Powiększ czcionkę:

Drukuj

Otyłość u dzieci - wywiad z lek. med. Anną Szewczyk

Jakie są główne konsekwencje nadwagi i otyłości dziecka?otyłość wśród dzieci


Skutki nadwagi to zmniejszona wydolność fizyczna dziecka, płaskostopie, skrzywienia kręgosłupa oraz słabsza wydolność układu krążenia i układu oddechowego, zaburzenia hormonalne i metaboliczne. U dziewczynek nadwaga może spowodować nieregularność miesiączkowania i w konsekwencji zaburzenia uwapnienia kości.

Z moich obserwacji wynika, że w obecnych czasach kwestia dbania o swój wygląd stała się dla dzieci szalenie ważna. Nadwaga u dziecka może więc mieć również aspekt psychologiczny: dziecko zaczyna odróżniać się od rówieśników, z którymi trudniej jest mu nawiązać kontakt. Wtedy zaczyna też działać niebezpieczna spirala: dziecko po prostu zajadać swoje problemy?


Szczególnie wyraźnie widać ten problem u dorastających nastolatek. Zaczynają one mieć coraz bardziej krytyczny stosunek do swojego wyglądu, co może skończyć się niekontrolowanym odchudzaniem się 'na własną rękę' (90% dzieci z anoreksją to dziewczynki). Dlatego istotna jest właściwa opieka psychologiczna nad dzieckiem mającym problemy z nadwagą. Należy sprawdzić czy przyczyną nadmiernego jedzenia nie jest sytuacja w domu lub w szkole. Jeśli w wyniku konsultacji okaże się, że dziecko potrzebuje opieki psychologa - należy mu ją zapewnić.

Co poradziłaby Pani rodzicom i naszym czytelnikom, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w przezwyciężeniu nadwagi?


W żadnym wypadku nie powinno się odchudzać dziecka samemu, bowiem w fazie rozwoju potrzebuje ono precyzyjnie zbilansowanej diety, a niewłaściwe dawkowanie jedzenia może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
Rodziców można podzielić na dwie grupy: tych bardzo troskliwych, którzy interesują się zdrowiem dziecka od najmłodszych lat życia, co pomaga na ogół szybko ustalić przyczynę nadwagi i prowadzi do dobrych efektów leczniczych oraz tych, którzy przez wiele lat nie dostrzegali otyłości dziecka, ponieważ błędnie uważali, że grube dziecko to zdrowe dziecko. Kiedy więc - szczególnie u dojrzewających dziewczynek - problem otyłości gwałtownie się nasila - rodzice nagle zwracają uwagę na malejącą atrakcyjność swoich pociech.
Dziecko powinno przede wszystkim wzrastać w rodzinie, w której panują właściwe nawyki żywieniowe. Oznacza to spożywanie dziennie trzech głównych posiłków oraz dwóch dodatkowych, niejedzenie po godz. 1800 oraz picie dużej ilości wody mineralnej.
Należy unikać picia zbyt dużej ilości soków zwłaszcza z kartonów, są one wbrew pozorom bardzo kaloryczne. Jeden litr soku dziennie może spowodować powstanie nadmiaru kalorii wystarczającego do wytworzenia 1 kg tłuszczu miesięcznie. Należy unikać produktów typu light: niewiele osób wie, że zawierają one aspartam oraz podobne substancje (wskazane przy leczeniu osób z cukrzycą) mające wpływ na metabolizm tkanki tłuszczowej, które przy niekontrolowanym spożyciu mogą wręcz sprzyjać tworzeniu tkanki tłuszczowej.
Innym, szczególnie groźnym nawykiem, jest chodzenie całą rodziną do restauracji typu 'fast food' na niedzielne obiady. Taki obiad jest potężną bombą kaloryczną, ma małą wartość odżywczą i utrwala złe nawyki żywieniowe.

LUX MED wprowadził ostatnio do swojej oferty wersję programu profilaktycznego Pożegnanie z nadwagą przeznaczoną dla dzieci. Jakie są najważniejsze założenia tego programu? Dla dzieci w jakim wieku jest on przeznaczony?


O sposobie leczenia pacjenta w programie Pożegnanie z nadwagą decyduje ustalenie przyczyny otyłości. Otyłość może mieć bowiem podłoże chorobowe, tak bywa w ok. 5% przypadków (przy chorobach genetycznych i metabolicznych). Poprzez szczegółowy wywiad i ewentualnie dodatkowe badania można wyeliminować tego typu podejrzenia. Pozostałe 95% to otyłość prosta, czyli wynikająca z przekarmienia.
Leczenie otyłości u dzieci jest trudniejsze niż w przypadku dorosłych. Program 'Pożegnanie z nadwagą' polega na stosowaniu odpowiedniego leczenia dietetycznego, wykształcaniu prawidłowych nawyków żywieniowych i ruchowych, a także - jeśli zajdzie potrzeba - pomocy psychologa.
Ograniczenia kaloryczne muszą być mniej drastyczne niż u dorosłych ze względu na przebiegający proces rozwoju organizmu dziecka. Przy leczeniu otyłości u dzieci praktycznie nie stosuje się farmakologii, która dozwolona jest dopiero od 16 roku życia. Nie została określona granica wieku, od którego dziecko można odchudzać - stosujemy zmodyfikowaną dietę zawsze, gdy dziecko nadmiernie przybiera na wadze.
Należy również podkreślić, że dzieciom do 10 roku życia trudno jest rozwinąć w sobie motywację do odchudzania, co sprawia, że niezwykle pożądana jest obecność u lekarza całej rodziny i jej czynna współpraca w procesie leczenia. Często jest zresztą tak, że problem nadwagi jest problemem całej rodziny. Program 'Pożegnanie z nadwagą' w wersji dla dzieci zainteresuje z pewnością tych rodziców, którzy są świadomi problemu swojego dziecka i chcą mu pomóc.

Dziękujemy za rozmowę.Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności