Powiększ czcionkę:

Drukuj

Zdrowe miejsce pracy

Praca biurowa dominuje w urzędach, bankach czy firmach ubezpieczeniowych. Można ją scharakteryzować jako pracę umysłową, wykonywaną w pozycji siedzącej.


Praca biurowaPozycja ta jest korzystna dla precyzyjnej pracy rąk i skutkuje niewielkim kosztem energetycznym wykonywanych czynności, ponieważ nie angażuje dużych grup mięśniowych. W związku z tym praca biurowa określana jest jako lekka. Niestety pozycja siedząca oraz wpatrywanie się w monitor, utrzymywane długotrwale, mogą stać się uciążliwe.

Konsekwencją pracy w jednej pozycji jest też niekorzystne obciążenie kręgosłupa i statyczne obciążanie mięśni tułowia, jak również spowolnienie krążenia, spłycenie oddechu wywołujące niedotlenienie, co powoduje zmniejszenie wydolności fizycznej i umysłowej. Niedostosowane krzesło może powodować zaburzenia krążenia w kończynach dolnych objawiające się drętwieniem nóg.

Zmęczenie wzroku spowodowane pracą z monitorem może występować pod postacią subiektywnych odczuć, jak zamazywanie obrazu lub czytanego tekstu, światłowstręt, niemożność długiego czytania, pieczenie, zaczerwienienie, bóle oczu, bóle i zawroty głowy. Dyskomfort wzroku występujący przy różnych rodzajach pracy z monitorami jest przemijający i nie powoduje jego trwałego uszkodzenia. Jednak fakt utrzymywania się dolegliwości nawet do kilku godzin od zaprzestania pracy jest bardzo uciążliwy dla pracownika. Dominującym czynnikiem uciążliwości pracy biurowej zaczyna być stres spowodowany koniecznością szybkiego tempa pracy, przeładowaniem informacyjnym, zwiększaniem liczby dodatkowych godzin pracy, co owocuje nasileniem objawów nerwicowych i konfliktami z innymi pracownikami w obawie przed utratą stanowiska.

lek. med. Anna Bielakowska,
Koordynator Medycyny Pracy,
CM LUX MED w Warszawie

Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności