Powiększ czcionkę:

Drukuj

Jak możemy zadbać o swoje zdrowie podczas pracy?

Przede wszystkim pamiętajmy o przerwie. Po każdej godzinie pracy powinniśmy na 5 minut wstać i przejść się, co jakiś czas warto zrobić też proste ćwiczenia rozluźniające i zmienić pozycję ciała.

Duże znaczenie ma nasze krzesło i biurko. Krzesło powinno mieć podłokietniki ustawione na odpowiedniej wysokości. Ważne, aby blat pod klawiaturę, krzesło oraz podłokietniki były tak ustawione, by między naszym ramieniem i przedramieniem był kąt prosty.

Bardzo ważne jest również stosowanie filtrów antyrefleksyjnych na ekrany. Nasze monitory powinny być ustawione na wprost nas w odległości 40-75 cm od oczu i tak, aby ich górna krawędź nie znajdowała się powyżej linii wzroku. Kąt obserwacji powinien znajdować się w przedziale 20-50 stopni w dół. Co jakiś czas powinniśmy zmienić też kąt patrzenia i skierować wzrok w dal.

Dla naszego zdrowia niezwykle istotne jest przestrzeganie norm dziennych i tygodniowych godzin pracy. Po pracy powinniśmy koniecznie odpocząć, ale w aktywny sposób. Warto prowadzić zdrowy tryb życia, stosować odpowiednią dietę i uprawiać sport (np. pływanie, ćwiczenia ogólnousprawniające) czy po prostu wybrać się na długi spacer.


Wymagania dotyczące pracy z komputerami zawarto w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r.

W sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148 poz. 973 z dn. 10.12.1998 r.).


Powiązane kategorie


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności