Powiększ czcionkę:

Drukuj

RZS - reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS, gościec przewlekły postępujący) jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym charakteryzującą się zapaleniem stawów, zmianami pozastawowymi i powikłaniami układowymi. Przebiega z okresami zaostrzeń i remisji.reumatoidalne zapalenie stawów

Nie jest możliwe jednoznaczne określenie czynników sprzyjających wystąpieniu choroby. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo podłoża genetycznego, ponieważ częściej występuje u osób, u których pojawiły się przypadki zachorowania na RZS lub inne choroby reumatoidalne w rodzinie. Inne opinie dotyczące genezy mówią, że choroba może być wywołana przez drobnoustroje, np. wirusy, które wnikając do organizmu, wywołują jego nieprawidłowe reakcje obronne w postaci eliminacji własnych komórek. Czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się choroby może być również stres, znaczny wysiłek fizyczny, uraz, ciąża czy zaburzenia hormonalne.

Liczne dolegliwości

Objawy ogólne RZS to stany podgorączkowe, osłabienie, brak apetytu, spadek wagi ciała, ale najbardziej charakterystyczne dotyczą stawów, głównie małych stawów rąk, nadgarstkowych i stóp. W początkowym okresie choroby pojawia się sztywność poranna stawów i mięśni, ból, obrzęk, często zaczerwienienie wokół stawów, poza tym nadwrażliwość skóry rąk i stóp na zimno. Choroba w fazie rozwoju doprowadza do zniekształceń w stawach w postaci ich pogrubienia, podwichnięć, odgięcia palców w stronę łokciową (ulnaryzacja), zaników mięśniowych. Pojawiają się charakterystyczne guzki reumatoidalne. Proces zapalny może też dotyczyć innych stawów, np. łokciowych, barkowych, kolanowych, biodrowych, skokowych czy kręgosłupa, upośledzając tym samym funkcje narządu ruchu. W RZS spotyka się również zmiany narządowe, głównie w płucach (zapalenie opłucnej), sercu (zapalenie osierdzia), nerkach (skrobiawica, przewlekła niewydolność nerek). Charakterystyczne mogą być też objawy ze strony oczu - zapalenie spojówek, rogówki, twardówki, nadtwardówki. W wielu przypadkach choroba prowadzi do inwalidztwa.

Co może lekarz?

Najczęściej diagnoza jest stawiana na podstawie wywiadu i obrazu klinicznego (zgłaszane objawy i badanie przedmiotowe), badań laboratoryjnych i zdjęć radiologicznych. Ze względu na niedostatecznie poznaną przyczynę powstawania reumatoidalnego zapalenia stawów trudno mówić o zapobieganiu tej chorobie. Leczenie uwzględniające okresy remisji i zaostrzeń obejmuje:

1. leczenie farmakologiczne:

 • leki modyfikujące przebieg choroby,
 •  leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
 •  leki biologiczne

  2. rehabilitację:
 • fizykoterapię,
 • kinezyterapię (ćwiczenia).


Warto wiedzieć

Rozpoznanie choroby na podstawie kryteriów klasyfikacyjnych RZS z 1987 r. według Amerykańskiego Towarzystwa Reumatologicznego:

 • sztywność poranna trwająca minimum godzinę, utrzymująca się przez co najmniej 6 tygodni;
 • obrzęk trzech lub więcej stawów utrzymujący się przez minimum 6 tygodni;
 • obrzęk stawów nadgarstkowych, śródręcznopaliczkowych i międzypaliczkowych bliższych utrzymujący się przez minimum 6 tygodni; l symetryczny obrzęk stawów utrzymujący się przez minimum 6 tygodni;
 • typowe dla RZS zmiany w rtg. (nadżerki, osteoporoza); guzki reumatoidalne;
 • czynnik reumatoidalny (RF) w surowicy - w przypadku obecności RF zostaje rozpoznane seropozytywne RZS, w przypadku jego braku i obecności wymaganej liczby objawów diagnostycznych rozpoznane zostaje seronegatywne RZS (przebiegające zwykle łagodniej). Stwierdzenie czterech lub więcej kryteriów pozwala na rozpoznanie RZS. Obecnie oznacza się także przeciwciała anty-CCP.

  Wśród chorych na reumatoidalne zapalenie stawów przeważają osoby w wieku 40-60 lat, głównie kobiety.


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności