Powiększ czcionkę:

Drukuj

Szczepienia - profilaktyka warta zachodu

Biegunka rotawirusowa

Rotawirusy powodują ostry stan zapalny żołądkowo-jelitowy i są głównym powodem ciężkich biegunek u niemowląt i małych dzieci. Objawy często zaczynają się gorączką, nudnościami, wymiotami, po których następuje 4-8 dni wodnistej biegunki, czemu towarzyszą bóle brzucha. Najczęściej i najciężej chorują dzieci od trzeciego miesiąca do trzech lat. Bardzo szybko może dojść do groźnego dla zdrowia odwodnienia, dlatego małe dzieci oraz osoby z upośledzoną odpornością wymagają na ogół hospitalizacji i dożylnego podawania płynów i elektrolitów. Szacuje się, że w Polsce corocznie ponad 200 tys. dzieci poniżej piątego roku życia choruje na biegunkę rotawirusową, a do szpitala trafia 6,5 tys. maluchów. Wczesna ochrona jest bardzo ważna, ponieważ powikłania związane z chorobą najciężej znoszą dzieci w pierwszych czterech miesiącach życia.

Pneumokoki

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae), inaczejSzczepienia profilaktyczne dla dzieci gram-dodatnie dwoinki zapalenia płuc, to bakterie występujące w jamie nosowej i gardle zarówno zdrowych dzieci, jak i dorosłych. Rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu czy kichania. Co ważne, można się zarazić nie tylko od osób z wyraźnymi objawami chorobowymi, ale także od nosicieli. Szacuje się, że nosicielstwo S. pneumoniae dotyczy około 60 proc. zdrowych dzieci, co w niektórych sytuacjach zdrowotnych zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju zakażenia. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia płuc i zapalenia ucha środkowego. U niektórych, zarówno dzieci, jak i dorosłych, mogą wywoływać ciężkie zakażenia inwazyjne, np. sepsę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mają one zwykle ciężki przebieg, nierzadko z zaburzeniami świadomości i śpiączką. Pomimo coraz bardziej nowoczesnych metod leczenia i kolejnych generacji antybiotyków nadal występują zgony dzieci i dorosłych z powodu zakażeń pneumokokami. Śmiertelność przeciętnie wynosi 5-10 proc., ale w grupie dzieci najmłodszych waha się pomiędzy 20-40 proc. Na zakażenia bakteriami pneumokokowymi na całym świecie umiera co roku milion dzieci poniżej piątego roku życia.

Meningokoki

Meningokoki to bakterie zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowych, ponieważ najczęściej wywołują groźną inwazyjną chorobę - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicę. Źródłem zakażenia są osoby chore lub nosiciele. Meningokoki żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej. Około 5-10 proc. zdrowych ludzi jest nosicielami meningokoków bez świadomości tego. U młodzieży odsetek ten może przekraczać 20 proc. Choroba może przebiegać zarówno jako zapalenie górnych dróg oddechowych, jak i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa. Szczególnie niebezpieczna jest forma piorunująca, charakteryzująca się nagłym przejściem - w ciągu kilku godzin - od zupełnego zdrowia do pojawiania się wybroczyn, wstrząsu i zgonu. Zdarza się, że zupełnie zdrowe dziecko może w ciągu zaledwie kilku godzin wymagać hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki medycznej. Szczególnie narażone na zachorowanie są dzieci do piątego roku życia oraz młodzież w wieku 14-19 lat.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to choroba zakaźna, wywołana przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. Prawie każdy, kto miał kontakt z tym wirusem, zachoruje. W większości przypadków ospa ma łagodny przebieg (gorączka i wysypka). Niekiedy jednak mogą pojawić się powikłania, np. zakażenie bakteryjne skóry i tkanek miękkich czy zapalenie mózgu. U 10-20 proc. czasami nawet wiele lat po zachorowaniu na ospę wietrzną ten sam wirus (uśpiony w organizmie) może wywołać półpasiec. Ospa wietrzna jest bardzo groźna, m.in. dla kobiet w ciąży i noworodków, a także osób z chorobami nowotworowymi, w trakcie chemioterapii.

Grypa sezonowa

Grypa sezonowa jest ostrą chorobą wirusową. Jej wirus ma dużą zakaźność, dlatego może powodować masowe zachorowania. Mniej więcej połowa z nich dotyczy dzieci w wieku do lat 14. Przeważnie grypa objawia się wysoką gorączką, kaszlem, katarem, bólem głowy i mięśni. U dzieci w pierwszych czterech latach życia częściej występują powikłania w postaci zapalenia płuc, oskrzeli czy oskrzelików.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) - ostra choroba zakaźna, przenoszona drogą pokarmową, zaliczana do grupy chorób „brudnych rąk". Zakażenia szerzą się przede wszystkim w środowiskach rodzinnych i dziecięcych (żłobki, przedszkola, szkoły). Istnieje ścisły związek pomiędzy częstością występowania zakażeń a poziomem warunków sanitarnych. Zakażenia wirusem wzwA są rozpowszechnione na całym świecie. Szczególne zagrożenie istnieje w krajach Afryki, Azji, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej i Południowej. U małych dzieci może przebiegać bezobjawowo. Ciężej i dłużej chorują starsze dzieci i dorośli. Zagrożeniem jest wystąpienie tzw. nadostrego zapalenia wątroby charakteryzującego się wysoką śmiertelnością.

Tekst opracowany na podstawie: „Pierwsze 2 lata życia dziecka", Medycyna Praktyczna, Kraków 2010 r., Halina Szczepańska „Ostre choroby zakaźne u dzieci", PZWL, Warszawa 1980 r.


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności