Powiększ czcionkę:

Drukuj

Choroba wieńcowa - pierwsza pomoc

Objawy choroby wieńcowej często wymagają szybkiej interwencji i kompetentnie udzielonej pierwszej pomocy.

Najcięższym powikłaniem choroby wieńcowej jest zawał mięśnia sercowego. choroba wieńcowaDochodzi wtedy do zamknięcia jednej z tętnic zaopatrujących mięsień serca w krew. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, w którym podjęcie czynności ratunkowych oraz specjalistycznego leczenia może nie tylko zapobiec śmierci, ale i zapewnić powrót do pełnego zdrowia. Jakie objawy powinny wzmóc naszą czujność? Przede wszystkim ból długotrwały, bardzo silny, nieustępujący po zaprzestaniu wysiłku, promieniujący do lewego ramienia, a nawet szyi.

Może wystarczy lek?

Pacjenci z rozpoznaną i leczoną chorobą wieńcową z reguły są w posiadaniu leków, które w razie wystąpienia ostrych objawów powinni zażyć. W przypadku gdy ból wieńcowy nie ustępuje po standardowych lekach, towarzyszą mu trudności w oddychaniu, osłabienie, bladość skóry, wystąpienie potu czy też utrata przytomności, niezbędne jest natychmiastowe wezwanie zespołu ratownictwa medycznego, a następnie podjęcie działań ratunkowych, które możemy wykonać samodzielnie.

Liczą się sekundy

Gdy pacjent jest przytomny, należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza i spokój. Najlepiej, żeby znajdował się w pozycji leżącej lub półsiedzącej oraz unikał jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.
Jeśli pacjent stracił przytomność, wtedy liczą się sekundy, w czasie których powinniśmy rozpocząć czynności resuscytacyjne.
Ponieważ zatrzymanie krążenia w zawale serca często spowodowane jest migotaniem komór, bardzo ważne jest jak najszybsze wdrożenie defibrylacji elektrycznej. Polega ona na przepuszczeniu prądu stałego przez komórki mięśniowe serca, dzięki czemu wszystkie komórki jednocześnie się zatrzymują i następnie równocześnie rozpoczynają skurcze synchroniczne, powodując kurczenie się całego serca.

Defibrylacja

Jeszcze kilka lat temu na całym świecie osobami uprawionymi do przeprowadzenia defibrylacji byli tylko lekarze. Dziś w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, a coraz częściej także w Polsce sprzęt do automatycznej defibrylacji jest ogólnodostępny w miejscach użyteczności publicznej (lotniska, dworce, muzea, stacje paliwowe, centra handlowe itp.).
Dzięki zaawansowanej technologii, po przyklejeniu do klatki piersiowej pacjenta dwóch elektrod, defibrylator wydaje głosowe instrukcje postępowania. Analizuje rytm serca pacjenta i decyduje o tym, czy przeprowadzenie defibrylacji jest konieczne. W przypadku, gdy urządzenie rozpozna stan wymagający wykonania defibrylacji, ostrzega otoczenie o podjęciu czynności, a następnie wykonuje ją. Jeśli na miejscu nie ma defibrylatora lub urządzenie sygnalizuje, że defibrylacja nie jest konieczna, wtedy należy przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (patrz ramka).
Pamiętajmy, że czynności ratunkowe trzeba kontynuować do przybycia zespołu ratunkowego, który przejmie opiekę nad pacjentem.

Postępowanie ratownicze

Pacjent nie reaguje -> Wezwij pomoc -> Udrożnij drogi oddechowe -> BRAK PRAWIDŁOWEGO ODDECHU -> Użyj defibrylatora (jeśli jest dostępny) -> 30 naciśnięć klatki piersiowej -> 2 oddechy ratownicze -> 30 naciśnięć klatki piersiowej -> 2 oddechy ratownicze itd.

Jeśli pacjent stracił przytomność, należy jak najszybciej wezwać profesjonalną pomoc.

lek.med. Mariusz Pacałowski,
Pełnomocnik Zarządu ds. Ratownictwa Medycznego
Dyrektor Centrum Medycznego LUX MED w Katowicach

Czy wiesz, że...

Specjaliści Grupy LUX MED opracowali specjalny program profilaktyczny dla osób obawiających się zawału i obciążonych rodzinnie chorobami wieńcowymi.

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki Cookies. Są one zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celach statystycznych oraz ułatwienia korzystania z serwisu. Ustawienia te zawsze można zmienić. Szczegółowe informacje o plikach Cookies znajdują się w Polityce Prywatności