ramach naszych działań edukacyjnych byliśmy już w wielu miastach w Polsce i rzeczywiście, za każdym razem, uczniowie powtarzają, że tego typu szkolenia stanowią dla nich ogromne wsparcie i pomagają przełamywać lęk, który często paraliżuje ich w sytuacji, gdy ktoś z otoczenia potrzebuje pomocy. Na co dzień dostrzegam wiele takich sytuacji. Dlatego, wspólnie z Akademią Ratownictwa LUX MED, głęboko wierzymy w sens naszych działań, bo to pomoc zarówno dla potrzebującego, jak i dla nas - profesjonalnych ratowników. Walka o każdą minutę życia jest bezcenna, tak samo jak pomoc udzielona przed przyjazdem zespołu ratownictwa na miejsce zdarzenia" - zaznacza lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED, jeden z inicjatorów kampanii.

  Tegoroczną toruńską edycję kampanii wspierają lokalna administracja oraz media: TVP Bydgoszcz i Polskie Radio Pomorza i Kujaw.

  Lista szkół biorących udział w VI edycji kampanii „Umiem Pomóc":

  • III Liceum Ogólnokształcące im. Samuela Bogumiła Lindego
  • VI Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru
  • VII Liceum Ogólnokształcące im. Wandy Szuman
  • Liceum Akademickie
  • Technikum nr 9
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 
  • Zasadnicza Szkoła Budowlana Blok


  Zwiń
 • Już ponad 2 100 uczniów wie, jak ratować życie, dzięki akcji „Umiem pomóc". Ostatnie szkolenie w ramach kampanii edukacyjnej dotyczącej udzielania pierwszej pomocy odbyło się w czerwcu w Technikum nr 2 im. Emilii Plater w Piasecznie.


  W szkoleniu wzięło udział około 90 uczniów klas drugich. Były to ciekawe zajęcia, w czasie których w sposób bezpośredni i praktyczny każdy młodych człowiek nauczył się podstawowych technik udzielania pierwszej pomocy.


  Uczniowie zupełnie inaczej reagują na wiedzę przekazywaną przez ratowników medycznych - profesjonalistów, niż przez nauczycieli. Zajęcia prowadzone przez osoby spoza szkoły są dla nich bardziej interesujące - uczniowie uzyskują praktyczne umiejętności i rozumieją lepiej potrzebę oraz obowiązek udzielania pierwszej pomocy. Dlatego też chętnie gościmy takie akcje, jak „Umiem pomóc" - podsumowuje Grażyna Leszka, nauczyciel Technikum nr 2 w Piasecznie.


  „Umiem pomóc" pozytywnie ocenili także uczestnicy szkoleń - młodzi ludzie chętnie współpracowali z ratownikami i ćwiczyli. Nie będę już się bała pomagać - te proste czynności naprawdę mogą komuś uratować życie. Teraz już wiem, jak się zachować i co robić, gdy ktoś jest nieprzytomny - mówi uczennica klasy II.


  Ratownicy medyczni Akademii Ratownictwa LUX MED w ramach kolejnych etapów „Umiem pomóc" prowadzili już zajęcia w szkołach średnich w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Piasecznie. Od września akcja rusza we Wrocławiu.

  Zwiń

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności