Powiększ czcionkę:

Drukuj

Oczy przed ekranem

Ogromna popularność komputerów używanych i w pracy, i w domu przynosi niestety także niepożądane skutki. Naukowcy wciąż badają wpływ komputera na nasz wzrok, jednak w literaturze medycznej nie opublikowano dotychczas jednoznacznych wyników badań.


Dolegliwości związane z pracą przy monitorze są Oczy przed ekranemróżnorakie i w dużej mierze zależą od organizacji stanowiska pracy. Odległość od monitora powinna wynosić 70 centymetrów, monitor nie powinien stać na tle okna, a górny brzeg ekranu powinien znajdować się poniżej poziomu oczu. Najczęstszymi dolegliwościami okulistycznymi wiążącymi się z pracą przy komputerze jest pieczenie oczu, zaczerwienienie spojówek i łzawienie. Część osób uskarża się też na ból głowy, apatię, zaburzenia ostrości widzenia i suchość oczu.

Podczas pracy przy monitorze wzrok często przez wiele godzin skupiamy na jednej odległości. Prowadzi to do zmęczenia mięśni gałki ocznej i pogorszenia zdolności akomodacyjnej. Dlatego właśnie ważne jest robienie przerw w pracy co około 2 godziny. Należy wtedy rozmasować mięśnie wokół oczu i popatrzeć na daleko położone obiekty. Dobrą techniką relaksacyjną dla oczu jest tzw. palming, czyli kilkuminutowy odpoczynek oczu w całkowitej ciemności. Polega on na zasłonięciu oczu dłońmi, przy czym oczu nie należy uciskać. Palce powinny spoczywać na czole.

Kolejny problem związany z pracą przy monitorze wynika ze skupiania wzroku na ekranie, co niekiedy prowadzi do zmniejszenia częstotliwości mrugania, a w dalszej kolejności do podsychania powierzchni oka. Należy więc co jakiś czas robić przerwę w pracy i kilkukrotnie zamrugać powiekami. Jeżeli mimo to powtarzają się problemy z nawilżaniem oczu, można, po konsultacji z lekarzem, stosować nawilżające krople lub żele. Przed monitorem panuje pole elektromagnetyczne, powodujące jonizację powietrza, a twarz człowieka przyciąga drobinki kurzu tak samo jak ekran monitora. Może to prowadzić do powstawania reakcji alergicznych lub podrażnienia oczu. Można to zminimalizować poprzez częste wietrzenie pokoju. Warto pamiętać o tym, aby w pomieszczeniu, w którym znajdują się monitory, było dużo zieleni, która odprężająco wpływa na oczy.

Okulary używane do pracy przy komputerze powinny oczywiście być dobrane indywidualnie, a ich moc dostosowana do wady wzroku. U ludzi przed czterdziestką są takiej samej mocy jak okulary stosowane do dali i bliży. Bardziej kłopotliwe są u ludzi po czterdziestym roku życia, tych, którzy muszą już zastosować okulary do bliży. Zwykle moc okularów do komputera jest mniejsza niż tych do czytania, bo komputer znajduje się nieco dalej od oczu niż książka. Praca przy komputerze nie wymaga specjalnych filtrów ochronnych, warto jednak zastosować szkła ze specjalnymi warstwami antyrefleksyjnymi. Eliminują one bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkieł, zwiększając komfort widzenia.

dr Jolanta Staszkiewicz


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności