Powiększ czcionkę:

Drukuj

Co warto wiedzieć, gdy lubisz słońce i solarium. Jak chronić swoją skórę?

Ze słońcem wiąże się istnienie ludzkości. Można powiedzieć, że słońce było bogiem. Nie tylko nasza historia była związana ze słońcem, ale również cała nasza codzienność. Słońce jest zdrowiem i życiem. Słońce to promienie, to światło i ciepło. Lubimy słońce, ale musimy wiedzieć, że może ono również szkodzić.

W roku 2010, w Polsce, na nowotwory złośliwe skóry zachorowało ok. 10 tys. osób. Na czerniaka złośliwego skóry zachorowało ok. 2,5 tys. osób, a ok. 1,2 tys. zmarło z jego powodu. Łącznie ponad 12,5 tys. osób rocznie w Polsce ma problemy związane z leczeniem nowotworów złośliwych skóry, ale przede wszystkim ich życie jest zagrożone.

Czy promienie słoneczne działają korzystnie na nasz organizm?

Zwykle tak, ale mogą też szkodzić. Promienie słoneczne korzystnie wpływają na nasz organizm, również na psychikę. Światłoterapia jest uznaną metodą poprawiającą stan naszego zdrowi. Jest metodą uznaną w psychiatrii. Słońce korzystnie wpływa na syntezę witaminy D, która jest niezbędna do odkładania się wapnia w naszych kościach (wystarczy 15 minut pobytu na słońcu dziennie), jest pomocne w zwalczaniu nerwobóli. Należy jednak pamiętać, że słońce w dużej dawce może być bardzo niebezpieczne i spowodować w krótkim czasie:

  • poparzenia, zwane też rumieniem słonecznym,
  • fotodermatozy, w tym również rzadsze ich typy jak toczeń i wywołana światłem pokrzywka,
  • zaburzenia barwnikowe: plamy, ostudę (maskę ciążową) lub bielactwo, 
  • fotoimmunosupresję objawiającą się m.in. opryszczką wargową, 
  • fotouczulenie.

Czy opalanie jest zdrowe?

Może być zdrowe, ale pod pewnymi warunkami.

1. Pierwszy warunek: oceniamy swoją wrażliwość na nasłonecznienie na podstawie następujących kryteriów:

  • albinosi, rudzi, blondyni są bardziej wrażliwi na nasłonecznienie niż osoby o ciemniejszej lub ciemnej karnacji (bruneci),
  • dzieci są bardziej wrażliwe niż osoby dorosłe; nie wolno wystawiać niemowląt i małych dzieci na bezpośrednie działanie słońca,
  • osoby, u których szybko występuje rumień skóry i jest nasilony, są bardziej wrażliwe na nasłonecznienie.

2. Drugi warunek: „Hartujemy skórę", tzn, opalamy się stopniowo, od krótkich ekspozycji na promienie słoneczne, do coraz dłuższych, aby nie wystąpiło zaczerwienienie skóry (rumień). Jeżeli wyjeżdżamy do ciepłych krajów, musimy pamiętać, ż nasłonecznienie i udział w nim promieni ultrafioletowych jest dużo silniejsze. Należy unikać słońca szczególnie w godzinach od 11 do 15, kiedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne.

3. Trzeci warunek: Jeśli przewidujemy, że będziemy intensywnie nasłonecznieni, stosujmy kremy z filtrem zatrzymującym promienie UV. Filtr powinien być tym większy (wyższa liczba), im bardziej będziemy nasłonecznieni. Należy pamiętać, że filtry zmieniają swoje właściwości (degenerują się) wraz z czasem oraz mogą być zmywane przez wodę i pot, bądź ścieranie mechanicznie. W zdecydowanej większości Polacy używają kosmetyków z niskim filtrem. Niemal połowa - ze wskaźnikiem SPF niższym niż 20. Zaledwie 7% badanych używa filtrów o wskaźniku SPF wyższym niż 40.

4. Czwarty warunek: Podczas dużego nasłonecznienia (podróże, wycieczki) powinniśmy osłaniać głowę kapeluszami, a skórę odpowiednim ubraniem, najlepiej lnianym lub bawełnianym.

5. Piąty warunek: W czasie nasłonecznienia powinniśmy nosić odpowiednie okulary, które nie przepuszczają promieni UV.

6. Szósty warunek: Jeśli przyjmujemy leki, należy sprawdzić, czy nie nasilają one reakcji na nasłonecznienie. Niektóre substancje, wchodząc w kontakt ze światłem, prowadzą do powstania odczynów fototoksycznych lub fotoalergicznych. Najlepiej spytać lekarza lub dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną.

Jak działają promienie ultrafioletowe?


Promienie te wnikają w naszą skórę, a właściwie w naskórek i część skóry właściwej. Promienie UV mogą uszkadzać nasze DNA, które warunkuje prawidłowy rozwój komórek. Istnieją dwa mechanizmy uszkodzenia DNA. Pierwszy to tzw. „trafienie w cel", czyli bezpośrednie uszkodzenie DNA przez promień UV. Drugi to jonizowanie wody, która znajduje się w komórce, co powoduje powstanie bardzo agresywnych cząsteczek, tzw. wolnych rodników, które uszkadzają DNA. Praktycznie, zawsze dochodzi do uszkodzenia DNA przez promienie ultrafioletowe, ale istniejące w organizmie mechanizmy naprawy DNA usuwają te uszkodzenia. Gdy długo się opalamy, a zwłaszcza gdy nie spełniamy opisanych wyżej zaleceń, wówczas łatwo dochodzi do uszkodzeń DNA i mechanizmy naprawy nie mogą usunąć wszystkich uszkodzeń. Są choroby, które polegają na całkowitym lub częściowym braku tych mechanizmów. Przykładem może być „zespół skóry żółtej pergaminowej", który powoduje bardzo częste powstawanie raka skóry. Zdolność mechanizmów naprawczych zmniejsza się wraz z wiekiem.

W Europie wciąż panuje moda na opalanie w solarium. Należy jednak pamiętać, że w solarium emitowane jest głównie promieniowanie UVA, czyli to, które powoduje fotostarzenie i nowotwory skóry, w tym czerniaka. W ciągu 15 do 30 minut w solarium otrzymujemy dawkę promieniowania UVA równą tej, którą otrzymujemy podczas całego dnia pobytu na słońcu. Istnieje wiele poważnych przeciwwskazań do używania solarium. Są to między innymi: zaburzenia krążenia, choroby serca, nadczynność tarczycy, ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, cukrzyca, nowotwory złośliwe, zażywanie antybiotyków, leków przeciwgrzybicznych, przeciwbakteryjnych oraz sulfonamidów. W czasie opalania należy zrezygnować także z kuracji ziołowych, zwłaszcza jeżeli zawierają wyciąg z dziurawca .

Promienie ultrafioletowe wysuszają skórę, w związku z czym osoby korzystające z solarium powinny ją silnie nawilżać. Naświetlanie szkodzi oczom. Podczas sesji należy używać okularów ochronnych.
Ponadto, wśród efektów ubocznych eksperci wymieniają obniżenie odporności organizmu i osłabienie struktury włosów i paznokci.
Idąc do solarium warto zapoznać się ze wskazówkami, które powinny być umieszczone w każdej kabinie. Są tam istotne informacje dotyczące sztucznych kąpieli słonecznych.
Powinniśmy mieć zatem jak najszerszą wiedzę na temat pozytywnego oraz szkodliwego wpływu solarium na nasze zdrowie. Posiadając tę wiedzę, możemy świadomie zdecydować, czy nadal chcemy korzystać z solarium, czy też nie. Jeśli chcemy- zachowajmy maksimum bezpieczeństwa.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności