Powiększ czcionkę:

Drukuj

Dbaj o zdrowie - motywacja

Jak zmotywować o dbanie o zdrowie?

Polacy pytani o to, co jest dla nich najważniejsze, statystycznie najczęściej odpowiadają, że zdrowie. Badania dotyczące aktywności fizycznej, zdrowego żywienia, wykonywania badań profilaktycznych obnażają jednak fakt, że troska o zdrowie ma charakter wyłącznie deklaratywny. Okazuje się, że nawet jeśli nasz statystyczny Polak pójdzie na badania, to najpewniej nie odbierze wyniku, a jeśli odbierze, to nie przedyskutuje go z lekarzem
Dbaj o zdrowie - motywacja
W trosce o zdrowie swoich pracowników firmy zaczęły wykupywać dla nich karnety na siłownię, proponować prywatne ubezpieczenia zdrowotne w placówkach cieszących się renomą i co? I nic. Nawet jeśli pracownik decyduje się na (zazwyczaj) wykupienie oferowanych benefitów, to z nich nie korzysta. Przekonanie o słuszności korzystania z siłowni, zdrowego odżywiania się, zasadności poddawania się okresowym badaniom nie przekłada się na realne zachowania

Psycholodzy od dawna próbują rozwikłać zagadkę tego mechanizmu, póki co nie do końca skutecznie. Po raz kolejny okazuje się, że pozornie banalne zagadnienie okazuje się bardziej skomplikowane niż pierwotnie zakładano.

Wieloletnie badania nad motywacją ujawniły, że chętniej podejmujemy określone zachowania, jeśli ich podtrzymanie i zakończenie jest związane z otrzymaniem nagrody, co więcej - jeśli zachowanie ma być utrzymywane przez dłuższy czas, nagrody powinny być dostarczane etapami, aby uniknąć naturalnego spadku motywacji.

Okazuje się, że wizja kary, nawet dotkliwej, jest nieskuteczna. Co więcej - brak nagrody jest postrzegany jako kara.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, że generalnie nie cenimy wysoko rzeczy, które dostajemy za darmo lub za niewielką opłatę. Karnet na siłownię, który kosztował 20 zł, jest znacznie rzadziej wykorzystywany niż ten, który kosztował 200 zł, nawet jeśli oferta jest identyczna. Rezygnując z tego, na który wydaliśmy mało, nie odczuwamy poczucia starty. Wydaje się zatem, że samo podarowanie pracownikowi karnetu raczej nie poskutkuje zmianami w jego trybie życia.

System motywowania pracowników do zdrowego trybu życia powinien być zatem związany z nagradzaniem osób, które rzeczywiście to robią. Prawdopodobnie firmie z punktu widzenia ekonomicznego bardziej opłacałoby się ustanowić nagrodę (finansową lub rzeczową) dla np. trzech najbardziej aktywnych pracowników, niż sponsorowanie kolejnych karnetów, które kurzą się w szufladach osób nimi obdarowanych. Co istotne, nagroda ta nie musi być specjalnie duża, ważne aby była postrzegana jako atrakcyjna, czyli taka, o którą warto zawalczyć. Podobne nagrody można byłoby wyznaczać dla pracowników poddających się badaniom okresowym, walczącym z nałogami czy nadwagą. Dobrze byłoby, gdyby nagroda była w jakiś sposób związana ze zdrowiem - np. voucher do spa, sklepu ze zdrową żywnością, dodatkowy pakiet medyczny itp.

Wydaje się, że taki wydatek byłby zasadny - wszak zdrowy pracownik to pracownik efektywny, przynoszący firmie wymierne korzyści.


Aleksandra Sarna, psycholog wspiera akcje profilaktyczne LUX MED w regionie śląskim


Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności