Powiększ czcionkę:

Drukuj

Kręgosłup - profilaktyka

Kręgosłup jest ważnym elementem narządu ruchu i tą częścią ciała, która przysparza nam wiele zmartwień. Do głównych funkcji kręgosłupa należy utrzymywanie naszego ciała w pozycji pionowej oraz ochrona rdzenia kręgowego.


W toku ewolucji kręgosłup przystosował się do przenoszenia dużych obciążeń zarówno dynamicznych, jak i statycznych. Neutralną pozycją dla kręgosłupa jest pozycja stojąca. Wówczas to zachowane są fizjologiczne krzywizny, czyli lordoza w lędźwiowym i szyjnym odcinku oraz kifoza w odcinku piersiowym. Utrzymanie fizjologicznych krzywizn zapewnia równomierne rozłożenie sił nacisku na krążek międzykręgowy, czyli dysk.

Dlaczego boli?

Kręgosłup - profilaktyka

Ból kręgosłupa jest zjawiskiem powszechnie występującym w społeczeństwach wysoko cywilizowanych, spowodowanym głównie zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej. Czas dziennej aktywności, od wstania do pójścia spać, to przeważnie 8-13 godzin spędzonych na krzesłach i w fotelach. Podczas niewłaściwego siedzenia kręgosłup lędźwiowy jest tak zgięty, jak podczas pochylania się do przodu. Wiele godzin spędzonych w tej pozycji powoduje, że statyczna siła nacisku wypycha krążek miedzykręgowy do tyłu, w kierunku rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych. Co w efekcie powoduje nagły ból wywołany przeważnie powolnym wysunięciem dysku. Inny rodzaj bólu to ból przewlekły, który może być spowodowany zarówno schorzeniami kręgosłupa, jak i dysfunkcjami, np. funkcjonalnym skróceniem (zmniejszeniem elastyczności) więzadeł kręgosłupa w jednym z odcinków. Skutkuje to pojawianiem się tępego bólu w określonych pozycjach. Do kolejnych, często spotykanych dysfunkcji należą restrykcje powięziowe. Dotyczą one zarówno powięzi powierzchownej, jak i głębokiej.

Rehabilitacja

W każdym przypadku, gdy pojawią się problemy bólowe kręgosłupa, zalecana jest wizyta u lekarza. W jej trakcie lekarz ocenia stan Pacjenta i ewentualnie kieruje na konsultację do fizjoterapeuty, który podczas wizyty przeprowadza wywiad z Pacjentem oraz badanie funkcjonalne. Terapeuta stara się zlokalizować miejsca problemu i przy wykorzystaniu odpowiednich technik manualnych zlikwidować dysfunkcję czy też doprowadzić do repozycji dysku. Na koniec daje zalecenia, jakie dalsze kroki należy podjąć w celu całkowitego usprawnienia.

Profilaktyka

Zabiegi rehabilitacyjne mogą nam przywrócić sprawność, ale wymaga to wiele czasu i cierpliwości, dlatego najlepiej zadbać o kręgosłup zawczasu. Skoro już wiadomo, że został on stworzony, żeby się ruszać, i cierpi wówczas, gdy się nie rusza, to mniej ważne jest, jaka to będzie aktywność, bardziej istotne, żeby w ogóle była, np.: joga, pilates, bieganie czy nordic walking. Nie jest też istotny styl, jakim pływamy, ważne jest, żeby pójść na basen i popływać. Jeżeli aktywność będzie sprawiać nam przyjemność, to zwiększą się szanse, że będziemy ją stosować. W takich warunkach kręgosłup poradzi sobie sam z codziennymi obciążeniami. A jeżeli nie, to koniecznie trzeba skorzystać z porad lekarza i fizjoterapeuty.

Zabiegi stosowane w rehabilitacji kręgosłupa:


Laser - zabieg, w którym energia promieniowania laserowego działa biostymulująco, doprowadza do normalizacji regeneracji błon komórkowych chorych tkanek. Pobudza organizm do wytwarzania substancji przeciwbólowych oraz przyspiesza gojenie tkanek.

Krioterapia - jest to zabieg, w którym zimno (-75°C) jest wykorzystywane jako środek terapeutyczny. Krioterapia działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, zmniejsza napięcie mięśni.

Ultradźwięki - jest to zabieg, w którym fala ultradźwiękowa wywołuje w tkankach określone reakcje cieplne, mechaniczne oraz fizykochemiczne. Ogólnie ultradźwięki działają przeciwbólowo, zmniejszają napięcie mięśni, rozszerzają naczynia krwionośne, hamują procesy zapalne.

Magnetoterapia - zabieg, w którym do leczenia wykorzystywane jest pulsujące pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. Jest to jedyny zabieg, który działa na tkanki bardzo głęboko położone. Terapia polem magnetycznym jest bezpieczna i może mieć istotne znaczenie w procesie kompleksowego leczenia.

Elektroterapia - cała grupa zabiegów, gdzie do leczenia jest stosowany stały lub zmienny prąd o różnej częstotliwości i kształcie impulsu. Do tej grupy zabiegów zaliczamy prądy TENS (Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów), Prądy Diadynamiczne (DD), Galwanizacja, Prądy Interferencyjne, Jonoforeza. Działają one w zależności od rodzaju: przekrwiennie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco na tkanki. Zabiegi mają na celu wspomaganie procesu usprawniania. O rodzaju zalecanych zabiegów decyduje lekarz po zakwalifikowaniu Pacjenta do leczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli chcesz poddać się rehabilitacji, zapraszamy do placówki PROFEMED.

Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności