Powiększ czcionkę:

Drukuj

Choroby postawy

Największym problemem w leczeniu dzieci jest to, że trudno przewidzieć, w jaki sposób uszkodzone struktury będą rozwijały się w trakcie dorastania - mówi doktor Michał Kabacyj, ortopeda i traumatolog narządu ruchu.

Choroby postawy u dzieci

Jakie są najczęstsze wrodzone choroby układu lokomocji u dzieci?

Istnieje kilka najczęściej spotykanych chorób narządu ruchu u dzieci. Jedną z nich jest rozwojowa dysplazja stawów biodrowych (w Polsce 4-6 proc.), która powstaje w okresie życia płodowego. Kolejnym schorzeniem jest wrodzona stopa końsko-szpotawa (0,1-0,2 proc.). Za przyczynę jej występowania uznaje się obciążenie genetyczne bądź nieprawidłowe ułożenie płodu. Wrodzona stopa płaska (0,3-0,4 proc.) to natomiast jednostronne lub obustronne zniekształcenie stopy.

Które wady układu ruchu u dzieci uwarunkowane są genetycznie?

Praktycznie każda z chorób wrodzonych ma podłoże genetyczne, potwierdzone lub domniemane. Nie wszystkie, niestety, są uleczalne. W przypadku dziedzicznych anomalii rozwojowych niezwykle istotne jest to, żeby podjąć leczenie we właściwym czasie i zapobiec rozwojowi choroby. Duże znaczenie ma tu wywiad z rodzicem lub opiekunem małego Pacjenta, gdyż ustalenie schorzeń układu kostnego, które występują w jego rodzinie, daje możliwość odpowiednio wczesnej diagnozy i, co za tym idzie, zapobiegania chorobie.

Na czym polega specyfika chorób narządu ruchu u dzieci?

Największym problemem w leczeniu dzieci jest to, że trudno przewidzieć, w jaki sposób uszkodzone struktury będą rozwijały się w trakcie dorastania, jak również trudno zebrać wywiad oraz przeprowadzić niezbędne badania diagnostyczne (na przykład konieczność narkozy przy wykonaniu rezonansu magnetycznego u dzieci do 8-10 lat).

Czym się różni leczenie ortopedyczne u dzieci i u dorosłych?

U dziecka w procesie dorastania i rozwoju zmieniają się nie tylko wymiary, proporcje i masa ciała, ale także sposób poruszania się i poziom sprawności fizycznej. Szczególnie wysokie tempo rozwoju występuje w pierwszym roku życia. Proporcje ciała dziecka zmieniają się wraz z wiekiem i w sposób zasadniczy różnią się od proporcji ciała osób dorosłych. Z leczeniem większości patologii nie można zwlekać i należy je rozpocząć w pierwszych tygodniach życia.

Co to jest stopa końsko-szpotawa?

Stopa końsko-szpotawa to wrodzona deformacja polegająca na utrwalonym zgięciu podeszwowym stopy i przywiedzeniu przodostopia - prościej mówiąc, stopy skierowane są do środka, mają też sierpowaty kształt.

Jaki jest przebieg leczenia?

Leczenie tego schorzenia powinno się rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej w pierwszych tygodniach, początkowo poprzez leczenie zachowawcze: masaże oraz gipsowy opatrunek, jeśli jednak rezultaty nie są zadowalające, przystępuje się do leczenia operacyjnego. Trwałe skorygowanie poprzez operowanie kości stopy wykonuje się po szóstym roku życia. Po zabiegu operacyjnym niezbędne jest unieruchomienie, noszenie specjalnego obuwia i odpowiednie urządzenia zabezpieczające oraz rehabilitacja. Możliwe są niestety nawroty schorzenia. Około 20 proc. operowanych stóp wymaga reoperacji. Deformacja ujawnia się w wieku 2-4 lat, czasami później.

Czy dużym problemem obecnie jest zwichnięcie wrodzone i dysplazja stawu biodrowego?

Zawsze zwichnięcie stawu biodrowego jest znacznym problemem. Jeżeli rozpoznaje się je w pierwszych tygodniach życia i rozpoczęto właściwe leczenie, w 98 proc. dochodzi do wyleczenia. Około 2 proc. Pacjentów prawidłowo leczonych wymaga leczenia operacyjnego ze względu na zmiany w budowie stawu biodrowego.

Kiedy wykonać pierwsze USG bioderek u noworodka?

W przypadku rodzinnego występowania dysplazji oraz miednicowego ułożenia dziecka w ciąży USG bioderek warto wykonać w 1-2 tygodniu życia. Standardowo wykonuje się USG w 5-6 tygodniu życia.

Czy możemy w jakiś sposób ograniczyć możliwość wystąpienia nabytych schorzeń narządu ruchu u dzieci?

Tak, najlepszym na to sposobem jest rozwój ruchowy dziecka poprzez zabawę i aktywność fizyczną. Polecam zabawy z piłką. W późniejszym wieku warto wprowadzić pływanie, jazdę na rolkach, na rowerze czy judo lub gimnastykę korekcyjną. Należy pamiętać o kontrolach ortopedycznych, które powinny odbywać się co dwa lata (zgodnie z bilansami). Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na rozwój ruchowy dziecka.

Dodatkowe akcje


W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności