Powiększ czcionkę:

Drukuj

Rehabilitacja - wywiad z prof. Andrzejem Seyfriedem

Panie Profesorze, jak to się stało, że został Pan lekarzem, czy zadecydował o tym przypadek, czy był to świadomy wybór?


Decyzję tę podjąłem dawno temu, w czasie wojny będąc jeszcze uczniem gimnazjum. Maturę zdałem na tajnych kompletach. Później studiowałem na Uniwersytecie Ziem Zachodnich, który działał w Warszawie. Ostatni rok studiów medycznych zaliczyłem w Poznaniu. Po skończeniu studiów rozpocząłem pracę w Klinice prof. Degi, wspaniałego człowieka i lekarza, pod którego kierunkiem wykształciło się 14 profesorów chirurgów. W okresie epidemii Heine-Medina, założyłem Ośrodek Rehabilitacji dla dzieci po Heine w Zagórzu a po wygaśnięciu tej epidemii , rozpocząłem pracę w Instytucie Reumatologii. Rehabilitacją zacząłem zajmować się już w Klinice prof. Degi pracując jednocześnie jako ortopeda.


Jakie problemy z dziedziny rehabilitacji szczególnie Pana interesują?


W dziedzinie rehabilitacji interesowało i interesuje mnie nadal zagadnienie człowieka niepełnosprawnego. Zawsze zadawałem sobie pytanie, co to znaczy człowiek niepełnosprawny. W różnych zawodach może to wyglądać różnie. Na przykład niewielkie ograniczenie ruchu piątego palca dla zawodowego pianisty jest stuprocentowym kalectwem. Uważam, że rehabilitacja powinna jeszcze bardziej zbliżać lekarza do pacjenta, szczególnie teraz, kiedy rozwój techniczny zaczyna decydować o sposobach leczenia. Zdarza się, że niektórzy lekarze leczą bardziej wyniki badań niż samego pacjenta, przykładają większą rolę do badania przedmiotowego, niż podmiotowego. Ta konieczność i niezbędność bezpośredniego kontaktu z pacjentem była przyczyną, dla której zainteresowałem się rehabilitacją.

Człowiek niepełnosprawny ma z powodu jakiejś dysfunkcji narządowej ograniczone pewne potrzeby. Ważne jest, czy są to podstawowe potrzeby życiowe, np. dla chirurga, czy pianisty będzie to sprawność ręki. Niektóre osoby cierpią na pewnego rodzaju niepełnosprawność sytuacyjną, np. mają trudności z wejściem po schodach, co nie ogranicza ich sprawności w innych sytuacjach życiowych. Rehabilitacja jest tą dziedziną medycyny, gdzie niezbędne jest indywidualnie podejście do pacjenta, zrozumienie jego potrzeb i pomoc w sytuacji, kiedy z powodu jakiejś niepełnosprawności, są one ograniczane.


Panie Profesorze, czy może nam Pan powiedzieć, co nowego dzieje się w rehabilitacji, czy są jakieś korzystne zmiany w metodach rehabilitacji niepełnosprawnych?


Rehabilitacja, podobnie jak inne dziedziny medycyny, znacznie rozwinęła się. Jako Kierownik Katedry Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego zajmuję się pracami badawczymi z dziedziny rehabilitacji. Mamy możliwości lepszego poznania dysfunkcji narządu ruchu, poprzez bardzo specjalistyczne badania np. chodu człowieka. Dzięki zastosowaniu najróżniejszych technik, możemy nie tylko dokładnie opisać dane zjawisko, ale także ustalić w przypadku trwałego kalectwa, jak je zrekompensować w sposób najbardziej potrzebny człowiekowi niepełnosprawnemu i przywrócić jego maksymalną sprawność. Część zmian w narządzie ruchu, dzięki wprowadzeniu nowych technik i metod usprawniania jest obecnie odwracalna. Zastosowanie sztucznych stawów stanowi ogromny krok w rozwoju rehabilitacji. Nie jest to oczywiście jedyny sposób zastępowania wszystkich dysfunkcji.

Ogromnie ważnym problemem jest obecnie rehabilitacja dzieci z porażeniem mózgowym. Wiele lat temu, dzieci te umierały, teraz we współpracy z lekarzami innych specjalności, przywraca się im zdrowie i pewną sprawność narządu ruchu.


Co poradziłby Pan Profesor osobom, które cierpią na różnego typu dolegliwości kręgosłupa i chętnie odwiedzają kręgarzy, korzystając z ich niekonwencjonalnych metod leczenia?


W medycynie nazywa się to terapią manualną i polega przede wszystkim na bardzo dobrej znajomości mechaniki i patomechaniki narządu. Wymaga to dobrego przeszkolenia przez wysokiej klasy specjalistów w tym zakresie oraz opanowania ogromnej wiedzy dotyczącej funkcjonowania organizmu człowieka. Taką działalność mogą prowadzić tylko naprawdę dobrze, we właściwy sposób przygotowani rehabilitanci. Istnieją różne metody terapii manualnej. Ich stosowanie przez odpowiednio przeszkolone osoby może być dla pacjenta bardzo korzystne. Odradzałbym natomiast korzystania z usług pseudolekarzy, różnego typu kręgarzy, których "tzw. "leczenie" może przynieść wiele złego a nawet doprowadzić do trwałego kalectwa. Sam miałem styczność z osobami, u których nierozpoznane bóle kręgosłupa z powodu przerzutów nowotworowych, kręgarz próbował leczyć jego nastawianiem. Nie muszę mówić o tym, jak tragiczny był skutek tego nastawiania.

Obecnie wiele osób cierpi na różnego typu dolegliwości kręgosłupa. Jest to nierozerwalnie związane z trybem życia jaki prowadzimy. Osobom, które cierpią na bóle kręgosłupa z powodu na przykład zbyt długiego siedzenia przy komputerze (bóle w odcinku szyjnym), radziłbym zmieniać często pozycję, wykonywać delikatne ruchy głową w różnych kierunkach, starać się rozluźnić i o ile to możliwe, częściej robić przerwy w pracy.

Dziękuję za rozmowę.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności