Powiększ czcionkę:

Drukuj

Ortopedia - wywiad z doc. Robertem Granowskim

Panie Docencie, jest Pan lekarzem z długoletnią praktyką zawodową. Patrząc z pewnej perspektywy, czy może nam Pan powiedzieć, co nowego dzieje się w ortopedii i traumatologii, czy da się zaobserwować, podobnie jak w innych dziedzinach medycyny, pozytywne dla nas pacjentów zmiany w metodach leczenia i diagnozowania?


Na przestrzeni ponad trzydziestu lat mojej pracy obserwuję ogromny postęp w leczeniu chorób i urazów narządu ruchu. Sprzyja temu ogólny postęp we wszystkich dziedzinach nauki, techniki i medycyny. W ostatnich latach nowoczesne techniki wizualizacji narządów ruchu znakomicie poprawiły możliwości rozpoznawania i patologii urazów ruchu oraz schorzeń narządu ruchu. Techniki artroskopowe przyczyniły się zarówno do postępu w diagnostyce jak również w leczeniu operacyjnym wielu urazów i schorzeń w narządzie ruchu, szczególnie dotyczy to chorób stawów. Nowoczesne techniki zespoleń kości znakomicie poprawiły wyniki leczenia złamań i ewentualnych powikłań po leczeniu złamań kości. Dzięki temu proces leczenia stał się znacznie mniej uciążliwy dla chorego.

Jakie problemy z dziedziny ortopedii i traumatologii interesują Pana najbardziej?


Jest to przede wszystkim leczenie zachowawcze zespołu bólowego kręgosłupa i stawów a także leczenie złamań kości łącznie z leczeniem usprawniającym w toku całego procesu tego leczenia.

Jest Pan głównym twórcą oryginalnej metody zespoleń kości. Czy może nam Pan coś powiedzieć na ten temat?


To prawda, problemowi temu poświęciłem moją pracę habilitacyjną zatytułowaną "ZESPOL - nowa metoda osteosyntezy". Poprzedziły ją długoletnie badania z udziałem wielu znanych lekarzy chirurgów i przedstawicieli innych dziedzin nauki. Istotą metody ZESPOL jest trwałe połączenie wkrętów kostnych z metalową płytką. Stworzono więc konstrukcję, w której płytkę umiejscawia się w pewnej odległości od powierzchni kości, w efekcie czego stabilizator łączący odłamy kostne umożliwia ich elastyczną "pracę" w zakresie sprężystych odkształceń. Ta elastyczna praca zespolonych odłamów kostnych okazała się najlepszym bodźcem do dobrego gojenia złamań. Należy też dodać, że stabilizatory kostne ZESPOL, uwalniają pacjenta od zewnętrznych opatrunków unieruchomiających (np. gips itd.). Wysoki odsetek bardzo dobrych wyników leczenia tą metodą spowodował, że ZESPOL stał się w Polsce podstawową metodą leczenia złamań.

Panie Docencie, od dawna związany jest Pan z LUX MED. Co skłoniło Pana do pracy w naszym Centrum Medycznym?


W LUX MED cenię sobie doskonałą organizację pracy, świetne wyposażenie w aparaturę diagnostyczną, co stwarza idealne warunki do przeprowadzenia szybko i sprawnie dobrej diagnozy w przypadkach urazów, złamań kości czy schorzeń układu kostnego. Zarówno pacjenci, jak i lekarze mają zapewniony tu prawdziwy komfort leczenia i pracy. Ważna dla mnie jest także perspektywa powstania w LUX-MEDzie sali operacyjnej, dzięki czemu otworzą się możliwości operowania na miejscu, początkowo może drobniejszych przypadków, w dalszej kolejności, wraz z wyposażeniem w odpowiednią aparaturę, bardziej skomplikowanych urazów.

Dziękuję za rozmowę.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności