Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jaskra, zaćma

Wzrok jest jednym z naszych najcenniejszych zmysłów. O tym, jak długo będziemy się cieszyć ze zdrowych oczu, decyduje nasz styl życia, dieta, profilaktyka i geny. Jaskra i zaćma to dwie najbardziej rozpowszechnione współcześnie choroby oczu. Nieleczone prowadzą do znacznego pogorszenia widzenia lub całkowitej utraty wzroku.

Powolne zamieranie nerwuJaskra, zaćma

Terminem jaskra określa się grupę chorób, których istotą jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego. Charakteryzuje się zagłębieniem w tarczy nerwu wzrokowego na dnie oka oraz odpowiadającymi mu ubytkami w polu widzenia. Nieleczona jaskra prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i utraty funkcji widzenia. Jaskrę dzielimy na pierwotną i wtórną. Wtórna jest następstwem utrudnienia odpływu cieczy wodnistej i wzrostu ciśnienia śródgałkowego w wyniku procesów chorobowych w gałce ocznej i zwykle dotyczy jednego oka. Pierwotną dzielimy na jaskrę otwartego kąta i zamkniętego kąta. Kąt przesącza to miejsce w gałce ocznej, przez które ciecz wodnista odpływa z oka. Jaskra zamkniętego kąta to proces występujący z bólem gałki ocznej, zamgleniem widzenia i dużym wzrostem ciśnienia śródgałkowego powyżej 40 mm Hg. Leczy się ją operacyjnie. Jaskra otwartego kąta to proces pojawiający się w wieku dojrzałym, charakteryzuje się wzrostem ciśnienia powyżej 21 mm Hg, uszkodzeniem tarczy nerwu wzrokowego i zmianami w polu widzenia. Jaskra ta jest często dziedziczna, dlatego też ważne jest zebranie wywiadu, czy ktoś w rodzinie choruje bądź chorował na tę chorobę. Przebieg jaskry pierwotnej otwartego kąta przeważnie jest bezobjawowy. Pacjent nie zgłasza dolegliwości, a chorobę wykrywa się w czasie badań okresowych lub podczas badania okulistycznego w celu doboru okularów. Jaskra normalnego ciśnienia, nazywana jaskrą z niskim ciśnieniem, to postać jaskry z otwartym kątem, kiedy ciśnienie śródgałkowe utrzymuje się w granicach 10-20 mm Hg. Występuje u osób powyżej 40. roku życia, częściej chorują na nią kobiety. Objawy towarzyszące to migreny, zimne dłonie lub stopy. Często przyczyną jest stres. Rozpoznanie jaskry opiera się na kilku badaniach: pola widzenia, wielokrotnym pomiarze ciśnienia śródgałkowego, ocenie tarczy nerwu wzrokowego na dnie oka, gonioskopii (badanie kąta przesączania), badaniu HRT, OCT. Jaskra pierwotna leczona jest farmakologicznie, a w razie potrzeby chirurgicznie. Jaskrę wtórną leczy się przyczynowo, farmakologicznie i chirurgicznie.

Świat widziany przez mgłę

Zaćma charakteryzuje się zmniejszeniem przezierności soczewki powodującym obniżenie ostrości widzenia. Można ją podzielić na wrodzoną, starczą, metaboliczną w (cukrzycy), toksyczną (stosowanie steroidów). Przyczyną zaćmy wrodzonej jest przebycie przez matkę w ciąży chorób zakaźnych, np. różyczki, lub przyjmowanie leków. Najczęściej spotykaną jednostką chorobową jest zaćma starcza. Dotyczy ona osób dojrzałych i starszych. Może pojawiać się w różnych częściach soczewki, np. w jądrze, korze i torebce. Objawami zaćmy są pogorszenie się ostrości wzroku, widzenie przez mgłę; Pacjenci często informują o zaprzestaniu stosowania szkieł do bliży (czytania), ponieważ lepiej widzą bez nich. Chorym z zaćmą podtorebkową przeszkadzają światła przejeżdżających samochodów i jasne słońce. Zaćmę rozpoznajemy w badaniu okulistycznym w lampie szczelinowej, za pomocą której określa się stopień zaawansowania zaćmy (zmętnienia soczewki). Początkowe zmętnienia w soczewce wymagają okresowej kontroli u okulisty co pół roku. Leczenie zaćmy jest leczeniem chirurgicznym, polega na usunięciu soczewki i pozostawieniu torby tylnej (fakoemulsyfikacja) oraz na wszczepieniu nowej soczewki wewnątrzgałkowej uwzględniającej wadę wzroku Pacjenta.


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności