Powiększ czcionkę:

Drukuj

Szczepienie przeciw tężcowi

Tężec to choroba zakaźna układu nerwowego, którą wywołuje toksyna tężcowa. Laseczki tężca występują w glebie, kurzu, przewodzie pokarmowym zwierząt. Do organizmu przedostają się nawet poprzez drobne skaleczenia i otarcia naskórka.Szczepienie przeciw tężcowi

Laseczki tężca, po przedostaniu się do organizmu, produkują toksynę, która atakuje komórki nerwowe. U noworodków i dzieci choroba objawia się wysoką gorączką, trudnościami ze ssaniem (spowodowanymi skurczem mięśni), napadowymi drgawkami z bezdechem. Może zakończyć się śmiercią dziecka. Skuteczną metodą ochrony przez chorobą jest szczepienie przeciw tężcowi.

Zgodnie z programem szczepień u dzieci do lat 2 wykonuje się cztery szczepienia ochronne przeciwko tężcowi: pierwsze - 2 miesiąc, życia kolejne - 3-4 miesiąc, trzecie - 5-6 miesiąc, ostatnie - 16-18 miesiąc. (Dzieci w starszym wieku otrzymują jeszcze dawki przypominające.)

Coraz większą popularnością cieszą się szczepionki skojarzone, dzięki którym podczas jednego wkłucia można uodpornić dziecko przeciwko kilku chorobom - mniejsza liczba wkłuć to mniejszy ból i stres odczuwany przez dzieci podczas szczepienia. Preparaty te są dostępne w ofercie Grupy LUX MED w ramach programu Zdrowy Start.

Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności